Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé si nezaslouží vládu ANO s SPD, zahájili Piráti a STAN horkou kampaň v Praze. Podle průzkumů ale ztrácí

Volby 2021

  15:16aktualizováno  16:47
Koalice Pirátů a hnutí STAN zahájila v neděli ve 14 hodin na pražském Výstavišti horkou fázi předvolební kampaně s pražskými kandidáty do Sněmovny. Kromě lídryně pražské kandidátky, poslankyně Olgy Richterové, se zúčastnil i šéf Pirátů Ivan Bartoš a lídr STAN Vít Rakušan. Ten Prahu a Středočeský kraj označil za bránu koalice k vítězství ve volbách.

„Středočeský kraj i Praha, tady si věřím, je to naše brána k vítězství v těchto volbách,“ řekl na zahájení předseda STAN Vít Rakušan. Připomněl, že v Praze mají Piráti primátora, ve Středočeském kraji zase STAN hejtmanku.

Řekl, že navzdory dezinformacím spolupráce obou stran funguje, sám prý voliče Pirátů a STAN nerozlišuje. Důležité podle něj je, aby co nejvíce lidí šlo k volbám.

„Myslím, že díky naší činnosti ve Sněmovně mohu říct, že jsme naše voliče nezklamali,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Oba subjekty podle něj odvedly v Poslanecké sněmovně i ve vedení krajů či měst spoustu práce.

Připomněl, že Radek Vondráček z ANO dopoledne v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News nevyloučil spolupráci s SPD. „Nebezpečí takové vlády tady skutečně je a to by nás mělo vyburcovat k ještě větší aktivitě. Takovou vládu si slušní lidé nezaslouží,“ řekl a připomněl heslo kampaně „Vraťme zemi budoucnost“.

Dále oba představili lídry pražské kandidátky do Sněmovny, poslankyni Olgu Richterovou, předsedu poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka a místostarostu Prahy 6 Jana Lacinu.

Máme plán, jak nastartovat Česko. Dáme bilion korun do ekonomiky, řekl Bartoš

„Náš velký úkol je přinést naději celé zemi, že je možné dělat politiku jinak, bez starých struktur,“ řekl Michálek.

Zahájení v Ústí

Na celostátní úrovni již koalice Pirátů a STAN horkou fázi kampaně zahájila, a to tento čtvrtek v Ústí nad Labem, kde kandiduje předseda Pirátů Ivan Bartoš proti současnému premiérovi Andreji Babišovi.

Horkou část volební kampaně tam Bartoš s Rakušanem odstartovali v 11.55, tedy symbolicky za pět minut dvanáct. Bartoš s Rakušanem představili svůj „ŠVINDLbus“ s pojízdným korupčním muzeem současné vlády Andreje Babiše. V tom se nachází třeba deníček šéfa poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Kromě toho představili také heslo „Země bez korupce, budoucnost bez dluhů“. „Štve nás, jak vláda tuhle zemi zadlužila. Štve nás i to, jak korupce prorostla celým státem jako obří tasemnice přisátá na státní pokladnu. Je nejvyšší čas se jí zbavit,“ uvedl Bartoš.

Horkou fázi kampaně zahájila také ČSSD

O nerozhodné voliče bude podle Jana Hamáčka usilovat ČSSD. On i Jana Maláčová jsou navzdory průzkumům přesvědčeni, že se ČSSD dostane do Sněmovny.

„Podle všech průzkumů je tady nějakých 30 procent lidí, kteří nemají koho volit, budou se rozhodovat na poslední chvíli - a tam právě musíme napřít svoje úsilí. Musíme lidi přesvědčit, že má smysl jít k volbám, že nic není rozhodnuto a že se ten souboj vede do posledního momentu. A samozřejmě pokud někdo uvažuje o volbě sociální demokracie, tak ho přesvědčit, že to uvažování jde správným směrem,“ uvedl Hamáček.

Maláčová namítla, že volby v posledních letech a desetiletích nikdy nedopadly tak, jak předpovídaly průzkumy. „Jsem si jistá, že se dostaneme do Sněmovny, a pevně doufám, že dostaneme šanci znovu prosazovat náš program, protože jsme odvedli velký kus práce,“ dodala.

O nerozhodné voliče bude podle Jana Hamáčka usilovat ČSSD. On i Jana Maláčová jsou navzdory průzkumům přesvědčeni, že se ČSSD dostane do Sněmovny. (12. září 2021)

Podle dvojky na pražské kandidátce Matěje Stropnického byli před minulými volbami v podobné situaci TOP 09, Starostové a lidovci. „Nakonec se tam všichni přehoupli, protože dokázali v závěrečném měsíci nebo třech týdnech zmobilizovat svoje voliče. To musí udělat sociální demokracie taky,“ řekl Stropnický ČTK. Strana má podle něj šanci se do dolní komory dostat, protože jde o rozdíl v rámci statistické chyby.

ČSSD chce podle obou lídrů nadále vést intenzivní kontaktní kampaň a přesvědčovat voliče. „Budeme chodit mezi lidi, budeme je přesvědčovat, že volit sociální demokracii má smysl, protože to je jediná strana, která lidem uhájí jejich životní jistoty, které mají,“ uvedl Hamáček.

Podle Stropnického je v závěrečné fázi kampaně potřeba vysvětlit, proč byla ČSSD ve vládě, co tam udělala a pro koho. Poukázal na zvýšení důchodů a minimální mzdy nebo prosazení vyšší rodičovské. Podle něj hnutí ANO míří do koalice s ODS a všechny tyto sociální jistoty jsou ohroženy.

Nedělní setkání pražské ČSSD poznamenalo deštivé počasí, na akci přesto dorazilo několik desítek lidí. Mezi členy a sympatizanty se objevili i bývalí předsedové ČSSD a vlády Jiří Paroubek a Vladimír Špidla, který je také na pražské kandidátce ČSSD.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat