Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko

Piráti půjdou do vlády. Přes 80 % členů hlasovalo pro schválení koaliční smlouvy

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš foto:  Michal Růžička, MAFRA

Aktualizováno
Členové Pirátské strany si odhlasovali, aby jejich partaj vstoupila do vznikající vlády lídra ODS Petra Fialy po boku Starostů a nezávislých, TOP 09 a lidovců. O kroku rozhodli straníci klikáním v pirátském online hlasování, jehož výsledek zveřejnili v pondělí hodinu před půlnocí. Pro schválení koaliční smlouvy hlasovala drtivá většina členské základny.
  23:13aktualizováno  16. listopadu 6:50

Ke schválení vládního angažmá potřebovalo pro vstup hlasovat alespoň 60 procent hlasujících. Konečný výsledek tuto kvótu lehce překonal: pro se vyslovilo 82,1 procenta.

Celkem odevzdalo svůj hlas 1082 členů strany, tedy 90,7 registrovaných straníků.

„Společné rozhodnutí o vstupu do vlády vnímám jako velký závazek odvádět co nejlepší práci. A je to také závazek pro členy Pirátské strany směrem k voličům, kteří nám dali důvěru ve volbách,“ uvedl v tiskové zprávě šéf Pirátů Ivan Bartoš. Strana zveřejnila výsledky včera krátce po 23. hodině.

Piráti by měli podle dosavadních dohod obsadit ve Fialově kabinetu tři křesla ministrů. Na resortu pro místní rozvoj by měl usednout sám Bartoš, na ministerstvu zahraničních věcí Jan Lipavský. Třetí post ministra pro legislativu zatím personálně vyřešený není. Původně se do funkce počítalo s exposlancem Jakubem Michálkem, ten to však vzdal.

STAN by odchod nechápal

Od Starostů a nezávislých však zaznívalo k možnosti, že by Bartošova partaj do vlády nevstoupila, naprosté nepochopení. „Byl by to od nich podvod na voličích. Dostali tři posty ve vládě, nechápu, čím by chtěli svůj případný odchod z vlády odůvodňovat,“ řekl webu Lidovky.cz místopředseda STAN Stanislav Polčák.

Podobně to vidí i další člen vedení strany Petr Gazdík. Ten poukazuje na složení resortů, které mají Pirátům připadnout: místní rozvoj, zahraničí a pozice člena vlády pro legislativu.

„To jsou přece přesně pozice, na kterých mohou prosadit svoje priority,“ řekl serveru Lidovky.cz Gazdík.

Lídr koalice Spolu a budoucí premiér Petr Fiala rozhodnutí uvítal. „Věřím, že vznikající vláda koalic SPOLU a PirStan dokáže provést zemi složitým obdobím. Čeká nás spoustu práce,“ komentoval krátce po zveřejnění výsledků na svém Twitteru. O podobnou reakci se postarala i předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová. „Jsme o další krok blíže změně, kterou si občané zvolili,! uvedla.  

„Po všech těch rozporuplných zprávách a rozhovorech je nakonec výsledek hlasování Pirátů vlastně překvapivě jednoznačný. Je to rozumný výsledek a jasná zpráva pro veřejnost, že dohoda na společné vládě je možná,“ doplnil místopředseda ODS Martin Kupka.

Ještě drtivější výsledek

Podle informací serveru Lidovky.cz byla porážka odpůrců vstupu do vlády ještě o něco drtivější. Pirátští straníci totiž nevybírali jen ze dvou možností: hlasovat mohli i pro odročení jednání na řádné jednání celostátního fóra. Pro tuto variantu bylo nakonec 77 hlasujících z celkových 1082 zúčastněných. Tvrdou stopku vládnímu angažmá chtělo vystavit 190 členů. Zcela věrohodná čísla však zjistitelná nejsou: každý člen mohl hlasovat pro více variant.

V tiskové zprávě, kterou před pondělní půlnocí Piráti zveřejnili, zazněl jen Bartošův hlas. Ten také krátce zrekapituloval, co by jeho strana chtěla ve vládě dělat. Na ministerstvu pro místní rozvoj by se chtěl on sám věnovat digitalizaci, ale také zprůhlednit systém rozdělování dotací či vyřešit krizi bydlení. „Klíčová je pro nás také podpora opomíjených regionů spolu se zvýšením kvality života tamních občanů,“ uvedl pirátský předseda, který kandidoval v Ústeckém kraji.

Skrze post ministra pro legislativu a zároveň šéfa Legislativní rady vlády mají Piráti podle Bartoše ohlídat, aby nebyly nové zákony psané jako tunely či legislativní zmetky. Nesmí se podle jeho slov opakovat zkušenost současné vlády Babišovy vlády, které soudy několik proticovidových opatření pro nezákonnost zrušily.

Na resortu zahraničí prý chtějí Piráti tíhnout k hodnotové zahraniční politice, mimo jiné i s důrazem na ekonomickou diplomacii. Jako konkrétní případ uvedl tzv. Magnického zákon, který by podle Bartoše pomohl s lepším prosazováním ochrany lidských práv.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...