Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pfeifer má jít za šíření viru HIV na 11,5 roku do vězení. Nakazil i 14letého hocha

Česko

  12:18aktualizováno  13:16
ÚSTÍ NAD LABEM - Zdeněk Pfeifer má za vědomé šíření viru HIV strávit 11,5 roku ve vězení. Ve čtvrtek o tom rozhodl ústecký krajský soud, který ho uznal vinným z ublížení na zdraví, šíření nakažlivé nemoci a dalších činů. Podle soudu měl nechráněný sex s desítkami mužů, kterým o nemoci neřekl.

Začal soud se Zdeňkem Pfeiferem. foto: ČTK

Dva z nich podle státního zástupce nakazil. Mladšímu z nich bylo v té době 14 let. Mimo to má Pfeifer zaplatit náhradu škody jak některým obětem, tak zdravotní pojišťovně. Rozsudek není pravomocný, Pfeifer se chce odvolat.

Pfeifer se podle soudu dozvěděl v září 2013, že má v těle virus HIV. Podle soudu měl v průběhu zhruba dvou let sexuální kontakty se dvěma desítkami mužů, kterým zamlčel, případně zcela popřel, že je nositelem viru HIV.

Nemocí nakazil Pfeifer dva své sexuální partnery. Jednomu z nakažených bylo v té době 14 let. Obžalovaný si chlapce vyhlédl v létě 2014 na koupališti a scházel se s ním opakovaně. Za sex mu platil od 50 do 300 korun. Pfeifer sex s chlapcem v době, kdy byl nezletilý, popřel. U soudu opakovaně tvrdil, že všem mužům o své nemoci řekl. Tomu ale soud neuvěřil.

Pfeifer si má trest odpykat ve věznici se zvýšeným dozorem. Hrozilo mu až 12 let vězení. Trest uložený soudem je vyšší, než požadoval žalobce. „Soud samozřejmě zhodnotil všechny okolnosti případu, všechny polehčující a přitěžující. A jako polehčující shledal toliko jeho trestní bezúhonnost a naopak má za to, že převaha všech těch přitěžujících okolností si říká o to, aby bylo použito maxima v rámci trestní sazby. Skutečně tam došlo k útoku vůči 21 poškozeným, tři byli skutečně nakaženi HIV,“ řekl ČTK předseda senátu Ondřej Peřich. Třetí nakažený měl vícero sexuálních partnerů, nelze proto s jistotou stanovit, že jej také nakazil Pfeifer.

„Jsem HIV pozitivní. Každému jsem to před sexem řekl,“ brání se před soudem...
Nejmladší oběti bylo 14 let. Chlapce si Pfeifer vyhlédl na koupališti.

Někteří z Pfeiferových partnerů se k řízení připojili. Dnes mladistvý mladík, který onemocněl, požadoval 1,1 milionu korun, další pak většinou po desítkách tisíc. Soud jim peníze přiřknul. Všeobecné zdravotní pojišťovně má uhradit před 600.000 korun za péči o oběti, které HIV onemocněly.

Obžaloba Pfeifera vinila z 27 různých skutků. Soud jich část vyloučil k samostatnému projednání. „Nedostavili se svědci nezbytně nutní v těch skutcích a v danou chvíli to bylo uděláno k urychlení věci,“ doplnil Peřich.

Advokát: trest je nepřiměřený

Pfeifer se proti rozhodnutí ústeckého soudu odvolá. „Osobně se domnívám, že trest je nepřiměřeně přísný a budeme se odvolávat k vrchnímu soudu,“ řekl Pfeiferův advokát Viktor Málek. Naopak podle státního zástupce Františka Stibora je přísný trest na místě. „S ohledem na rozsah trestné činnosti, stupeň společenské nebezpečnosti, který je velmi vysoký si myslím, že i s takto vysokým trestem se lze ztotožnit a dle mého názoru není důvod ze strany státního zástupce k odvolání,“ doplnil Stibor.

V době, kdy byl Pfeifer vyšetřován policií, odjel do Thajska. Popřel ale, že by utekl. Kriminalisté po něm pátrali od začátku ledna 2016. O rok později byl zadržen na thajském ostrově Phúket. Tamní úřady ho obratem deportovaly do Česka. Od ledna je Pfeifer ve vazbě kvůli obavám z útěku a pokračování v trestné činnosti.

Výběr případů vědomého šíření viru HIV v České republice

  • 5. ledna 2012 - Média informovala o tom, že se oběsil známý ostravský zubní lékař a bývalý ředitel Městské nemocnice Ostrava Jan Zháněl. Televize Nova o několik dní později uvedla, že Zháněl, který měl AIDS, tajil před svými sexuálními partnery svoje nakažení a hrozilo mu trestní stíhání a až osm let vězení.
  • 26. ledna 2016 - Deníky Mladá fronta Dnes (MfD) a Blesk uvedly, že pražští hygienici podali trestní oznámení na 30 mužů, kteří věděli, že jsou HIV pozitivní, přesto dál provozovali nechráněný sex. Podle šéfa AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislava Machaly jde o homosexuální muže původem z Prahy, z nichž někteří mají prestižní povolání.
  • 13. února 2017 - Krajský soud ve Zlíně uložil Pavlu Sousedíkovi z Vizovic na Zlínsku osm let vězení za vědomé šíření viru HIV. Muž podle obžaloby jednoho muže virem nakazil a druhého riziku nákazy vystavil. Vinu ale odmítá. Tvrdí, že partnery o své nemoci předem informoval a s nakaženým navíc údajně pohlavní styk vůbec neměl.
  • 21. března 2017 - Na pět let do věznice s ostrahou poslal Krajský soud v Liberci Rudolfa Martina Nováka, který je nakažený virem HIV. Soud ho shledal vinným z šíření nakažlivé nemoci a pokusu o těžké ublížení na zdraví. Muž byl v únoru 2005 odsouzen k podmíněnému tříletému trestu. Vrchní soud v Praze pak zpřísnil trest na šest let vězení za šíření nakažlivé nemoci a pokus o těžké ublížení na zdraví. Nejvyšší soud ale verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání do Liberce. Devětatřicetiletý muž, známý pod přezdívkou Maarty, o své nákaze ví od roku 2001 a v minulosti už byl za podobný čin odsouzen na 3,5 roku vězení.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat