Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Picmoch, čúza a kartářka. Přečtěte si, proč soud musí znova rozhodnout o Nečasové

Jana Nečasová u soudu kvůli zneužití Vojenského zpravodajství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nečasová u soudu kvůli zneužití Vojenského zpravodajství | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Deformované nebo zcela opomenuté důkazy. Odvolací soud rozcupoval verdikt soudkyně Heleny Králové v kauze zpravodajců a Jany Nečasové. Nekriticky podle něj přijala výpovědi obžalovaných z hlavního líčení, k tomu opomenula řadu odposlechů či listinných důkazů. Server Lidovky.cz uveřejňuje klíčovou pasáž odvolacího verdiktu.

„Obvodní soud naprosto nekriticky akceptoval obhajobu obžalovaných z jejich výpovědí u hlavního líčení a nevypořádal se s důkazy, které jejich obhajobu zpochybňují či vyvracejí, včetně výpovědí z přípravného řízení,“ upozorňuje v 69 stránkovém odvolacím verdiktu soudce Městského soudu v Praze Richard Petrásek, proč soudní kolotoč v jedné z větví kauzy Nagygate vrátil na samotný počátek. Server Lidovky.cz dokument získal na základě informačního zákona a jeho klíčovou pasáž zveřejňuje v galerii dokumentů.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Nečasovou se zpravodajci Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a bývalým zpravodajcem Janem Pohůnkem zprostila obžaloby ze zneužití Vojenského zpravodajství. Tehdejší milenka a zároveň pravá ruka premiéra Petra Nečase se spojila se zpravodajci a nechala sledovat jeho někdejší manželku Radku kvůli důkazům o nevěře, stálo naproti tomu v obžalobě.

O milenci řekla kartářka

Králová obžalovaným uvěřila, že jim šlo o ochranu Nečasovy rodiny. Podle odvolacího soudu ale musí tento motiv zvážit ve světle opomenutých důkazů. „Obvodní soud v rámci jejich hodnocení zváží, zda lze ze záznamů telekomunikačního provozu dospět k důvodnému závěru, že obžalovanou Nečasovou zajímá potenciální nebezpečí hrozící poškozené Nečasové, nebo zda ji zajímá neztotožněný mladý muž,“ stojí v rozsudku.

Zajímavý je taktéž zdroj informace, že Radka Nečasová může mít milence. Janě Nečasové to měla vyložit kartářka. „...což chtěla obžalovaná Nečasová doložit svědkovi Nečasovi, aby ho tak přiměla k urychlení rozvodového řízení a mohla se co nejrychleji stát jeho manželkou,“ načrtává rozsudek městského soudu možný motiv.

Bývalá manželka expremiéra Petra Nečase Radka soudu řekla, že o tom, že byla...

Bývalá manželka expremiéra Petra Nečase Radka soudu řekla, že o tom, že byla sledována, neví.

Čúza má chlapa

V této souvislosti má soudkyně Králová vzít v potaz odposlechy z 12. října, kdy Jana Nečasová o tehdejší premiérově manželce mluví. „Čúza má chlapa, kterej jí radí. Takhle to vidí kartářka a ona vždycky vidí pravdu. Já to mám osm let ověřený,“ volala Nečasová tehdejšímu šéfovi Úřadu vlády Lubomíru Poulovi.

Ve stejný den jedné z dalších svědkyň říká, že „kikina má picmocha“. „Kartářka se ptala: Byla na dovolený? Já říkám: Byla. Byla sama? Já říkám: Ano. A ona říkala: Nebyla sama, jela s ním. Žádnýmu chlapovi nedělá dobře, když ví, že dotuje nějakýho idiota,“ nahrály odposlechy.

V souvislosti s důkazy bude muset soudkyně zhodnotit také výpověď expremiéra Nečase korespondující s verzí obhajoby. Zpravodajci podle ní exmanželku tehdejšího premiéra nesledovali, ale chránili před sledováním z obav o bezpečnost Nečasovy rodiny.

Vztah k Nečasovi

Podle odvolacího soudce Petráska opomněla jeho blízký vztah k Janě Nečasové, jenž vykreslují odposlechy a SMS zprávy. „...z důkazů vyplývá možný motiv svědka k vědomě nepravdivé výpovědi, a to pomoci obžalované Nečasové vyhnout se odsouzení,“ přizvukuje městský soud obžalobě.

Rozmetal také Králové tvrzení, že provedené důkazy neodpovídají v obžalobě tvrzenému zneužití pravomoci úřední osoby. Takový závěr je podle odvolacího soudu „v diametrálním rozporu s provedenými důkazy.“ S ostatními důkazy zase podle Petráska nekorespondují výpovědi obžalovaných. Obvodní soud pro Prahu 1 by měl případ opět projednat v červnu.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!