Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Chtějí posílit liberální křídlo. V boji o Senát vsadili Piráti na stará jména

Piráti představili své kandidáty do krajských a senátních voleb na oslavách 15 let od založení Pirátské strany na pražském Výstavišti. (16. června 2024) foto:  Petr Topič, MAFRA

S podporou Pirátské strany bude v letošních senátních volbách kandidovat 11 lidí. Obhajovat bude senátorské křeslo člen Pirátů Lukáš Wagenknecht. Strana podpoří také obhajobu Marka Hilšera a Jiřího Drahoše z klubu Starostů.
  16:27

Do senátních voleb Piráti vyšlou dále Jana Jandu, Miroslava Jiránka, Evu Tylovou a Andreu Švojgrovou. Kandidáti se představili na oslavách 15 let od založení Pirátské strany na pražském Výstavišti.

Všichni chtějí v Senátu posílit liberální křídlo. Současně s nimi se představili také lídři do krajských voleb. V těch se Piráti chtějí věnovat hlavně zdravotnictví, školství či životnímu prostředí.

Ekonom a auditor Wagenknecht bude mandát obhajovat v Praze 8, lékař a vysokoškolský pedagog Hilšer v Praze 2 a vědec Drahoš v Praze 4. Sušický zastupitel Janda kandiduje za Domažlicko, kde je nyní senátorem Vladislav Vilímec. Lékařka Švojgrová za okres Benešov kde je v současnosti senátorem Zdeněk Hraba, Tylová by chtěla v Praze 12 nahradit současného senátora Pavla Fischera (nezávislý) a Jiránek za Litoměřicko pak Ladislava Chlupáče.

Vedle nich Piráti podporují podle předsedy strany a vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše také kandidáty do senátu za SEN 21 Michaelu Tejmlovou kandidující za obvod Jablonec, Přemysla Rabase za Chomutov a Jiřího Řeháka v Teplících. Dále strana podporuje Miroslava Balatku kandidujícího v Sokolově.

Piráti také představili lídry do krajských voleb, které se uskuteční ve stejném termínu jako volby do třetiny Senátu, tedy 20. a 21. září. Věnovat se chtějí hlavně tématu zdravotnictví, školství, životnímu prostředí či digitalizaci. Snažit se budou udržet mladé lidi v krajích a bojovat s korupcí. Chtěli by zde také rozvíjet služby a lékařskou péči. O post hejtmana se bude ucházet například v Moravskoslezském kraji Zuzana Klusová, letos nezvolená kandidátka do Evropského parlamentu, nebo se svůj post pokusí obhájit současný hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

V sobotu se sešel republikový výbor strany, aby projednal kampaň a výsledky voleb do Evropského parlamentu. Piráti po zisku 13,95 procenta hlasů ve volbách v roce 2019 letos klesli na 6,20 procenta. Strana cílila až na čtyři křesla, mandát ale obhájila jen dosavadní europoslankyně a dvojka na kandidátce Markéta Gregorová.

Bartoš to před týdnem označil za velké zklamání. Po sobotním jednání výboru Bartoš uvedl, že reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce. Výrazné zúžení by se mělo týkat administrativních a mediálních skupin. Gregorová před jednáním dodala, že by změna v kampaních mohla pomoci k tomu, aby byla strana lépe vidět. Krajské volby by tak podle ní neměly vypadat tak tragicky.

Lídři Pirátů pro krajské volby:

krajlídr
Jihočeský krajJosef Soumar
Jihomoravský krajJana Holomčík Leitnerová
Karlovarský krajMarkéta Monsportová
Královéhradecký krajPavel Bulíček
Liberecký krajZbyněk Miklík
Moravskoslezský krajZuzana Klusová
Olomoucký krajMartin Šmída
Pardubický krajDaniel Lebduška
Plzeňský krajRudolf Špoták
Středočeský krajLucie Cirkva Chocholová
Ústecký krajVít Rous
VysočinaHana Hajnová
Zlínský krajHana Ančincová
Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...