Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, slíbil Bartoš po volebním debaklu Pirátů

Ivan Bartoš foto:  Petr Topič, MAFRA

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce. Předsednictvo k tomu dostalo důvěru od širšího vedení strany, řekl v sobotu novinářům po jednání stranického republikového výboru předseda Pirátů Ivan Bartoš. Výrazné zúžení by se mělo týkat administrativních a mediálních skupin.
  14:36aktualizováno  22:39

V reakci na výsledek voleb do Evropského parlamentu podle Bartoše ještě před jednáním rezignoval dosavadní vedoucí mediálního odboru. Bartoš také ze strany Pirátů na jednání nezaznamenal, že by byla vůle po změně předsednictva.

„Pirátská strana tak, jak se rozrůstala i na úrovni regionů, má poměrně košatý odborný aparát i technické zázemí, jako je to administrativní odbor, který dbá na průběh voleb, nebo jako je struktura mediálního odboru či role lídra v kampani. Jsou to změny, které povedou k efektivnějšímu řízení nejenom kampaní, ale i reakcí na náhlé situace,“ řekl Bartoš.

Podle něj by strana nyní neměla řešit téma eurokomisaře. Piráti na tuto pozici znovu nominovali Marcela Kolaju, který ve víkendových volbách neuspěl. Podle nich stále zůstává hlavním kandidátem strany na tento post, výsledek ale bude záviset na jednání uvnitř koalice. Ve víkendových eurovolbách Piráti ze tří dosavadních křesel v Evropském parlamentu obhájili jediné.

„Uvědomujeme si, že jsme v eurovolbách dostali volební políček. Ačkoliv dlouhodobě lidem dodáváme výsledky v souladu s našimi závazky, nepodařilo se nám motivovat velkou část našich voličů přijít k volbám. Zůstáváme liberální silou, která usiluje o modernizaci země a nemá zájem být spojována s pravolevým vymezováním, ale ani krajními a extremistickými proudy,“ uvedl Bartoš na síti X.

Podle znovuzvolené europoslankyně za Piráty Markéty Gregorové měla strana v kampani k volbám do Evropského parlamentu některé mezery a strana nebyla schopná efektivně komunikovat, co Piráti nabízejí.

„Budeme se snažit být vidět. Podle statistik víme, že mnoho našich voličů nepřišlo k volbám, tedy se je budeme snažit motivovat. Je možné, že i tento debakl je zmotivuje. Krajské volby tedy nebudou vypadat tak tragicky,“ dodala.

S tím souhlasil také ministr zahraničí Jan Lipavský. Konkrétní chyby v kampani ale komentovat nechtěl. Lipavský byl součástí volebního spotu stranického kolegy Mikuláše Ferjenčíka, který jej tvořil nezávisle na oficiální kampani strany. Za to Ferjenčíka někteří straničtí kolegové kritizovali.

„Kampaň musí být vidět. Na druhou stranu si myslím, že je v pořádku, když jednotliví kandidáti se snaží zaujmout a propagovat se. I o tom povedeme dnes debatu, abychom si upřesnili některá pravidla,“ uvedl Lipavský. Ferjenčík kandidoval do Evropského parlamentu z 12. místa kandidátky, ve volbách skončil jako pátý.

Republikový výbor byl svolaný na základě návrhu náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Iniciativu podpořil potřebný počet členů výboru včetně například Lipavského či místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové.

Představení pirátských lídrů do krajských voleb, naplánované na neděli, nemůže být podle Hřiba prvním mediálním výstupem Pirátů v tomto týdnu. Piráti už od pondělí na stranickém fóru řeší, zda kvůli výsledkům voleb nesvolat nejvyšší orgán strany, kterým je celostátní fórum. Vzhledem ke lhůtám by se ale jednání konalo pravděpodobně až na podzim.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!