130 let

Jakub Michálek zůstává po vnitrostranickém referendu místopředsedou Pirátů. | foto: Dan Materna, MAFRA

Doporučujeme

Marihuana může nahradit část řepky a dát práci desetitisícům lidí, říká pirát Michálek

Česko
  •   16:48
PRAHA - „Česká republika může na legalizaci konopí vydělat v rozpočtu více než přineslo EET, navíc můžeme přilákat odběratele z celé EU.“ V online rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz to uvedl předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Vyjádřil se mimo jiné i k tomu, jak chce strana prosazovat svůj program z opozice či proč je rád, že ČSSD zažila ve volbách takový neúspěch.

Babiš se domluví na platformě, která tu byla, my máme 20 podmínek, říká pirát Bartoš

Spolupracovat s hnutím ANO, či nikoliv? Otázka, jíž zástupci České pirátské strany v posledních dnech čelili nesčetněkrát. Podobným dotazům se ve čtvrtek během chatu se čtenáři serveru Lidovky.cz nevyhnul ani místopředsedy strany Jakub Michálek. Andreje Babiše si Piráti nedokážou představit jako koaličního partnera zejména pro to, že společně s místopředsedou Jaroslavem Faltýnkem čelí obvinění z korupčního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

„Presumpci neviny ctíme, ale to nevylučuje, aby politické strany, které mají svobodu slova, mohly zkritizovat lidi ještě před tím, než byli odsouzeni,“ reagoval třeba na jednoho z dotazujících, který poznamenal, že vina obou nejvýše postavených mužů ANO zatím nebyla prokázána. Ačkoliv Michálek připustil, že načasování případu je podezřelé, lídra ANO to prý nijak neomlouvá.

‚Atraktivní nevěsta‘

I přes trvale negativní postoj, jenž Piráti vůči koalici s Babišem a jeho spolustraníky zaujímají, se hnutí ANO naděje na spolupráci dle Michálkových slov nevzdává. „Máme bohužel informace, že proti nám ANO jede kampaň falešných účtů s cílem nalákat nás do koalice,“ uvedl předseda poslaneckého klubu nové parlamentní partaje.

Jakub Michálek.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Je to legrační, že si politická strana musí platit falešné účty. Jejich odhodlání a nasazení oceňujeme, asi jsme hodně atraktivní nevěsta,“ doplnil s tím, že se Piráti nenechali zlákat na pražském magistrátě, kde jsou podmínky „daleko brutálnější“, a nenechají se přesvědčit ani ve sněmovně.

Podle Michálka lze stranický program účinně prosazovat i z opozice, což prý dokazuje i jeho tříleté působení na pražském magistrátu. „Budeme dohlížet na to, aby politici nekradli, a předkládat ve sněmovně konkrétní návrhy zákonů. Zkrátka dělat kvalitní opoziční práci, kterou Česko potřebuje jako sůl.“

Podotkl, že ANO, Piráti a STAN mají dohromady 106 poslanců, tudíž sejdou-li se v opozici, budou mít dostatek hlasů pro prosazení klíčových zákonů pro průhlednost státu, digitalizaci veřejné správy či dohledatelnost každé ztracené koruny prostřednictvím „rozklikávacího“ rozpočtu na internetu.

Jako jednu z priorit povolebního vyjednávání označil obsazení bezpečnostního výboru a komise pro kontrolu odposlechů. „Máme slušnou šanci tyto instituce obsadit, zmapovat, jak stát šmíruje občany plošným odposlechem komunikačních uzlů nebo zneužitím odposlechů, o kterých se lidé nikdy nedoví, a vrátit ochranu soukromí občanů mezi skutečně respektovaná práva,“ uvedl.

‚ČSSD je odstrašující příklad‘

Ihned po ustanovení dolní komory by Piráti dle slov předsedy svého poslaneckého klubu rádi řešili „nespravedlivý exekuční systém“. „Chceme prosadit územní příslušnost, sloučení dluhů, chráněné bankovní účty a jednodušší dostupnost oddlužení,“ uvedl Michálek. Dodal, že dluhy se pochopitelně musí platit, není ovšem možné, aby společnost s ručením omezeným mohla zkrachovat, ale předlužený člověk měl zničený život.

Strana by se rovněž chtěla zaměřit také na kontrolu moci a mocných. V této souvislosti Michálek zmínil sociální demokracii, která ve víkendových volbách získala něco málo přes sedm procent a výrazně zaostala za výsledkem z roku 2013. „Myslím, že je dobře, že ČSSD odcestovala na okraj české politiky. Pro nás je to odstrašující příklad, jak to nedělat.“

Vyjádřil se i k otázce legalizace marihuany, kterou by partaj ráda prosadila a jež by dle jednoho z tazatelů mohla udělat z Česka „národ feťáků“. „Česká republika může na legalizaci konopí vydělat v rozpočtu více než přineslo EET, navíc můžeme přilákat odběratele z celé EU, kteří do naší země budou posílat další miliardy, nahradit část nesmyslných řepkových polí na venkově a dát práci desítkám tisíc lidí,“ napsal Michálek s tím, že USA také nepovažuje za „národ feťáků“.

Rizika konopí si ovšem uvědomuje. „Cesta k jejich zvládnutí podle mě vede přes vysvětlování, vzdělání, zdanění a regulaci jako v zemích, kde to funguje, nikoliv přes prohibici a represi, které nikdy nefungovaly,“ dodal.

Řeč přišla i na ústavní zákon o obecném referendu, mezi jehož protagonisty se Česká pirátská strana řadí. Michálek považuje za rozumnou hranici 100 až 250 tisíc podpisů. O konkrétním čísle je ale prý potřeba vést diskuzi, přičemž záležet bude také na tom, zda bude nutné podpisy ověřovat.

Jakub Michálek odpovídá čtenářům serveru Lidovky.cz.

„Piráti udělají maximum pro to, aby referendum mělo rozumné parametry, fungovalo a nebylo zneužitelné,“ okomentoval místopředseda partaje. „Nemyslím si, že by většina lidí chtěla vystoupit z Evropské unie. Zákon navíc bude na začátku určitě upravovat otázky, o kterých je referendum nepřípustné. Je možné, že otázka mezinárodních smluv mezi nimi aspoň na začátku bude, než si lidé referendum zažijí,“ reagoval na dotaz, jestli veřejné hlasování nemůže být „zneužito“ pro odchod z Unie.

Ano marihuaně, eutanázii i adopci homosexuálními páry

Čtenářům zároveň zdůraznil, že strana neprosazuje vystoupení z NATO, nýbrž naopak usiluje o to, aby evropské země v rámci po dohodě se Severoatlantickou aliancí posílily spolupráci na společné obraně. „Účast USA je nezbytná a v žádném případě ji nezpochybňujeme. Říkáme pouze, že armády evropských zemí by měly úžeji spolupracovat, aby byla společná obrana skutečně efektivní.“

Ujistil, že Piráti jsou liberálové, tudíž „v zákonem definovaných případech“ podpoří možnost eutanázie či adopce a sňatků pro páry stejného pohlaví. Negativně se naopak staví ke školnému na státních vysokých školách.

Ivan Bartoš s Jakubem Michálkem.

A co dalšího v online rozhovoru okomentoval? Namátkou téma tuzemské justice, migrace, existence Senátu, financování veřejnoprávních médií či platů zdravotních sester v českých nemocnicích. Všechny odpovědi si můžete přečíst ZDE.

Autor: rsa
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás