Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pil se zbraní v ruce. Pak zabil

Česko

  8:20
BRNO/ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Za zavřenými dveřmi se včera projednával případ policisty z Brna, který v opilosti zastřelil člověka. Když šestadvacetiletý Petr Chytil vyfotil opilého muže s brokovnicí, dělilo jej od smrti několik chvil. Muž ze snímku totiž posléze obrátil hlaveň policejní brokovnice proti němu a jediným výstřelem do hlavy ukončil jeho život.

Zavražděný Petr Chytil krátce před smrtí vyfotil svého vraha Radka Kurdiovského (na snímku). foto: reproLidové noviny

Když rána odezněla, zůstal mladý muž zhroucený na židli v restauraci hotelu Rokytno u Nového Města na Moravě. Bylo půl páté ráno, desátého května minulého roku.

V restauraci v tom okamžiku bylo několik lidí. Kromě střelce a jeho oběti tam byli další dva muži a také obsluha. Další člen noční společnosti již spal v hotelovém pokoji. Když uslyšel výstřel, seběhl dolů. „Našel jsem tam Petra zhrouceného na židli. Kolem něj se rozlévala krev,“ popsal situaci Luděk Hrubý, kamarád oběti.

Mužem, který stisknul spoušť, byl jednatřicetiletý Radek Kurdiovský. Ten v době incidentu pracoval jako člen speciální jednotky okamžitého zásahu brněnské městské police. „Než přijela policie, Kurdiovský a ti další dva se domlouvali na tom, že budou tvrdit, že to byla sebevražda. Dokonce byla řeč o tom, že utřou otisky z té pušky.

Ještě když přijela policie, Kurdiovský na mě volal, abych dosvědčil, že se Petr zastřelil sám kvůli problémům s přítelkyní,“ rozčiluje se čtyřiadvacetiletý muž. Co se tehdy v místnosti skutečně stalo, není nikdo schopen přesně popsat. Všech pět nočních hostů původně přijelo do hotelu z Brna jako ochranka.

„Ten večer mně Kurdiovský volal, že do hotelu přijeli nějací problematičtí hosté, že tam zajedeme a pohlídáme to. Po příjezdu všichni začali pít alkohol. Já jsem si šel kolem půlnoci raději lehnout. V tu dobu už si s tou brokovnicí Kurdiovský hrál,“ vzpomíná Luděk Hrubý. Ten si příležitostně vydělává jako ochranka, stejně jako střílející strážník.

Jak ostatně LN potvrdilo i několik svědků, přítomnost brněnského městského policisty coby ochranky není nic neobvyklého. Podle těchto svědků si nejen Kurdiovský, ale i jiní strážníci ze speciální jednotky přivydělávají jako ochranka diskoték a nočních podniků v Brně a okolí (což je ale hrubé porušení kázně). Jenže ani mrtvý mladík a jeho kamarád Luděk Hrubý nejsou žádní svatouškové. Oba jsou známé postavy mezi brněnskými radikálními fotbalovými fanoušky.

Prý to byla nešťastná náhoda
Přítelkyně mrtvého, Kristýna Harflová, byla pokusem udělat ze smrti svého partnera sebevraždu pobouřená. „Ještě pár hodin předtím, než se to stalo, mi od Petra došla zpráva, že je všechno v pořádku a že se brzy uvidíme.“ Právě ona nalezla fotografii z osudné noci. „Když policie vrátila věci rodině, otevřela jsem Petrův telefon a našla jsem tam tu fotku. Petr ji vyfotil v 4.24. A podle policie byla hodina jeho smrti mezi 4.20 až 4.35,“ popsala okolnosti vzniku neobvyklého snímku.

Připravovaná lež o údajné sebevraždě dlouho nevydržela. Strážník Kurdiovský se totiž při policejním výslechu přiznal, že svého známého nešťastnou náhodou zastřelil on. Byl tedy obviněn z ublížení na zdraví z nedbalosti a hrozí mu trest pět let odnětí svobody.

Včera začal případ posuzovat soud. Jiří Večera z okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou však rozhodl, že soud bude neveřejný. Zdůvodnil to informacemi od policie, podle nichž se měli do Žďáru masově chystat fotbaloví chuligáni. A tak před dveřmi jednací síně zůstala nejen dvacítka přátel mrtvého, ale i jeho příbuzní a také novináři. „Nechápu to, proč jsme tam nemohli být. Chceme slyšet pravdu o tom, co stalo. Ale oni to zřejmě chtějí utajit,“ prohlásila matka mrtvého.

Soudce Jiří Večeřa své rozhodnutí obhajoval: „Chtěl jsem předejít narušování soudu ze strany chuligánů. Podívejte se ven, co je to za lidi,“ prohlásil soudce. Po skončení líčení se však nakonec ukázalo, že největší ramenáči a vyholené hlavy nepatřili k přátelům mrtvého, ale naopak ke skupině brněnských městských policistů a dalších atletů, za které se schovával souzený střelec. Ten se k celé kauze a soudnímu líčení odmítl vyjádřit a se skloněnou hlavou se před otázkami a televizní kamerou ukryl za široká záda svých přátel.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!