Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pijte v restauracích z kohoutku, lákají vodárny

Česko

BRNO/PRAHA Kromě sklenic s logy pivovarů a dalších výrobců začnou lidé v tuzemských kavárnách a restauracích dostávat i poháry se znaky vodáren. A v nich „obyčejnou vodu“ z kohoutku.

Vodárny totiž začínají za potlesku ekologů a hygieniků přesvědčovat lidi o kvalitě svého hlavního produktu: pitné vody. „Prvním podnikům už jsme dodali speciální servis,“ potvrzuje Helena Koutná z Moravské vodárenské. Sklenice, karafy i skleničky na vodu ke kávě nesou logo koncernu Veolia, který zásobuje vodou na čtyři miliony obyvatel České republiky.

Původně se měla kampaň týkat všech vodáren sdružených v uskupení Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK), ale část z nich od ní ustoupila. Další navazují postupně.

„Je to trošku vychvalování vlastního zboží, ale je fakt, že kvalita vody v tuzemsku je často lepší než těch lahvovaných,“ říká ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Miroslav Nováček. Poukazuje i na cenu - sklenice vody z vodovodu stojí několik haléřů, lahvovaná voda v restauraci často i více než dvacet korun. V zahraničí považují objednání vody z kohoutku za běžné, v tuzemsku takový požadavek podle zjištění reportérů LN a anket ekologů více než polovina restaurací odmítne.

Právě zisk je jedním z důvodů, proč zůstávají k vodě z kohoutků mnozí restauratéři zdrženliví. Na balené vodě vydělají několikanásobek kupní ceny: ta stoupne z pětikoruny na dvacet korun i více.

Nynější kampaň navazuje na předchozí čtyři roky starou. Sami výrobci balených vod ji zatím nekomentují. „Naší snahou je oslovit zákazníky především kvalitou minerálních a pramenitých vod Mattoni, Magnesia i Aquila,“ tvrdí Štěpánka Filipová ze společnosti Karlovarské minerální vody.

Více informací na straně 6

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...