30. června 2014 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti se musí omluvit Legu. V kampani opět použili jejich postavičku

Figurka z Lega v pirátském volebním spotu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Figurka z Lega v pirátském volebním spotu. | foto: Zdroj: youtube.comReprofoto

PRAHA Městský soud v Praze nepravomocně nařídil České pirátské straně, aby se na svém webu omluvila firmě Lego za to, že využila její figurky v předvolebním spotu. Piráti ale omluvu odmítají, proti verdiktu se chtějí odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Soud straně nařídil, aby na internetu na půl roku zveřejnila omluvu Legu za zásah do dobré pověsti a za to, že neoprávněně použila figurky bez předchozí dohody. Piráti by také podle verdiktu měli zaplatit soudní náklady.

Podle soudu má firma Lego právo na to, aby si vybrala, s kým je spojována a s kým není. Byl to prý zásah do ochranné známky, i když to není případ obchodního styku.

PSALI JSME:

Právní zástupce pirátů uvedl, že s omluvou nesouhlasí a odvolá se k vrchnímu soudu. Pokud tam piráti neuspějí, chtějí se podle něj dovolat k Nejvyššímu soudu a případně se obrátit se stížností na Ústavní soud. U něho si prý jsou téměř jisti, že uspějí.

Soud řešil podobný spor mezi piráty a Legem na konci dubna, kdy straně potvrdil pokutu 30 tisíc, kterou nařídil v lednu Obvodní soud pro Prahu 3. Firmě vadí, že předvolební klip, který strana vyrobila před loňskými parlamentními volbami údajně vzbuzuje dojem spřízněnosti Lega se stranou. V tomto případě soud rozhodoval o klipu "Tady je váš hlas ještě v pořádku!". Dnešní jednání se týkalo dalšího klipu "Vypustíme kaprům rybník", který vznikl před krajskými volbami v roce 2012.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!