2. srpna 2014 7:31, aktualizováno  15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Černohorský nahradí Bartoše v čele Pirátů. Strana volí širší vedení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Novým předsedou Pirátů byl zvolen šéf jejich moravskoslezské organizace Lukáš... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novým předsedou Pirátů byl zvolen šéf jejich moravskoslezské organizace Lukáš... | foto: www.pirati.cz

PRAHA Česká pirátská strana si zvolila nového předsedu. Ve druhém kole se stal nástupcem Ivana Bartoše jeden ze tří adeptů, předseda moravskoslezské organizace Lukáš Černohorský. Porazil tak ekonoma a bývalého člena předsednictva strany Ivo Vašíčka a pražského volebního lídra Jakuba Michálka. Bartoš funkci neobhajoval.

Vašíček byl na rozdíl od Michálka znovu zvolen jedním ze čtyř místopředsedů strany, stejnou funkci obhájil také Tomáš Vymazal. Spolu s nimi byli do těchto funkcí zvoleni místopředseda olomouckých Pirátů Vojtěch Pikal a členka republikového výboru strany Dominika Michailidu.

ČTĚTE NÁZOR:

Členové strany mají na programu také rozhodování o zrušení delegátského systému. "V tuto chvíli volíme všechny představitele přímo, ale stanovy umožňují předsednictvu stanovit pro zasedání celostátního fóra delegátský systém. Na základně členského podnětu bude zřejmě tato možnost z Pirátských stanov vyškrtnuta," uvedl člen Mikuláš Ferjenčík.

Bartoš, který stranu vedl od roku 2009, rezignoval na funkci v červnu spolu s místopředsedy Lenkou Wagnerovou a Michalem Havránkem. K důvodům odchodu uvedl, že nese politickou odpovědnost za výsledek voleb do Evropského parlamentu. Strana sice dostala více hlasů než v podzimních sněmovních volbách, nenaplnila ale cíl získat dva europoslance. K zisku alespoň jednoho křesla jí chyběly dvě desetiny procenta hlasů. Bývalý předseda uvedl, že ve straně jsou nyní dva názorové směry a Piráti potřebují sjednotit.

O straně:

  • Česká pirátská strana vznikla po úspěchu podobných uskupení v zahraničí.
  • Jejím cílem je prosazování práva na svobodné šíření přijaté informace a striktní ochrana soukromí v informační společnosti 21. století.

Nový předseda v souladu s Bartošem ve své kandidátské řeči uvedl, že jeho úkolem bude sladit všechny názorové proudy ve straně. Chce také "zaručit, aby všichni mohli produktivně spolupracovat, místo toho, abychom ztráceli čas a plýtvali energií na zbytečně neproduktivní hádky". Uvedl, že i na práci bývalého vedení strany měly často vliv osobní spory jeho členů.

Černohorský chce mimo jiné změnit pravidla hospodaření strany i její webové stránky. "Je potřeba vytvořit jednotný grafický styl, který bude Piráty definovat, a který pak ulehčí i práci regionálním sdružením, řekl v kandidátské řeči.

V případě nadcházejících komunálních voleb apeloval na to, aby se kandidáti drželi pirátského programu. "Piráti, jako nejsilnější neparlamentní strana, jsou v současné době velmi žádaným partnerem. Strany, které nás žádají o koalice, dost často chtějí využít zdravou a nezkorumpovanou pověst Pirátů - lidé do nás vkládají naději, kterou u jiných stran postrádají. Musíme velmi, velmi zvažovat, s kým do koalice vstoupíme - musíme si stanovit hranici kompromisu a pečlivě si koalice vybírat," uvedl Černohorský.

Lidovky.cz, ČTK
  • 6Diskuse