6. září 2019 10:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti chtějí, aby se Česko připojilo k žalobě na směrnici o autorských právech na internetu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Piráti vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministra kultury Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD), aby se Česko přidalo k žalobě Poláků na směrnici o autorských právech na internetu. V normě jim vadí především článek o povinnosti zavádění automatických filtrů, které podle nich omezí svobodu vyjadřování.

Polsko podalo kvůli stejné výhradě v srpnu žalobu k Soudnímu dvoru EU, ČR se může připojit do šesti týdnů od podání, lhůta vyprší 23. září, řekl novinářům poslanec Ondřej Profant.

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) k tomu poznamenal, že Česko termín pro vlastní žalobu nevyužilo zřejmě kvůli sporu sociálních demokratů a prezidenta Miloše Zemana o výměnu ministra kultury, úřad byl kvůli němu tři týdny bez nejvyššího vedení. „V chaosu léta proběhla lhůta, kdy jsme mohli žalobu podat,“ uvedl.

Robotické filtry podle Pirátů nepřiměřeně zasahují do práva na informace a každá evropská směrnice musí být v souladu s ústavním pořádkem. Předchozí souhlas s problematickým konceptem má nyní podle nich možnost napravit vláda tím, že se přidá k polské žalobě.

Na podobě evropské směrnice se v polovině února po dlouhé diskusi dohodli zástupci unijních zemí a Evropského parlamentu (EP). Europarlament pak normu schválil koncem března. Podle Pirátů znění směrnice znamená výhru copyrightové lobby, která všem ostatním vnutí robotickou cenzuru. Unie vydavatelů naopak směrnici uvítala, podle ní umožní vydavatelům chránit jimi vytvořený obsah před bezplatným komerčním využíváním.

Cílem reformy autorského práva je přizpůsobit ho digitální éře. Nová pravidla posilují především postavení umělců a vydavatelů. Jednotlivé země budou mít dva roky na to, aby je převedly do svého práva. Mnozí komentátoři směrnici o copyrightu označovali za dosud nejspornější normu, jakou se Evropský parlament v minulém funkčním období zabýval.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.