Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schváleno. Pirátská základna odhlasovala kandidaturu do sněmovny spolu s hnutím STAN

Praha Piráti budou v říjnových volbách do Sněmovny kandidovat společně s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). V internetovém hlasování, do kterého se mohli zapojit všichni členové Pirátů, podpořilo koaliční dohodu obou uskupení 668 z 848 hlasujících. Širší vedení Starostů schválilo smlouvu minulý týden.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše koalice STAN a Pirátů stojí na pevném programu a nehrozí to, že se po volbách nerozpadne. Chce nabídnout cestu Česka od „montovny k mozkovně“. Po schválení koalice nyní strany rozpracují více než stovku priorit do podrobného programu.

„Spodní je meta kolem 25 procent,“ odpověděl Bartoš na dotaz novinářů, co by považoval za neúspěch v říjnových sněmovních volbách. Úspěch pak bude znamenat zisk navíc. Zopakoval, že koalice míří na vítězství ve volbách. „Vidím velkou naději,“ uvedl. Chce férový moderní a bezpečný stát pro 21. století, který nebude montovnou, ale spíš mozkovnou. Nevyloučil přitom povolební spojení s koalicí tradičních stran ODS, TOP 09 a lidovců po případném podrobném vyjednávání podmínek spolupráce.

Současně Piráti a STAN jednají o obsazování míst na kandidátkách. V čele listin má být zastoupení 1:2, dále pak 1:1. Bartoš bude kandidovat v Ústeckém kraji.

Piráti o koaliční smlouvě hlasovali od pátečního dopoledne. Aby návrh uspěl, potřeboval alespoň 60 procent hlasů. Získal téměř 79 procent, alternativní návrhy, aby se rozhodovalo na republikovém výboru nebo řádném jednání celostátního fóra, obdržely nejvýše necelých 21 procent hlasů.

Koalice chce cílit na vítězství ve sněmovních volbách a zisk více než čtvrtiny hlasů. Obdobné cíle si klade i konkurenční koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která chce vypracovat koaliční smlouvu do konce ledna a program do konce února.

Koaliční smlouvu s programovými východisky uzavřeli Piráti a STAN koncem loňského roku. Hnutí STAN obsadí první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení bude předseda Pirátů Ivan Bartoš. Mezi programové priority patří nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

Hnutí STAN nejprve kandidovalo ve sněmovních volbách společně s TOP 09, spolupráci subjekty ukončily v roce 2016. Před posledními volbami do sněmovny se začala rodit spolupráce mezi STAN a KDU-ČSL. Kvůli nízkým preferencím však lidovci koalici zrušili a nabídli STAN místa na své kandidátce.

Hnutí STAN se však rozhodlo kandidovat samostatně a ve volbách v roce 2017 získalo šest mandátů za 5,18 procenta hlasů. Piráti do sněmovny ve stejném roce vstoupili jako třetí nejsilnější subjekt po ANO a ODS se ziskem 10,76 procenta hlasů a 22 mandáty.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Italský Řím bude od pondělí nejpřísnějším stupni opatření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Italský Řím bude od pondělí nejpřísnějším stupni opatření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Italský Řím bude od pondělí nejpřísnějším stupni opatření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...