Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Pil jsem, ale neřídil, hájil se Čaš

Česko

  8:58
OSTRAVA - Nelze kázat vodu a pít víno – tak zhodnotil žalobce chování bývalého šéfa dopravní policie Michaela Čaše. Ten se včera před soudem zodpovídal z nehody, při které podle obžaloby zranil tři lidi, když nezvládl řízení auta s více než tři a půl promile alkoholu v krvi. Exřediteli dopravního inspektorátu ve Frýdku-Místku za to hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let nepodmíněně.

Michael Čas foto: ČTK

„Svým činem velmi poškodil image policie. Nelze kázat vodu a pít víno,“ prohlásil o obžalovaném Čašovi dozorující státní zástupce Alois Dlouhý. Okresní soud v Ostravě začal případ projednávat včera. Bývalý šéf frýdecko-místecké „dopravky“ trvá před soudem na své nevině a tvrdí, že jeho auto řídila „jemu blízká osoba“.

Chtěl od nehody ujet

K nehodě došlo vloni v červenci na výpadovce z Ostravy na FrýdekMístek. Čašův Seat Toledo naboural do před ním odbočující Toyoty Carina. Tu řídila jednatřicetiletá Miroslava Jadrná, vedle ní seděl její manžel Jiří a na zadních sedačkách šestiletý syn. Manželé se po nehodě ještě několik týdnů léčili na bolesti páteře, malý syn vyvázl s boulí na hlavě.

 Podle verze obžaloby se opilý Michael Čaš ještě pokoušel z místa nehody ujet. Auto však nenastartovalo. K Čašovu autu přiběhl jako první Jiří Jadrný a za volantem spatřil opilého muže, který se snaží nastartovat. Vytrhl mu proto klíčky ze zapalování. Pak přijela na místo policie a Čašovi naměřila v krvi 3,65 promile alkoholu.
Podle výpovědi šestatřicetiletého Michaela Čaše bylo vše jinak:

Rozvod, deset piv a antidepresiva

Jak včera řekl soudu, auto v ten den – byla sobota – půjčil blízké osobě a sám šel slavit s kamarády to, že se stěhuje do Frýdku-Místku. Trápil ho prý rovněž rozpad manželství. Bral antidepresiva a během dne podle svého odhadu mohl vypít zhruba deset piv. Večer jej prý ona neznámá blízká osoba odvážela do Frýdku-Místku. V autě podle Čaše došlo k hádce, kdy jemu blízká osoba gestikulovala rukama, a nevěnovala se tak řízení. Po nehodě měla ona osoba z auta utéct. Na otázku žalobce, zda ona osoba vlastní řidičský průkaz, zda byla pod vlivem alkoholu nebo jaký k ní má obžalovaný vlastně vztah, Michael Čas odmítl odpovídat.

 Finty s „osobou blízkou“ podle policistů řidiči často využívají. Snaží se tak vyhnout postihu. Řidiči stačí uvést, že neřídil on, ale osoba jemu blízká, jejíž újmu by pociťoval jako újmu sobě samému. Tím plně využije zákon o přestupcích a dál už nemusí vypovídat. Policie pak, aby mohla řidiče potrestat, musí dokázat, že za volantem seděl skutečně on.

Šéf dopravního inspektorátu byl krátce po nehodě od policie propuštěn a byl mu také odebrán řidičský průkaz. Proti propuštění se ale odvolal ke krajskému soudu v Ostravě a jeho odchod od policie tak ještě není definitivní.  Také včerejší proces byl odročen, protože obžalovaný trvá na osobní výpovědi soudních znalců z oboru dopravy, kteří proto musí být předvoláni na příští stání.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...