7. září 2017 12:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti představili program. Do voleb jdou se sloganem ‚Všichni nekradou‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš (vlevo) zahájil 7. září v Praze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš (vlevo) zahájil 7. září v Praze... | foto: ČTK

PRAHA Piráti ve čtvrtek vyrazili do poslední části kampaně před volbami do Sněmovny se sloganem Všichni nekradou. Vymezili se tak proti známému výroku šéfa ANO Andreje Babiše o tom, že „všeci kradnú“. Představili rovněž 15 hlavních bodů svého programu, slibují prosazovat mimo jiné zjednodušení státu, kontrolu mocných a obranu svobody.

„Cílem Pirátů je svobodná a digitálně propojená společnost,“ uvedl jejich lídr Ivan Bartoš. Ke zvolenému sloganu poznamenal, že je třeba podporovat poctivé a šikovné namísto negativního osočování.

Piráti by chtěli zavést mimo jiné jednu rovnou daň ve výši 47 procent, která by nahradila všechny ostatní. Podle místopředsedy strany Jakuba Michálka by se daňové zatížení obyvatel snížilo o 1,6 procentního bodu v porovnání se současností. Každý by tak ušetřil 7500 korun ročně, pro státní rozpočet by to byl výpadek dvě miliardy korun ročně.

Piráti chtějí usilovat také o zjednodušení byrokracie, propojení databází a registrů, podporu podnikatelů bez státních dotací, zrušení podpory biopaliv, důslednou kontrolu poskytování dotací zemědělcům. Prosazují vymáhání hmotné odpovědnosti po úřednících a politicích za jejich rozhodnutí, nahrazení politických trafik výběrovými řízeními na místa ve správních a dozorčích radách.

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
Autobus Pirátské strany

V rámci programů slibují Piráti zastavit hromadění exekucí, zavedení zásady jeden dlužník - jeden exekutor, redukci autorských poplatků, zákaz cenzury internetu nebo zavedení prvků přímé demokracie, například právo navrhovat zákony peticí s nejméně 20 000 podpisy.

Piráti se zatím do Sněmovny nedostali, podle průzkumů letos mají dosud největší šanci to změnit. Jejich podpora se pohybuje kolem pětiprocentní hranice, jejíž překonání je podmínkou pro vstup do dolní komory parlamentu.

ČTK
  • 16Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.