„Děkuji za důvěru, kterou mi členská základna dala. Čeká nás velký úkol a jsem připravena udělat vše, co umím, aby byl následující rok pro Piráty úspěšný. Máme co nabídnout – ať už jde o ekonomiku, bydlení, vzdělávání, podporu rodin nebo technologický pokrok, a nedopustíme, aby u nás za nitky tahali různí zákulisní hráči,“ uvedla po zvolení Richterová.
Zájem o pozici místopředsedy Pirátů projevili také bývalý náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Lukáš Dubec, bývalý náměstek královéhradeckého hejtmana Pavel Bulíček a bývalý ostravský radní David Witosz.
Bulíček dostal 256, Witosz 254 a Dubec 176 hlasů. Internetové hlasování členů strany skončilo v pondělí ve 20 hodin.
Po nezdaru v krajských volbách rezignovalo celé vedení strany, v čele s tehdejším ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem. Premiér Petr Fiala pak nechal Bartoše odvolat z vlády kvůli nepovedené digitalizaci stavebního řízení a Piráti kvůli tomu opustili vládu.
V listopadu se na celostátním fóru Pirátů stal novým šéfem strany náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib, který porazil bývalého senátora Lukáše Wagenknechta. Piráti zvolili také tři místopředsedy, jimiž se stali bývalý radní Olomouckého kraje Martin Šmída, zastupitelka Telče Hana Hajnová a zakladatel neziskové organizace Hlídač státu Michal Bláha.
„Máme teď kompletní tým, který je připravený pracovat na tom, aby Piráti byli srozumitelnější a blíž voličům. Naším cílem je modernizovat Česko a přinést skutečné změny, které zlepší životy lidí. Jsme odhodláni zabránit tomu, aby si naši zemi rozebrali oligarchové. Jsme jediní, kdo bude napřímo mluvit o tom, co nefunguje, a co potřebujeme dělat jinak. A ukážeme, že umíme řešit každodenní problémy lidí a že za nimi pevně stojíme,“ uvedl v pondělí Hřib.