Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pirát teenager v rukou zákona

Česko

Spojené státy soudí somálského banditu obviněného z únosu námořního kapitána Richarda Phillipse

NEW YORK / PRAHA Oděný byl celý v modrém, na rukou měl pouta a na tváři široký úsměv. Tak lze popsat úvodní vcelku uvolněný dojem, který zadržený somálský pirát Abdal Válí Musa zanechal po pondělním večerním příletu na letišti v New Yorku. Pokračování jeho pobytu však možná zdaleka tak příjemné nebylo. Bezpečnostní doprovod ho totiž za velkého zájmu médií odvezl do vazby.

Mladík se má po více než sto letech stát prvním člověkem, který se bude ve Spojených státech zodpovídat ze své pirátské činnosti. Hrozí mu přitom až doživotí. Před soudem měl podle některých zdrojů stanout už včera.

Musa byl součástí nedávného námořního dramatu v Indickém oceánu. Několik pirátů se nejprve pokusilo unést nákladní loď Maersk Alabama, vzpoura posádky tomu však zabránila. (Musa si údajně z potyčky odnesl zranění, které si i v pondělí kryl bandáží.)

Bandité po krachu svých plánů alespoň s sebou na záchranný člun odvlekli amerického kapitána plavidla Richarda Phillipse. Po několika dnech bezvýsledného vyjednávání však americké námořnictvo razantním způsobem Phillipse osvobodilo. Zastřeleni přitom byli i tři piráti, kteří se v tu dobu na záchranném člunu nacházeli.

Nikoli však Musa. Ten v době zásahu pobýval na palubě válečné lodi Bainbridge, kde se podle jedné verze vzdal a podle další vyjednával o výkupném. Jisté však je, že po konci dramatu se Musa jako zajatec vydal na cestu do Spojených států. Naopak Phillipse po návratu do domovského Underhillu ve státě Vermont čekalo vskutku hrdinské přivítaní. Při samotném procesu s pirátem bude důležité především to, zda bude moci americká justice s teenagerem nakládat jako s dospělým. Podle některých zpráv je chlapci 19, zatímco jeho matka tvrdí, že je mu je 16. Navíc si myslí, že její dítě je nevinné. „Je nezletilý a pro tento zločin byl zneužit,“ citovala BBC jeho zoufalou matku. „Žádám americkou vládu a prezidenta Obamu, aby propustili mé dítě,“ dodala. Navigačního důstojníka lodi Maersk Alabama Kena Quinna drama na lodi naštvalo. „Jsem rozzuřený, nyní jsem již mohl být mrtvý,“ řekl televizi CNN.

Na druhou stranu k samotnému obviněnému chlapci prý nevraživé pocity nechová. Domnívá se totiž, že pirátství v regionu přiživuje chudoba. „Je to jen malý vyzáblý kluk ze Somálska, kde všichni hladoví,“ řekl.

Mladík mu údajně již dříve řekl, že by se chtěl dostat do Ameriky. „Pojedeš tam tak jako tak. Nemyslím si, že budeš potřebovat moji pomoc,“ odvětil Quinn. „Pokud tady půjde do vězení, stejně to pro něj bude mnohem lepší než žít v Somálsku,“ uzavřel.

***

Útoků přibývá

*V prvním čtvrtletí r. 2009 napadli somálští bandité desetkrát více lodí než za stejnou dobu loni. Letos to bylo 61 útoků v porovnání se šesti útoky v loňském roce.

* Piráti podle včerejších zpráv propustili tanker s nákladem chemikálií a 23 členů jeho filipínské posádky. Nebylo ale jasné, zda dostali výkupné.

*Ve čtvrtek by se v Bruselu měla konat dárcovská konference, která má zajistit finanční prostředky pro obnovu pořádku v Somálsku.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...