Neděle 8. prosince 2024, svátek má Květoslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novým předsedou Pirátů je Hřib, Bartoše odměnili ovacemi vestoje

Česko

  9:26aktualizováno  17:10
Piráti se pokouší změnit trajektorii, po které se letos pohybují a která připomíná jízdu dolů po horské dráze. Jejich novým předsedou je náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib, porazil bývalého senátora Lukáše Wagenknechta. Strana zvolila i tři nové místopředsedy a Piráti chtějí zastavit strmý pád strany.

„Budeme pracovat na tom, aby nepropadly hlasy liberálních středových voličů, řekl po zvolení Hřib. Stranu chce vést dočasně a nechce kandidovat do Sněmovny, i tak přesvědčil většinu delegátů celostátního fóra Pirátů.

Zájem vést stranu měli na pirátském sjezdu čtyři lidé a po prvním kole volby prostřednictvím internetového hlasování zbyli dva. V druhém kole porazil Hřib Wagenknechta v poměru hlasů 454 ku 401.

Nové vedení Pirátské strany

Zdeněk Hřib – předseda
Martin Šmída – první místopředseda
Hana Hajnová – druhá místopředsedkyně
Michal Bláha – třetí místopředseda

Byli zvoleni zatím tři místopředsedové Pirátů - Martin Šmída, Hana Hajnová a Michal Bláha, ředitel neziskové organizace Hlídač státu, který byl také poradcem bývalého šéfa strany Ivana, bývalého vicepremiéra a exministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše.

Za Piráty působí ve správní radě VZP. Čtvrtého místopředsedu v sobotu Piráti zvolit nedokázali, vyberou ho později.

Piráty po zvolení Hřiba opouští Michailidu

Ne všichni u Pirátů dokázali zvolení Hřiba skousnout. O ukončení členství u Pirátů požádala ještě v průběhu sjezdu na stranickém fóru Jana Michailidu, která byla za Piráty, když ještě byli ve vládní koalici členkou Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí.

„Přemilé bytosti předsednictva KF Praha, prosím o zprocesování mého ukončení členství k 17.11.2024 (dávám si týden na předání agend a funkcí). Děkuju mockrát,“ napsala na fóru Pirátské strany.

„Celý dnešek jsme hlasovali a členská základna si vybrala směr, který je s mojí další účastí neslučitelný. Respektuju, že se naše cesty rozcházejí, a proto jsem požádala o ukončení členství,“ uvedla k tomu Michailidu na sociální síti X.

Jsme strana, která nezakazuje ani nikomu nemluví do toho, jak má žít, řekl Bartoš

Ovacemi vestoje se v sobotu při jednání celostátního fóra Piráti loučili s dlouholetým předsedou Ivanem Bartošem, který se rozhodl z funkce odejít po debaklu strany v krajských volbách.

„Vážím si toho, že jste mi umožnili naši posádku vést,“ řekl kolegům při loučení s funkcí Bartoš. „Musíme znovu dokázat, že k Pirátům neexistuje reálná alternativa. Žádná strana, která by nabízela a dodávala to, co my,“ prohlásil.

„Jsme moderní silná strana, která se do toho nebojí říznout, ale s vaničkou nevylévá i dítě, která nezakazuje ani nikomu nemluví do toho, jak má žít,“ řekl také na celostátním fóru končící šéf Pirátů.

„V mnoha bitvách jsme byli úspěšní, v některých nikoliv, což mě mrzí a omlouvám se za to. Do každé z nich jsme ale vždycky šli s plnou vervou, rovnou páteří a cílem udělat naši zemi o něco lepším místem k životu,“ řekl Bartoš.

Bartoš dostal „řád čestného kapitána“

Piráti udělili Bartošovi své nejvyšší vyznamenání – „řád čestného kapitána“. „Ukázal jsi, že i s dredy se dá dělat seriozní politika,“ vyslechl si Ivan Bartoš nejprve pochvalu s pak následovaly dlouhé ovace vestoje.

Bartoš byl u vzniku Pirátů před patnácti lety a předsedou strany byl s dvouletou přestávkou od roku 2009. Pod jeho vedením se strana dostala do českého i Evropského parlamentu i do vlády Petra Fialy. V Praze měli Piráti v minulém volebním období primátora Zdeňka Hřiba.

Vedení Pirátů oznámilo rezignaci po debaklu v záříjových krajských volbách. Uhájili z 99 mandátů jen tři zastupitele v Plzeňském kraji. Propadli i jejich kandidáti do Senátu. V horní komoře jim zůstala jen Adéla Šípová, která také původně ohlásila kandidaturu na šéfku strany, ale pak se jí vzdala a podpořila Wagenknechta. Piráti také letos přišli o dva mandáty v Evropském parlamentu, kde je teď za ně jen Markéta Gregorová

Bartoš už do předsednictva nekandidoval. Po krajských volbách premiér Petr Fiala navrhl jeho odvolání kvůli nezvládnuté digitalizaci stavebního řízení.. „Byl to podraz, SPOLU začalo cestu ke složení vlády s ANO,“ prohlásil Bartoš.

Reakce jeho kolegů byly ještě emotivnější. „ODS se rozhodla nás vykopnout,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová. A šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek dokonce tvrdil, že na premiéra tlačili někteří politici ODS, že když Bartoše neodvolá, půjde on sám. Ničím to ovšem nedoložil a všichni, které jmenoval, se od toho distancovali. Piráti nakonec sami odešli z vlády a s pouhými čtyřmi poslanci se jejich vliv propadl na minimum.

Na to, že ještě ve Sněmovně stále jsou, se pokusili v pátek poukázat tím, že odešli před závěrečným hlasováním o vládním návrhu důchodové reformy, na jejíž přípravě se podíleli, když ještě byli součástí pětikoalice. Vadí jim, ze ODS a TOP 09 dokázaly přesvědčit STAN a KDU-ČSL o omezení počtu lidí s nárokem na odchod do předčasné nekrácené penze o více než 100 tisíc. I kdyby ale zůstali a hlasovali proti, na výsledku by to stejně nic nezměnilo.

„Chtěl bych, abychom se vrátili do Sněmovny v plné síle a měli dvouciferný výsledek,“ řekl už před celostátním fórem Pirátů Bartoš.

Budou to mít ale těžké. Podle říjnového volebního modelu agentury NMS Market Research spadly jejich preference na 6,8 procenta. Sám Bartoš v sobotu iDNES.cz řekl, že se ještě nerozhodl, zda bude příští rok znovu kandidovat do Sněmovny.