8. října 2018 13:57, aktualizováno  15:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti nabídli partnerům čtyři křesla, chtějí dvě a post primátora. Čižinský je ochotný se dohodnout

Pražský pirátský lídr Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský pirátský lídr Zdeněk Hřib. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Piráti v Praze přišli s nabídkou pro možné koaliční partnery v Praze, podle které by TOP 09 a STAN a Praha Sobě dostaly po čtyřech místech v pražské radě včetně náměstků a Piráti obsadili dvě místa a post primátora. Řekl to lídr Pirátů v Praze Zdeněk Hřib.

Čižinský odmítl jednání s ODS

Místopředsedkyně ODS a pražská zastupitelka Alexandra Udženija v pondělí vyzvala poslance a starostu Prahy 7 Jana Čižinského a jeho hnutí Praha Sobě (PS) ke společnému povolebnímu vyjednávání. Výzvu zveřejnila na svém twitterovém účtu a v rozhovoru se serverem novinky.cz.

Čižinský ČTK sdělil, že PS s občanskými demokraty jednat o koalici nebude. Že nepůjde do koalice s ODS a ANO, uvedl v minulosti už několikrát. "Chápu, že je pro paní Udženiju šokem, že existuje politik a politická iniciativa, která tvrdí před volbami i po volbách totéž," napsal ČTK v textové zprávě Čižinský.

Nabídku už ostatním stranám sdělili. Hnutí Praha Sobě je podle Jana Čižinského ochotné netrvat na postu primátora v zájmu zdárného zakončení jednání s koaličními partnery v Praze.

Programovými prioritami Pirátů jsou transparence magistrátu, digitální služby pro občany a řešení bytové situace.

Podle Hřiba jde o velkorysou nabídku a ústupek ze strany Pirátů s ohledem na to, že ze tří uskupení zvažované koalice mají nejvyšší volební zisk. Piráti se umístili druzí po ODS se 17,1 procenta a mají 13 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Praha sobě získala 16,6 procenta a rovněž 13 mandátů, stejný počet křesel má i TOP 09 a STAN za 16,3 procenta hlasů.

Nabídku už Piráti odeslali ostatním stranám a budou s ní pracovat v nadcházejících jednáních. V pondělí se mají sejít s hnutím ANO, již však avizovali, že koalice s Praha Sobě a TOP 09 a STAN je pro ně preferovanou variantou a o jiných by uvažovali jen v případě, že by z jednání sešlo.

Lídr uskupení Praha Sobě Jan Čižinský vystoupil 6. října 2018 v Praze na...
Tým ODS přichází k jednání s Jiřím Pospíšilem do jeho kanceláře.

Pokud jde o to, jaké gesce by v radě obsadili, vyplývají podle lídra Pirátů z jejich programových priorit. Zatím nicméně nechce předjímat a případná podoba nové rady by vzešla z dalších vyjednávání.

Zájem o post primátora už deklaroval lídr Prahy Sobě Jan Čižinský s tím, že dostal nejvíce preferenčních hlasů. Tento argument Piráti odmítají. O pozici primátora bude zřejmě usilovat i koalice TOP 09 a STAN, její zástupci to nevyloučili.

Čižinský po zveřejnění nabídky Pirátů ve vysílání Českého rozhlasu Plus zopakoval, že má logiku, aby post primátora připadl člověku, který dostal nejvíce hlasů voličů a má největší zkušenosti s pražskou komunální politikou, tedy jemu. Dodal nicméně, že v zájmu zdárného zakončení jednání jsou ochotni na primátorovi netrvat.

Lídr Praha Sobě rovněž uvedl, že Piráty nabídnuté rozložení hlasů v radě považuje za přirozené a logické. „Pokud je ze zákona rada jedenáctičlenná a všechny subjekty mají stejný počet zastupitelů, tak vlastně ani jiné aranžmá by nebylo možné,“ uvedl.

Expertní týmy Pirátů a Prahy Sobě se tento týden začnou scházet nad programovými otázkami, přizvat k jednáním chtějí i TOP 09 a STAN.

Hřib rovněž uvedl, že Piráti trvají na tom, aby členové vedení města nekumulovali politické funkce. To může být problém v případě Čižinského, který se zdráhá vzdát funkce starosty Prahy 7, kde jím vedená Praha 7 Sobě získala ve volbách 55,5 procenta hlasů. „Z mého pohledu je míč momentálně na jeho straně hřiště,“ řekl Hřib.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!