Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Picmoch, čúza a kartářka. Přečtěte si, proč soud musí znova rozhodnout o Nečasové

Česko

  6:50
PRAHA - Deformované nebo zcela opomenuté důkazy. Odvolací soud rozcupoval verdikt soudkyně Heleny Králové v kauze zpravodajců a Jany Nečasové. Nekriticky podle něj přijala výpovědi obžalovaných z hlavního líčení, k tomu opomenula řadu odposlechů či listinných důkazů. Server Lidovky.cz uveřejňuje klíčovou pasáž odvolacího verdiktu.

Jana Nečasová u soudu kvůli zneužití Vojenského zpravodajství foto:  Michal Šula, MAFRA

„Obvodní soud naprosto nekriticky akceptoval obhajobu obžalovaných z jejich výpovědí u hlavního líčení a nevypořádal se s důkazy, které jejich obhajobu zpochybňují či vyvracejí, včetně výpovědí z přípravného řízení,“ upozorňuje v 69 stránkovém odvolacím verdiktu soudce Městského soudu v Praze Richard Petrásek, proč soudní kolotoč v jedné z větví kauzy Nagygate vrátil na samotný počátek. Server Lidovky.cz dokument získal na základě informačního zákona a jeho klíčovou pasáž zveřejňuje v galerii dokumentů.

Odvolací senát: Soud nekriticky přijal obhajobu Nečasové, nezohlednil vztah s Nečasem

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Nečasovou se zpravodajci Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a bývalým zpravodajcem Janem Pohůnkem zprostila obžaloby ze zneužití Vojenského zpravodajství. Tehdejší milenka a zároveň pravá ruka premiéra Petra Nečase se spojila se zpravodajci a nechala sledovat jeho někdejší manželku Radku kvůli důkazům o nevěře, stálo naproti tomu v obžalobě.

O milenci řekla kartářka

Králová obžalovaným uvěřila, že jim šlo o ochranu Nečasovy rodiny. Podle odvolacího soudu ale musí tento motiv zvážit ve světle opomenutých důkazů. „Obvodní soud v rámci jejich hodnocení zváží, zda lze ze záznamů telekomunikačního provozu dospět k důvodnému závěru, že obžalovanou Nečasovou zajímá potenciální nebezpečí hrozící poškozené Nečasové, nebo zda ji zajímá neztotožněný mladý muž,“ stojí v rozsudku.

Zajímavý je taktéž zdroj informace, že Radka Nečasová může mít milence. Janě Nečasové to měla vyložit kartářka. „...což chtěla obžalovaná Nečasová doložit svědkovi Nečasovi, aby ho tak přiměla k urychlení rozvodového řízení a mohla se co nejrychleji stát jeho manželkou,“ načrtává rozsudek městského soudu možný motiv.

Bývalá manželka expremiéra Petra Nečase Radka soudu řekla, že o tom, že byla sledována, neví.

Čúza má chlapa

V této souvislosti má soudkyně Králová vzít v potaz odposlechy z 12. října, kdy Jana Nečasová o tehdejší premiérově manželce mluví. „Čúza má chlapa, kterej jí radí. Takhle to vidí kartářka a ona vždycky vidí pravdu. Já to mám osm let ověřený,“ volala Nečasová tehdejšímu šéfovi Úřadu vlády Lubomíru Poulovi.

Ve stejný den jedné z dalších svědkyň říká, že „kikina má picmocha“. „Kartářka se ptala: Byla na dovolený? Já říkám: Byla. Byla sama? Já říkám: Ano. A ona říkala: Nebyla sama, jela s ním. Žádnýmu chlapovi nedělá dobře, když ví, že dotuje nějakýho idiota,“ nahrály odposlechy.

V souvislosti s důkazy bude muset soudkyně zhodnotit také výpověď expremiéra Nečase korespondující s verzí obhajoby. Zpravodajci podle ní exmanželku tehdejšího premiéra nesledovali, ale chránili před sledováním z obav o bezpečnost Nečasovy rodiny.

Vztah k Nečasovi

Podle odvolacího soudce Petráska opomněla jeho blízký vztah k Janě Nečasové, jenž vykreslují odposlechy a SMS zprávy. „...z důkazů vyplývá možný motiv svědka k vědomě nepravdivé výpovědi, a to pomoci obžalované Nečasové vyhnout se odsouzení,“ přizvukuje městský soud obžalobě.

Rozmetal také Králové tvrzení, že provedené důkazy neodpovídají v obžalobě tvrzenému zneužití pravomoci úřední osoby. Takový závěr je podle odvolacího soudu „v diametrálním rozporu s provedenými důkazy.“ S ostatními důkazy zase podle Petráska nekorespondují výpovědi obžalovaných. Obvodní soud pro Prahu 1 by měl případ opět projednat v červnu.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat