9. listopadu 2017 18:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti přišli s pokrokem, ale Doodlem vyvolali zmatek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse
Předseda Pirátů hovoří s novináři po vyjednávání s Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Pirátů hovoří s novináři po vyjednávání s Milošem Zemanem. | foto:  František Vlček, MAFRA

Noví poslanci mají na začátku volebního období společný problém – musí se zorientovat v rozlehlé sněmovně. Piráti ale tentokrát zaskočili i zkušené harcovníky, a to když zvali opoziční strany na středeční schůzku pomocí onlinové služby Doodle, která umožňuje hlasování o termínech.

„Je poměrně náročné zkoordinovat osm stran, zvolili jsme způsob, abychom se z toho nezbláznili,“ vysvětlil předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Z osmi oslovených stran přišly čtyři – Piráti, ODS, TOP 09 a STAN. Sociální demokraté pozvánku odmítli, protože je pro ně prioritní řešit vedení sněmovny. Lidovci se nezúčastnili proto, že nechtěli jednat s KSČM a SPD. KSČM odmítla přijít, neboť chybělo ANO.

„Už předevčírem se vědělo, že nikdo z KSČM ani SPD nedorazí, říkal jsem si, že to tým KDU ví. ČSSD jsme psali, že tam bude i Petr Fiala a pravděpodobně zopakuje požadavek, že by předsedou sněmovny měl být on, takže budeme mluvit i o tom,“ zmínil předseda pirátů Ivan Bartoš.

Do komunikačního šumu přispělo i to, že mnohým politikům se nelíbilo svolávání přes internetovou službu. Spíše než radost z inovace to v nich vyvolalo ostražitou nechuť a přispělo k rozhodnutí nikam nejít.

Ti čtyři, kteří se přes Doodle svedli svolat, vyslovili přání, aby ve volební komisi, mandátovém a bezpečnostním výboru seděli zástupci všech sněmovních stran. Jednají neveřejně, tak aby nikomu nechyběly informace.

Další novinkou, kterou Piráti do nejvyšších pater politiky přinesli, je, že na svém fóru vyvěšují záznam z každého jednání, kde si ho může přečíst každý. Ani z toho nejsou sněmovní matadoři nadšení. Jeden z nejsledovanějších dokumentů zatím chybí: zápis z jednání s prezidentem.

„Bylo to v tiskové zprávě, takže na fórum vložíme jen odkaz. Ještě musíme doplnit, kolik stála elektronická čtečka, náš dar panu prezidentovi, což je vlastně poskytnutá výhoda,“ sdělil Michálek. Mezi poskytnuté výhody Piráti běžně uvádějí i servírovanou kávu, aby si nikdo nemyslel, že se dali tajně korumpovat.

  • 29Diskuse


Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky


Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.