Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Picek: O sledování nebo ohrožení rodiny Nečase jsem nevěděl

Česko

  11:00
PRAHA - Exministr obrany Vlastimil Picek v pondělí řekl soudu v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití vojenské tajné služby, že nevěděl v roce 2012 o možném ohrožení rodiny tehdejšího premiéra Petra Nečase.

„Já jsem o těchto záležitostech nevěděl, ani jsem nepodepsal pokyn ke sledování osob a věcí podle zákona o Vojenském zpravodajství,“ řekl Picek. foto:  František Vlček, MAFRA

Pokyn k údajnému sledování Nečasovy manželky Radky ani pracovníků úřadu vlády nepodepsal. Nagyová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů sledování Radky Nečasové Vojenským zpravodajstvím, podle obhajoby rozvědka prověřovala informace o nebezpečí hrozící rodině premiéra.  Hlavní líčení bude pokračovat 18. května.

Nynější starosta Brandýsa nad Labem Picek měl podle původního rozhodnutí soudkyně Heleny Králové vypovídat před Obvodním soudem pro Prahu 1 jako svědek v uzavřeném jednání bez veřejnosti. Důvodem měly být případné dotazy advokátů, které by se mohly týkat utajovaných skutečností. Výpověď nakonec mohli novináři sledovat.

Kauza Nagyová. O sledování jsem nevěděla, v sektě nejsem, řekla Radka Nečasová

„Já jsem o těchto záležitostech nevěděl, ani jsem nepodepsal pokyn ke sledování osob a věcí podle zákona o Vojenském zpravodajství,“ řekl Picek, který byl od září 2012 náměstkem ministra obrany a od března následujícího roku ministrem. Nagyová nechala podle obžaloby sledovat Radku Nečasovou na podzim roku 2012 a na jaře 2013 pak také své podřízené z úřadu vlády.

Zadržení Nagyové a úředníků

Policie zadržela Nagyovou a další vysoce postavené úředníky v polovině června 2013. Kauza vedla k pádu vlády a Nečas se později s Nagyovou oženil. Nagyová nechala podle obžaloby sledovat Nečasovu manželku kvůli shánění kompromitujících materiálů kvůli jejímu tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem.

Hlavní líčení ve čtvrtek pro tento týden skončilo a soudkyně jej odročila na 18. května. Termíny prý vypíše na dva týdny, kdy mimo jiné dojde na přehrávání odposlechů. Žalobci je považují za jeden z hlavních důkazů. Podle soudkyně je ale časově nemožné přehrát je všechny, protože ve spisu je 11 DVD nosičů, z nichž je například na jednom přes 400 hodin záznamu. Žalobci mají nyní za úkol vybrat, které odposlechy je nutné přehrát. Podle státního zástupce Bajgera zaberou nahrávky čas v řádu dní. V květnu, případně v červnu, by údajně mohl padnout rozsudek.

„Já jsem o těchto záležitostech nevěděl, ani jsem nepodepsal pokyn ke sledování...
Bývalý ministr obrany Vlastimil Picek.

Advokát nynější manželky expremiéra Eduard Bruna již dříve řekl, že jeho klientka údajně chtěla akcí chránit rodinu Nečase, protože se k ní dostaly informace o jejím ohrožení. Radka Nečasová se prý zřejmě mohla dostat do vlivu jehovistů. Pracovníky úřadu vlády pak chtěla Nagyová sledovat, protože údajně zneužívali služební auto k soukromým účelům.

Další obžalovaní

Dále jsou v případu obžalovaní dva bývalí ředitelé rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci. Vojenští důstojníci tvrdí, že akce nebyla sledováním, ale že operativci prověřovali podezření týkající se rodiny premiéra, které přišlo „z nejvyšších míst“.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat