Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mraky nad Piráty zahalily start jejich kampaně. Prší nám štěstí, věří

Česko

  12:57aktualizováno  15:58
Piráti zahájili v pražských Riegrových sadech kampaň pro komunální a senátní volby s ústředním heslem „Odvaha dělat, co je správné“. Tmavé mraky na nebi nad Piráty nevěstily nic dobré a očekávané se stalo. Spustil se silný déšť. „Prší nám štěstí,“ věří místopředsedkyně strany Hana Hajnová.

„Piráti se dnes úspěšně podílí na vedení tří největších českých měst. V Praze máme primátora Zdeňka Hřiba, který dokázal město nejen provést dvěma velkými krizemi, ale i nastartovat jeho rekordní rozvoj. To všechno s čistým štítem. Daří se nám zlepšovat život i v dalších městech a obcích po celé zemi,“ říká šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Ten celou akci, na níž Piráti představili své kandidáty na primátory a senátory, moderoval spolu s Hajnovou. „Děláme, co je opravdu potřeba, aby věci fungovaly a lidem se lépe a o něco lehčeji žilo,“ říká Bartoš.

Bartoš: Posílíme pozici obcí vůči developerům

„Nebudeme rozprodávat byty, posílíme pozici obcí vůči developerům,“ slíbil Bartoš při představení volebního programu Pirátů. Piráti podporují místní referenda, občanské iniciativy a spolky i pestrý komunitní život.

„Za nás se město rekordně rozvíjí. Věřím, že občané ocení naši práci,“ prohlásil pražský primátor Zdeněk Hřib. „Chceme rozvíjet veřejnou dopravu, ale nebudeme nikoho nutit, jak se má po městě přepravovat,“ řekl primátor hlavního města Hřib.

V Kladně bude v čele společné kandidátky se Starosty Roman Hájek, v Českých Budějovicích bude o post primátorky bojovat zastupitelka Zuzana Kudláčková. V Plzní povede pirátskou kandidátku Pavel Bosák.

V Jihlavě bude stát v čele uskupení Piráti a Fórum Jihlava současná primátorka Karolína Koubová. Na primátorku Ostravy kandiduje náměstkyně primátora pro školství a kulturu Andrea Hoffmannová. „Jednu věc nám, Pirátům, nevezmete: Piráty nikdy neuplatíte,“ prohlásila.

Z Pardubic vytvořit „nový Amsterdam“

V Brně kandiduje na primátora klimatolog Marek Lahoda. Za koaliční uskupení Pro! Ústí bude v Ústí nad Labem se bude ucházet o primátora Lukáš Blažej. Učitelka a zastupitelka v Pardubicích Ivana Böhmová řekla, že chce z Pardubic vytvořit nový Amsterdam. Ve Zlíně zabojuje o přízeň voličů Jiří Robenek, v Hradci Králové Pavel Vrbický, v Karlových Varech Barbora Hradečná a v Liberci Jan Hruška.

Pro Piráty budou podzimní senátní a komunální volby důležité tím, že se pokusí zastavit propad, který pro ně znamenaly loňské volby do Sněmovny, do nichž šli v koalici s hnutím STAN. Ač měli před volbami podle průzkumů ambici bojovat o volební vítězství, realita byla zcela jiná.

V Praze budou kandidovat Piráti samostatně na rozdíl od loňských voleb do Sněmovny, v nichž kandidovali společně s hnutím STAN. Koalice Piráti a Starostové dostala 15,62 procenta hlasů, ale profitovali z toho hlavně Starostové a nezávislí, jejichž kandidáti Piráty po celé zemi přeskákali.

Piráti mají nyní pouze čtyři poslance, zatímco STAN 33 poslanců. Piráti a STAN vstoupili do pětikoaliční vlády šéfa ODS Petra Fialy, v níž mají po třech křeslech, ale volební výsledek pošramotil vztahy Pirátů a STAN.

Senátorský klub SEN 21 a Piráti má sedm členů, na podzim končí mandát místopředsedovi klubu Ladislavu Kosovi, který byl před šesti lety zvolen senátorem na Praze 11. V neděli představili Piráti zatím sedm kandidátů do Senátu. Je mizi nimi i bývalá poslankyně Dana Balcarová, která vedla výbor pro životní prostředí. Hovořila o úspěšném boji Pirátů proti klecovým chovům slepic.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat