Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Piráty může vést do voleb Ferjenčík. Má to být uznávaný politik, namítl Kolaja

Exposlanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík by měl podle ministra zahraničí Jana Lipavského vest kandidátku Pirátů do eurovoleb. foto: Roman Vondrouš, ČTK

Lídrem kandidátky Pirátů pro volby do Evropského parlamentu má být podle ministra zahraničí Jana Lipavského exposlanec Mikuláš Ferjenčík. Na fóru Pirátů napsal, že se k tomu nechal nakonec přesvědčit. Podrážděně zareagoval jeden z europoslanců Mikuláš Peksa. Marcel Kolaja, který vedl eurokandidátku Pirátů minule, uvedl pro iDNES.cz, že by lídr měl být uznávaný evropský politik.
  11:03aktualizováno  17:45

„Před časem za mnou přišel Honza Lipavský, že to do evropských voleb chce postavit za Piráty výrazného lídra a nakonec mě přesvědčil,“ napsal Ferjenčík na fóru Pirátů.

„Mikuláše považuji za jednoho nejtalentovanějších pirátských politiků, ale díky kroužkování nemůže pracovat jako poslanec. Za mě jednoznačně Mikuláš do politiky patří, a to i do evropské,“ zdůvodnil svůj návrh Lipavský.

„Je liberál a za liberální hodnoty se bil, bije a bude bít vždy celým svým srdcem. Dokáže zaujmout i bez politické funkce. Voliči i média si Mikuláše pamatují a stále se zajímají o jeho názory. Má co říct. V kampani bude jeho hlas slyšet. Má respekt u politických partnerů,“ uvedl ministr zahraničí za Piráty.

Jako příklady, co Ferjenčík dokázal, připomněl Lipavský zvýšení slevy na dani na poplatníka, kompenzační bonus pro pracovníky na dohodu, legalizaci domácího vaření piva a zrovnoprávnění českých pokerových serverů s těmi zahraničními.

A když Ferjenčík i na své facebookové stránce napsal, že se rozhodl výzvu ministra zahraničí přijmout, europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa se neudržel a napsal: „Mikuláši, ono už proběhlo hlasování a ty jsi lídr? Protože jestli ano, tak smekám a gratuluju a těším se na případnou spolupráci. Jestli ne, tak, prosím uveď někam velkými písmeny disclaimer, že to tak není, ať mi nechodí poplašené dotazy – on bude Ferjenčík lídrem?“

Lídrem má být politik s intenzivní zkušeností z Evropského parlamentu, brání pozici Kolaja

Nyní mají Piráti tři jiné europoslance – Marcela Kolaju, Markétu Gregorovou a Mikuláše Peksu. V minulých volbách byl lídrem Kolaja, který je prvním místopředsedou strany a do diskuse o návrhu ministra Lipavského přispěl grafem, podle nějž měl on sám loni nulovou absenci při hlasováních.

„Piráti si kandidáty do voleb a jejich pořadí na kandidátce zvolí jako vždy ve vnitrostranických primárních volbách. Rozhodne tedy členská základna. Osobně jsem přesvědčen, že lídr kandidátky by měl být uznávaným evropským politikem s intenzivní zkušeností z Evropského parlamentu. Věřím, že práci, kterou jsem odvedl, a kontakty, které jsem jako místopředseda a kvestor Evropského parlamentu získal, členská základna ocení,“ uvedl pro iDNES.cz první místopředseda Pirátů Kolaja.

Kandidaturu Ferjenčíka jako lídra kandidátky Pirátů podpořil i bývalý pražský primátor, nyní náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib. „Jednoznačně podporují tuto kandidaturu. Mikuláš byl jedním z těch našich prvních čtyř zastupitelů na pražském magistrátu, kde Piráti poprvé veřejnosti ukázali, že Piráti dělají věcnou politiku pro lidi a dělají ji podle reálných dat a ne ideologických blábolů. Ze setrvačnosti takhle roztlačené kárky jsme těžili nejen v roce 2017, ale těžíme z ní víceméně dodnes,“ napsal do pirátského fóra Hřib.

„Máme standardní stranické primárky. Je přirozené, že lidé navrhují kandidátky,“ reagoval jen obecně na dotaz iDNES.cz na návrh svého kolegy z vlády Lipavského, zda má kandidátku do voleb vést Ferjenčík nebo některý ze současných europoslanců, šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Ferjenčík je nyní asistentem šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka.

„Evropu čekají klíčové volby, extrémisti a populisti se pokusí překreslit politickou mapu Evropy a my v Česku musíme odmakat svůj díl, aby se to nestalo,“ uvedl Ferjenčík.

I když ho navrhl na lídra kandidátky ministr zahraničí Jan Lipavský, že že v primárkách uspěje a kandidátku Pirátů do eurovoleb skutečně povede, nemá nic jisté.

V hlasování na stránkách fóra Pirátské strany v anketě nazvané „Podporuji nominaci Mikuláše Ferjenčíka v primárních volbách do Evropského parlamentu“ podporovalo v úterý dopoledne bývalého poslance Ferjenčíka 43 procent hlasujících, proti bylo 52 procent hlasujících a 6 procent se zdrželo.