26. října 2018 18:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyšetřování havárie vrtulníku s thajskými byznysmeny v Plzni: pilot nezvládl stroj, vzlétl bez souhlasu majitele

Při nehodě vrtulníku zemřeli čtyři lidé, tři muži a jedna žena. Podle policie... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při nehodě vrtulníku zemřeli čtyři lidé, tři muži a jedna žena. Podle policie... | foto: ČTK

PLZEŇ Při zářijové nehodě soukromého vrtulníku v Plzni nezvládl pilot stroj při extrémním manévru nízko nad zemí. Vyplývá to dosavadního vyšetřování, které na svých stránkách zveřejnil ve zprávě za třetí čtvrtletí roku Ústav pro zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN).

Na začátku září havaroval na okraji Plzně v průmyslové zóně Borská pole vrtulník Robinson R44 Raven pilotovaný dvaačtyřicetiletým Čechem, na palubě byli tři jeho obchodní partneři z Thajska.

Stroj narazil do střechy průmyslového objektu a částečně propadl dovnitř. Na místě v něm zahynul pilot, šestačtyřicetiletá cizinka a další dva cizinci ve věku 57 a 45 let.

Podle dosavadního průběhu vyšetřování odborníků z ÚZPLN provedl pilot během odpoledne 5. září tři krátké lety se svými zahraničními obchodními partnery. Na třetí kritický let vzlétal ze střechy budovy vlastní firmy. Vrtulník po vzletu letěl na západ v malé výšce nad Folmavskou ulicí, asi po 2,5 kilometrech se nad kruhovým objezdem nejdříve mírně naklonil na levou stranu a následně ve velkém pravém náklonu přešel do strmého klesání.

„Při tomto manévru vrtulník narazil do střechy přízemní budovy skladu v průmyslovém areálu. Trosky vrtulníku prorazily střechu objektu a zůstaly zavěšeny v konstrukci střechy,“ uvádí se ve zprávě.

Hasiči a záchranáři zasahovali při nehodě malého vrtulníku v Plzni.
Při nehodě vrtulníku zemřeli čtyři lidé, tři muži a jedna žena. Podle policie...

Inspektoři zjistili, že pilot nebyl způsobilý letu a používal vrtulník bez souhlasu majitele. V průběhu celého kritického letu motor pracoval. Veškerá poškození na stroji vznikla až nárazem do pevné překážky. Tvrdý náraz vymrštil lidi z předních sedadel z kabiny, jeden člověk ze zadních sedadel vypadl na podlahu budovy, druhý zůstal zaklíněn v havarovaném, zcela zničeném vrtulníku.

Ve vrtulníku zemřel majitel plzeňské firmy Workpress Aviation. Podle Bangkok Post přišel o život mimo jiné předseda thajské obchodní komory (Thai Subcon) Čanatip Suračajsitikul, který byl v čele 14členné obchodní delegace na služební cestě do Německa a Česka. Thajští byznysmeni hledali v Česku investory do thajské výroby leteckého a zdravotnického vybavení.

Nehodou se stále zabývá policie, která čeká na závěrečnou zprávu ÚZPLN.

ČTK