Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pink Floyd vyhráli soud s EMI

Česko

LONDÝN Britská rocková skupina Pink Floyd vyhrála soudní bitvu s nahrávací společností EMI, kterou žalovala kvůli způsobu prodeje své hudby na internetu. Londýnský soud rozhodl, že EMI musí na webu prodávat konceptuální alba Pink Floydu v celku, a ne po jednotlivých skladbách.

Skupina, která je s EMI už od roku 1967, žalovala firmu kvůli tomu, že prodává skladby z jejích alb jednotlivě. Pink Floyd měli také námitky proti tomu, jak EMI vypočítává honoráře z on-line prodeje. Dva členové skupiny - první frontman Syd Barrett a klávesista Rick Wright - již nejsou mezi živými.

Soudce vydavatelství EMI zakázal prodávat skladby Pink Floydu jednotlivě bez svolení skupiny. EMI se ale podařilo dosáhnout toho, aby rozhodnutí o výši on-line honorářů zůstalo v tajnosti. Společnost musí zaplatit 40 tisíc liber za soudní výlohy a soudce později rozhodne o výši pokuty.

Skupina se vždy spíš vyhýbala singlům a soustředila se na alba, která obvykle tvoří soudržný celek. Platí to zejména o The Wall, ale i o jejich komerčně nejúspěšnější desce Dark Side of the Moon a dalších titulech, včetně Wish You Were Here nebo Animals.

Právník skupiny Robert Howe zdůraznil, že Pink Floyd si chtějí ponechat uměleckou kontrolu. Stejně tak prý smlouva s EMI uvádí, že jejich jednolitá alba by neměla být rozdělována. Pink Floyd podepsali poslední kontrakt s EMI ještě před tím, než se na internetu objevily on-line obchody jako iTunes, kde si mohou zájemci kupovat jednotlivé skladby. Proti rozdělování alb namítali i další umělci, včetně rockové skupiny AC/DC. Umělci také mají z prodeje skladeb méně peněz než z prodeje celých alb. To je podle britských médií jeden z důvodů, proč se hudba Beatles dosud neprodává on-line.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!