22. listopadu 2010 10:43, aktualizováno  16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pirát z D1 Lacina dostal pět let vězení. Proti rozsudku se odvolal

Luboš Lacina u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luboš Lacina u soudu. | foto: ČTK

PRAHA Luboš Lacina, který v březnu z dálnice D1 vytlačil jiné auto, dostal trest pět let vězení za pokus o těžké ublížení na zdraví. Sedm let navíc nesmí usednout za volant. V pondělí o tom rozhodl Středočeský krajský soud. Lacina přiznává, že zavinil nehodu. Tvrdí však, že nejednal úmyslně. Jeho advokát se proti rozsudku hned odvolal.

"Jednání obžalovaného naplnilo znaky zločinu těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," řekl v pondělí odpoledne soudce Ivo Zelinka s tím, že Lacina jednal v afektu. Lacina dostal také trest za poškození cizí věci.

Řidiče poslal do věznice s mírnějším režimem, přihlédl k polehčujícím okolnostem, protože na Lacinu dostal jen dobré posudky jak z místa jeho bydliště, tak od jeho zaměstnavatele. Navíc až do března Lacina jezdil bez nehod.


Proti rozsudku se Lacinův advokát odvolal k Vrchnímu soudu v Praze. Žalobce Tomáš Milec, který pro Lacinu požadoval trest v rozmezí pěti až sedmi let vězení a zákaz řízení, si vzal čas na rozmyšlenou. Chce totiž zvážit, zda je trest adekvátní.

Čtěte také


Soudce odmítl Lacinovu výpověď, v níž tvrdil, že pouze nezvládl manévr při předjíždění a že nejednal úmyslně. "Verzi poškozených potvrzuje i záznam z bezpečnostní kamery," dodal soudce.

"Musel si uvědomit (Lacina, poznámka redakce), že vozidlo v rychlosti 110 až 130 kilometrů za hodinu je nebezpečnou zbraní," zdůraznil soudce s tím, že Lacina musel předpokládat, že řidička na jeho nebezpečný manévr nemůže v takové rychlosti zareagovat.


Soud nerozhodl správně, říká Lacinův právník
"Rozsudek je nesprávný, vina mého klienta nebyla prokázána," reagoval na verdikt Lacinův advokát Pavel Szkandera. Podle něj se soudu nepodařilo prokázat, že muž způsobil nehodu úmyslně. On i obžalovaný řidič trvají na tom, že Lacina pouze nezvládl odbočování do pravého pruhu. Podle právníka může i dobrý řidič - Lacina podle soudu najezdil již více než 750 tisíc kilometrů bez nehody - udělat chybu. "Dopravních nehod jsou denně stovky, možná deset je jich velice vážných. Nikdy se to nepojímalo tak, že ji chtěl viník nehody způsobit, pouze v tomto případě," uvedl Szkandera.

Zranění mohlo být i smrtelné, upozornil žalobce
Nehoda se stala 22. března na 24. kilometru dálnice ve směru na Prahu. Mazda, na kterou Lacina svým vozem najel, se několikrát přetočila přes střechu. Řidička a spolujezdec se lehce zranili. Podle Milce však mohl řidič osádce druhého vozu způsobit zlomeniny lebky či poranění vnitřních orgánů hrudníku, které mohly být i smrtelné. Zároveň podle něj najel na vozidlo z rozčilení, že kvůli němu musel zpomalit. "Použil auto jako zbraň, a to z velmi malicherné pohnutky," prohlásil.


Státní zástupce požadoval, aby soud zohlednil to, že se na silnicích jezdí stále agresivněji. V případě, že podobné kauzy zůstanou nepotrestány, mohly by se podle něj stát silnice "hřištěm či kolbištěm k vyřizování účtů", řekl u soudu žalobce.


Nejsem gangster, bránil se Lacina

"Jsem si vědom toho, že jsem způsobil vážnou dopravní nehodu, která mohla mít fatální následky," prohlásil Lacina. Řekl, že udělal velikou chybu, šlo však o chybu řidičskou. Podle jeho advokáta řidič nikam nespěchal a neměl důvod se kvůli malému zpomalení rozčilit. "Nejsem gangster ani agresivní řidič z D1," dodal Lacina.


Nehodu zaznamenala dálniční kamera. Šestadvacetiletá žena v mazdě na dálnici předjížděla kamion. Řidič vozu Škoda Superb, který ji dojel, se ji údajně snažil blikáním a troubením donutit, aby mu uvolnila cestu. Když řidička předjíždění dokončila a zařadila se do pruhu před kamion, jedenačtyřicetiletý Lacina do ní bočně najel a vytlačil ji z dálnice. Mazda vylétla do pole, několikrát se přetočila přes střechu a narazila do stromu. Muž to viděl a následně přivolal pomoc.

Řidička mazdy i její spolujezdec u soudu shodně vypověděli, že poté, co šestadvacetiletá žena předjela kamion a zařadila se do pravého pomalejšího pruhu, jel Lacina po nějakou dobu vedle ní. Prý na ní neslušně gestikuloval a bylo vidět, že nadává. Pak už si jen vzpomínají, že do nich bočně narazil. Z jejich výpovědí vyplynulo, že na ně najel schválně.

Lacina vypověděl, že nezvládl manévr při předjíždění. Prý se na něj zezadu tlačilo další auto a on odbočil doprava příliš brzo. Nárazu do mazdy si nevšiml, až při pohledu do zpětného zrcátka zjistil, že vůz vyletěl ze silnice.

Lacina se v soudní síni minulý týden řidičce i spolujezdci omluvil. Již dříve jim navíc nahradil škodu ve výši zhruba 94 tisíc korun.

Opilec srazil otce s dětmi. Hrozí mu čtyři roky vězení

Opilému řidiči, který v pátek večer srazil v Jablonci nad Nisou na přechodu pro chodce otce s dvěma dcerami ve věku tří a pěti let, hrozí za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky až čtyři roky vězení. V dechu mu naměřili téměř dvě promile alkoholu. Vyšetřován bude na svobodě, řekla jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová.

Nehoda se stala v pátek v 17:30 na křižovatce Smetanovy a Mánesovy ulice nedaleko střední školy. Otec tam s kočárkem přecházel ulici, když mu čtyřiadvacetiletý řidič osobního vozu nedal přednost. Mladší děvčátko muselo být s těžkým poraněním hlavy převezeno na specializované pracoviště v Praze Motole, otec a starší dcera byli s poraněnými hlavami hospitalizováni v Jablonci. Rodina se nepřeje zveřejňovat o jejich stavu bližší informace, uvedla mluvčí nemocnice Petra Krajinová.

Řidič bezprostředně po nehodě putoval do policejní cely a vyšetřovatel podával návrh na uvalení vazby, uvedl dnešní Jablonecký deník. Soudce ale muže po sdělení obvinění propustil na svobodu.

ČTK, hsHelena Stinglová

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.