Pomocí změny zákona chtějí přístup k mobilním sítím.
Tvrdí, že se tak zvýší konkurence a sníží ceny.
PRAHA Operátoři pevných linek GTS Novera, Volný a České radiokomunikace chtějí získat přístup i k mobilním službám. Pomoci by jim k tomu měla novela zákona o elektronických komunikacích, která by dala Českému telekomunikačnímu úřadu možnost nařídit mobilním operátorům, aby umožnili přístup ke své síti i pro ostatní - především pevné - konkurenty.
„Chceme odstranit nerovnovážnou situaci, která na trhu panuje. Zatímco mobilní operátoři běžně poskytují i služby pevných sítí, fixní operátoři mobilní služby nabízet nemohou,“ řekl předseda Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí Přemysl Klíma.
Mobilní operátoři se k otevření své sítě jiným operátorům zatím stavěli vždy negativně. V Česku tak neexistují takzvaní „virtuální“ mobilní operátoři, tedy firmy, které přeprodávají velkoobchodní nabídku vlastníků mobilní infrastruktury zákazníkům. V zahraničí jsou přitom běžní, v Německu či Anglii jich existuje hned několik, jde například o obchodní řetězce Aldi, Tesco či Billa, kteří nabízejí obvykle levnější volání, ale většinou slabší servis a omezené služby. „T-Mobile se jednání s operátory nebrání, ale dosud jsme se neshodli na podmínkách výhodných pro obě strany. V neochotě k jednání problém není,“ řekla mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.
Pevní operátoři mají naopak jiný pohled. „O2 se s námi bavit odmítlo, T-Mobilu i Vodafonu jsme předložili konkrétní nabídky, které byly podle nás velmi výhodné pro obě strany, přesto jsme se nedohodli,“ popsal ředitel divize komerční podpory GTS Novery Miloš Mastník.
Mastník se opírá i o studii, kterou vydala v březnu skupina evropských telekomunikačních regulátorů (ERG). Podle ní se jen Česko a Maďarsko v EU nezabývaly tím, jestli je na trhu nedostatečná konkurence. A tři země včetně ČR potvrdily, že pro fixní operátory existují bariéry vstupu na mobilní trh.
„Regulátor nemá zájem otázku řešit“ „Česko se stává jedinou zemí, kde regulátor nemá zájem otázku řešit a odkazuje na dohodu s mobilními operátory, kteří se ale dohodnout nechtějí. Ocitáme se na hranici, kdy se naši akcionáři ptají, jestli je dostatečně chráněna jejich investice a nemají začít podnikat právní kroky,“ varuje Mastník.
Podle mobilních operátorů by novela zákona byla v rozporu s principy EU. „Obdobnou právní úpravu v Polsku prohlásil za odporující právu EU i Evropský soudní dvůr,“ řekl mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka. To platí podle zástupců fixních operátorů ale jen pro původní návrh, podle kterého by pro operátora bylo umožnění přístupu k jeho síti povinnost. Nový návrh, který včera schválil podle informací LN Hospodářský výbor sněmovny, tuto pravomoc dává regulátorovi.
Ten by pak měl podle telekomunikačního analytika Jiřího Peterky větší odpovědnost. „Regulátor by nemusel konat, ale byl by odpovědný za svou nečinnost. Je to nepřímý tlak,“ míní Peterka.
Změnit by se musel i postoj ČTÚ k mobilnímu trhu. „Analýza příslušného trhu shledala trh efektivně konkurenčním. Nedošlo tak k uložení povinnosti poskytnout alternativním operátorům přístup k mobilním sítím,“ vysvětlil Břetislav Janík ze sekretariátu předsedy Rady ČTÚ.
***
Spor mezi operátory
Operátoři pevných telefonních sítí, tedy především GTS Novera, České radiokomunikace a Volný se snaží přinutit mobilní operátory, aby jim pomocí velkoobchodní nabídky zpřístupnili své sítě. Pak by totiž mohli nabízet pevné linky, internet, televizi i služby mobilní telefonie. Mobilní operátoři naopak do pevných sítí bez problémů mohou a všichni tři nabízejí takzvané konvergované služby (kombinaci mobilní a pevné linky a internetu) ať už na vlastní infrastruktuře (Telefónica O2) či pomocí velkoobchodního přístupu k síti. Například T-Mobile, který vlastní pevné linky nemá, nakupuje služby pevného internetu a pevných linek pro své firemní zákazníky od firmy Volný a od Telefóniky O2 a Vodafone od Českých radiokomunikací. Mobilní operátoři pak vše prodávají pod svou značkou. Fixní operátoři mobilní služby poskytovat nemohou. Snažili se s mobilními operátory podle svých slov dohodnout, ti je ale vždy odmítli. Nyní se to snaží řešit pomocí regulátora.