Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejmladší žena na obletu země odletí z Česka. Prahu vynechá, v mlze přistála místo ní v Benešově

Česko

  12:00
Z benešovského letiště se chystá k dalšímu startu na cestě kolem světa devatenáctiletá pilotka Zara Rutherfordová. Belgicko-britská letkyně usiluje o Guinnessův světový rekord stát se nejmladší ženou, která sama obletí zeměkouli. Na cestu, kterou odstartovala vloni 18. srpna z Belgie, si přitom vybrala česko-slovenský letoun Shark.

Přílet Rutherfordové do Česka komplikovalo několik dní nepříznivé počasí, původně byla jejím cílem Praha. Česko je jednou z jejích posledních zastávek.

Přílet mladé pilotky do Česka se oproti plánům o několik dní zpozdil. Původně měla Rutherfordová v Praze přistát už v úterý, kvůli nepříznivému počasí se však její cesta několikrát odkládala.

I v neděli přitom nebyl její let bez komplikací, kvůli husté mlze musela Rutherfordová na cestě ze Slovenska přistát krátce před Prahou v Benešově, kde čekala na lepší podmínky. Nakonec se však rozhodla tam svou sobotní cestu ukončit. Nyní by belgicko-britská pilotka měla pokračovat do Belgie.

Rutherfordová by během své cesty měla přeletět celkem 52 zemí. Trasa vedla nejprve z Belgie přes Atlantik a Grónsko a odtud přes Kanadu do Jižní Ameriky, zpět na Aljašku, do Ruska, Indonésie a zpět do Evropy. Dvakrát přitom překročila rovník. Celou trasu si Ruthefordová naplánovala tak, aby splňovala pravidla pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Úspěšný přelet by z mladé pilotky udělal nejen nejmladší ženu, která sama obletěla svět, ale také vůbec nemladšího pilota, který trasu přeletí v ultralehkém letadle.

Rutherfordová ke svému počinu uvedla, že vedle samotného zápisu je jejím cílem také přispět ke snížení rozdílů mezi ženami a muži v letectví a vědě. „Pouze pět procent komerčních pilotů a 15 procent počítačových vědců jsou ženy. V obou oblastech je rozdíl mezi pohlavími obrovský. Svým letem chci ukázat mladým ženám, že mohou být odvážné, ambiciózní a plnit si své sny,“ řekla mladá pilotka.

Nedokončení letu do Prahy mrzelo šéfa pražského letiště Jiřího Pose, její celkový počin však ocenil. „To, pro co se Zara rozhodla, je velmi obdivuhodné a s jistou mírou nadsázky, jí to jako vášnivý fanoušek letectví trochu závidím. Její počin je velmi inspirativní, protože může povzbudit i ostatní ženy, aby se věnovaly vědě, technickým oborům, ale i letectví,“ uvedl.

Dokončení přeletu by byl pomyslným úspěchem i pro letoun Shark, který by se stal prvním ultralightem s českými a slovenskými kořeny, jenž obletěl svět. Délkou letu přitom Shark zaútočí i na výkon dosud jediného českého letounu, který se může pochlubit cestou kolem světa. V roce 2015 svět obletěl devatenáctimístný dvoumotorový letoun L 410, který za šest týdnu urazil 36 tisíc kilometrů s 21 mezipřistáními. Letoun Rutherfordové patří ve své kategorii k nejrychlejším na světě s rychlostí přesahující 300 kilometrů za hodinu.

Dosud nejmladší ženou, která sama obletěla svět, je Američanka Shaetsa Waizová, které v době cesty v roce 2017 bylo 30 let. Nejmladším pilotem, který absolvoval sólo cestu kolem světa, se loni v červenci stal osmnáctiletý Brit Travis Ludlow.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat