Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti kandidují ve všech krajích kromě Olomouckého samostatně. Do voleb jdou s heslem Šance změnit budoucnost

Znovuzvolený předseda Pirátů Ivan Bartoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znovuzvolený předseda Pirátů Ivan Bartoš. | foto: ČTK

Praha Piráti budou ve všech krajích kromě Olomouckého v podzimních krajských volbách kandidovat samostatně. V Olomouckém budou spolupracovat s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Na pondělním představení lídrů kandidátek to řekl předseda strany Ivan Bartoš. Už v lednu na celostátním fóru v Ostravě řekl, že chce zdesetinásobit počet pirátských krajských zastupitelů. Nyní jich mají Piráti devět.

„Naší vizí je kraj nové generace, kde může každý svůj život prožít svobodně a naplno. Klíčem k prosperitě společnosti je otevřenost, transparentnost, svoboda informací, kvalitní veřejné služby, nové technologie a zapojení občanů do rozhodování. S Piráty nabízíme alternativu kraje bez korupce, nesmyslných dotací, politických trafik a klientelismu,“ řekl Bartoš. 

„Budeme usilovat o dobře fungující a prosperující kraje, které svým obyvatelům poskytují kvalitní podmínky pro život a zároveň dbají na dlouhodobou udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí,“ dodal. Piráti jdou do voleb s heslem „Šance změnit budoucnost“.

V Moravskoslezském kraji bude v čele kandidátky karvinská zastupitelka Zuzana Klusová, ve Zlínském kraji členka kroměřížského kontrolního výboru Hana Ančincová, v Jihomoravském kraji předseda Místního sdružení Znojemsko Lukáš Dubec, v kraji Vysočina telčská zastupitelka Hana Hajnová a v Královéhradeckém kraji zastupitel Pavel Bulíček.

V Pardubickém kraji kandidátku povede chrudimský zastupitel Daniel Lebduška, ve středních Čechách krajský předseda Pirátů Jiří Snížek. Jihočeským lídrem bude českobudějovický zastupitel a lékař Lukáš Mareš. V Plzeňském kraji povede Piráty do voleb domažlický zastupitel Rudolf Špoták, v Karlovarském krajský radní Josef Janů, v Ústeckém vedoucí charitního Domu svatého Materny a bývalý ústecký místostarosta Karel Karika a v Libereckém turnovský radní Zbyněk Miklík.

V Olomouckém kraji měl být původně v čele kandidátky Pirátů prostějovský zastupitel Petr Kapounek, nakonec ale strana kandiduje společně se STAN. Lídrem je zástupce STAN, olomoucký zastupitel a ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého Josef Suchánek. Druhé místo na kandidátce připadlo jedničce Pirátů Zdeňce Dvořákové Kocourkové ze Šumperka.

Mezi priority lídrů kandidátek patří průhledné hospodaření, transparentní zveřejňování informací, digitalizace, lepší dostupnost zdravotních i sociálních služeb, ochrana krajiny před suchem, fungující dopravní infrastruktura nebo dostupné a moderní vzdělání.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...