Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pfizer přislíbil příští týden plné dodávky vakcíny, informoval vakcinolog Chlíbek

Potencionální vakcína na covid firmy Pfizer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potencionální vakcína na covid firmy Pfizer. | foto: Reuters

Praha Dodavatel Pfizer/BioNTech přislíbil v příštím týdnu obnovit ve stoprocentním rozsahu dodávky vakcíny proti covidu-19. Na twitteru to napsal předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který vede jednu z poradních skupin ministra zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek mluvil o omezení dodávek na tři týdny. Odpoledne pak s firmou jednal.

Firma kvůli zvýšení výrobních kapacit v polovině ledna dočasně omezila dodávky do celé Evropské unie. Problém řešili na své čtvrteční videokonferenci i lídři Evropské unie. „My jsme vyzvali Evropskou komisi, aby intenzivně vyjednávala s firmou Pfizer, jednání jsou složitá,“ uvedl dnes dopoledne Premiér Andrej Babiš (ANO). Očkovacích látek bude podle něj dost pro všechny. „Ale v jiném čase, než bychom potřebovali,“ uvedl.

První informace o omezení dodávek se objevily minulý pátek. Původně výrobce avizoval, že do normálu se vrátí po 15. únoru. Mluvčí firmy Tomáš Sazima ve středu sdělil, že ve druhém čtvrtletí pak budou dávky podstatně vyšší než původně domluvené a za celý rok dodá společnost do EU místo 300 milionů dávek dvojnásobek.

Původně se měly dodávky tento týden omezit až o 50 procent, reálně se ale snížily méně. Místo plánovaných 95 plat se 195 lahvičkami vakcíny dorazilo 81. Získat z nich bylo možné až 94 770 dávek.

Vakcína společností Pfizer a BioNTech byla první schválená pro použití v EU. Podle dat, která dnes prezentoval novinářům ministr Blatný, byla její první dávka podaná více než 166 000 lidí, i druhou dostalo 9000 osob. Celkově jí mělo Česko objednáno asi čtyři miliony dávek pro dva miliony lidí, objednávky navýšilo na dvojnásobek. 

Už příští týden by měla být schválena také další vakcína od firmy Astra Zeneca, která je druhým klíčovým dodavatelem, na kterého se ČR v objednávkách vakcíny spolehla. Objednáno jí má tři miliony dávek. Podle ministra by mohla být v ČR do dvou až tří týdnů po schválení.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Test na covid by měli lidé brzy mít možnost provést i doma (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Test na covid by měli lidé brzy mít možnost provést i doma (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Test na covid by měli lidé brzy mít možnost provést i doma (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...