Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Eurokomisaře navrhnou Piráti se STAN. Premiér souhlasí, řekla Richterová

Poslankyně Olga Richterová na tiskové konferenci. (4. dubna 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) uvedla v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima News, že budoucího českého eurokomisaře navrhnou Piráti spolu se STAN. Premiér Petr Fiala (ODS) a také místopředseda občanských demokratů a europoslanec Alexandr Vondra podle ní s dohodou souhlasí.
  16:00

Deník Právo tento týden uvedl, že hnutí STAN se na základě dohod z období při sestavování kabinetu domnívá, že návrh na eurokomisaře stanovuje samo. Podle Pirátů je ale dohoda na tom, že zástupce v Evropské komisi mají navrhnout společně.

„Pan premiér Petr Fiala jasně potvrdil, že to je o nominaci volební koalice Piráti a STAN,“ řekla Richterová. Tyto dva subjekty společně kandidovaly ve sněmovních volbách před dvěma lety.

Piráti také minulý týden na svém internetovém fóru zahájili volbu kandidáta do Evropské komise. Návrhy mohou podávat do 1. října, nominanti budou mít na rozmyšlenou další dva týdny, následně se uskuteční dvoukolová volba. O funkci se může ucházet každý člen nebo registrovaný příznivec strany.

Vondra poznamenal, že i podle jeho informací od předsedy vlády mají právo nominovat kandidáta obě strany. Návrhem se následně bude zabývat vláda. Podle místopředsedy ODS je zásadní, aby Česko získalo silné portfolio. Bylo by tomu tak poprvé, míní. Portfolio by podle něj mělo být v souladu s českými zájmy a týkat se ekonomiky, energetiky či například diplomacie.

Kdo v unijní exekutivě nahradí Věru Jourovou, bude zřejmé po volbách do Evropského parlamentu na jaře příštího roku. Jourová zastupuje Česko v EK od roku 2014, v nynější komisi Ursuly von der Leyenové je místopředsedkyní.

Je eurokomisařkou pro hodnoty a transparentnost, nově se ale zabývá i řízením a koordinací programu Evropa připravená na digitální věk. Má totiž nově na starosti část portfolia po evropské komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové, jež chce kandidovat na funkci prezidentky Evropské investiční banky (EIB) a vzala si neplacené volno.

V minulosti byli českými komisaři Pavel Telička, Vladimír Špidla a Štefan Füle.

Autoři: ,