Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti a STAN potvrdili koalici, pracují prý na ambiciózním programu pro náročného voliče

Lídři Pirátů a STAN podepsali koaliční smlouvu o společné kandidatuře do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídři Pirátů a STAN podepsali koaliční smlouvu o společné kandidatuře do... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Lídři Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) podepsali ve čtvrtek ve Sněmovně koaliční smlouvu o společné kandidatuře v letošních sněmovních volbách. Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že začaly pracovat resortní týmy obou uskupení, aby rozpracovaly 113 programových priorit.

Podle šéfa STAN Víta Rakušana bude výsledný program určený pro náročné voliče, ambiciózní, ale současně srozumitelný. Koalice cílí na zisk více než čtvrtiny hlasů a volební vítězství.

Lídři Pirátů a STAN podepsali koaliční smlouvu o společné kandidatuře do...
Lídři Pirátů a STAN podepsali koaliční smlouvu o společné kandidatuře do...

Smlouvu dojednala uskupení před Vánoci, na začátku ledna ji pak postupně schválily jejich orgány. Celostátní výbor Starostů ji podpořil 92 procenty hlasů, Piráti pak v internetovém hlasování všech členů strany společnému postupu dali 79 procent hlasů. „Dnešní podpis je završením sedmiměsíční práce a příprav,“ řekl novinářům před podpisem dokumentu Bartoš.

Koaliční resortní týmy podle Bartoše aktuálně rozvíjejí 113 programových priorit, které smlouva obsahuje. Program by měl dát Česku naději na změnu a Pirátům a Starostům přinést potřebné hlasy, doplnil. Zopakoval, že koalice má ambici volby vyhrát. „Smlouva je ambiciózní a program bude ještě ambicióznější. Bude to program pro náročného voliče, ale zároveň srozumitelný,“ doplnil Rakušan.

STAN podle dohody obsadí první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení bude Bartoš. Mezi programové priority patří nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

Starostové ve volbách v roce 2017 získali při samostatné kandidatuře šest mandátů za 5,18 procenta hlasů. Piráti do Sněmovny ve stejném roce vstoupili jako třetí nejsilnější subjekt po ANO a ODS se ziskem 10,76 procenta hlasů a 22 mandáty.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...