Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pionýři vydělávají na Tigrida

Česko

Disident dostane pomník po Leninovi, jiné využití pro obří kámen radnice nenašla

OSTRAVA Na pomník Pavla Tigrida v Ostravě pomáhají vydělávat symboly režimu, který kritizoval. Pionýři s rudými šátky, karafiáty a nablýskané limuzíny Tatra 603. Právě s jejich pomocí se snaží potřebné peníze vydělat pedagogové a studenti gymnázia, které nese Tigridovo jméno.

Před ostravský klub Atlantik dorazila v úterý večer rudá Tatra 603 a přivezla ředitelku školy Zdeňku Průšovou v dobovém rudém baretu. Hned u vchodu zasalutovali a pronesli své Vždy připraven pionýři s rudými šátky, kolem se tísnili učitelé a studenti oblečení do modelů ze sedmdesátých a osmdesátých let. Vhodný textil hledali dny a týdny v šatnících svých rodičů a prarodičů. Nevynechali ani půdy či sklepy. V klubu tak nechyběly tak důležité artefakty doby jako československé lyže Artis či samovary dovezené z cest příbuzných po zemích Sovětského svazu. K pohoštění podávali typickou žlutou limonádu či klasickou bublaninu.

„Noční róba, vhodná i pro stranické příležitosti. Náhrdelník vyroben v bižuterii Jablonec. Vhodné pro schůzku s chlapcem, nejlépe pak členem školského výboru SSM,“ představoval jednotlivé modely na molu spíkr a současně vyučující dějepisu Jiří Hruška. Publikum tleskalo kabelce vhodné na stranické průkazy stejně jako nevídané novince ze Sovětského svazu na jednom z modelů - suchému zipu.

„Naše rodina kvůli přehlídce prohledávala celou půdu. Dost jsme se nasmáli tomu, co všechno se tenkrát nosilo,“ líčil student třetího ročníku Vojtěch Drobík z Ludgeřovic, jak náročné přípravy přehlídce předcházely. „Velmi mne překvapilo, když jsme objevili i úplně neprodyšné ženské šaty. Navíc pěkně škrábaly, vůbec tomu nerozumím, jak se v tom mohly ženy tehdy pohybovat,“ smál se modelům husákovských let. Jejich přehlídku provázely nezapomenutelné písně Karla Gotta, Ivana Mládka či Heleny Vondráčkové.

Normalizační módní přehlídka byla jednou z mnoha akcí, které se letos v Ostravě odehrávají v souvislosti s dvacátým výročím pádu komunistického režimu. Projekt má jméno Cesta ke svobodě.

Veřejná sbírka zahájená na přehlídce by nejpozději v listopadu měla pomoci vybudovat před porubským gymnáziem památník s Tigridovou bustou. Na její výrobu potřebuje škola tři sta tisíc korun. Na výrobě busty již začal pracovat akademický sochař Miroslav Rybička z Jistebníku. Na přehlídku přišel ukázat modely, jak dílo bude po dokončení vypadat. „Je to velký úkol. Gymnázium dostalo blok kamene vážící čtrnáct tun,“ vysvětloval Rybička v Atlantiku. Kamenný blok, který sochař opracovává a ve kterém bude bronzová busta Pavla Tigrida zakomponována, sloužil jako podstavec pod sochou V. I. Lenina. Socha stávala na někdejší Leninově, dnes Hlavní třídě.

„Ten blok kamene jsme dlouho měli uložený ve fakultní nemocnici,“ říká Jiří Mlčoch z porubské radnice. Na kámen se nenašel kupec a na úřadě si s ním už nevěděli rady. Nakonec jej darovali gymnáziu. „Chceme tak vzdát hold Pavlu Tigridovi. Nesmírně si vážíme, že naše škola nese právě jeho jméno,“ vysvětluje snahy školy její ředitelka Zdeňka Průšová. I ona ve svém dobovém kostýmu přišla během večera na molo a všechny kolem důsledně oslovovala termíny soudružko a soudruhu.

„Právě se vracím z okresního výrobu Svazu sovětsko-československého přátelství. Projednávali jsme, jak oslavíme výročí vzletu Jurije Gagarina do vesmíru 12. dubna 1961,“ informovala ředitelka své studenty. KSČ - záruka pokroku, hlásal rudý transparent za jejími zády na adresu před dvaceti lety ještě vedoucí politické síly.

***

Pojmenování školy: pocta P. Tigridovi

Pojmenování ostravského gymnázia po Pavlu Tigridovi je spolu s pojmenováním ulic v Praze a v Úvalech největší pocta, jaké se dosud tento spisovatel, publicista a politik dočkal. Pavel Tigrid (1917 až 2003) byl jedním z nejvýznačnějších představitelů českého exilu, vydával časopis Svědectví, nejproslulejší české exilové periodikum.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...