17. října 2019 11:02, aktualizováno  17:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pirátka Krausová rezignovala po schůzkách s manažerem reklamní firmy JCDecaux. Byly osobní, brání se

Michaela Krausová (vpravo) společně s primátorem Zdeňkem Hřibem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michaela Krausová (vpravo) společně s primátorem Zdeňkem Hřibem. | foto: ČTK

PRAHA Předsedkyně pražských zastupitelů za Piráty Michaela Krausová rezignovala na svou funkci. Zastupitelka to řekla na čtvrtečním jednání pražských zastupitelů. Důvodem byly informace v médiích, že se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem, který stojí před soudem kvůli korupci a manipulaci veřejných zakázek. Krausovou nahradil v čele zastupitelského klubu Viktor Mahrik.

Moje chyba byla, že jsem nesprávně odhadla, jakým způsobem budou tyto již ukončené schůzky prezentovány. Nechci, aby tyto již dříve ukončené schůzky jakkoliv poškozovaly Pirátskou stranu a naši dobře fungující koalici na pražském magistrátu. Proto jsem se rozhodla rezignovat,“ řekla Krausová.

Podle bývalé předsedkyně Piráti ani koalice Pirátů s Prahou sobě a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN) neposkytla reklamní firmě žádné výhody. „To se bohužel nedá říct o ODS, kteří v minulosti na firmu vliv měli. Svědčí o tom i fakt, že pod taktovkou ANO čelili vážnému podezření z korupce,“ řekla. Zástupci ANO i ODS její výroky odmítli.

Krausová řekla, že schůzky s Tenzerem byly osobní. „Politiky se týkaly pouze tím, že jsem postoupila kolegům jeho podněty z oblasti reklamy,“ uvedla. S Tenzerem se prý seznámila v roce 2017, kdy ještě nebyla v politice. Jakmile se prý dozvěděla o jeho trestním stíhání, schůzky ukončila. „To je celý příběh, žádná výhoda pro reklamní firmy nebyla,“ dodala.

Krausovou kritizoval kromě opozičních zastupitelů ODS a ANO také koaliční předseda klubu Spojených sil a europoslanec Jiří Pospíšil. „Mrzí mě, že místo vysvětlení říkáte, kdo všechno bral peníze. Napadáte okolí, které se logicky ptá, místo abyste to vysvětlila,“ řekl Pospíšil.

Předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija vyzvala Piráty, aby přestali používat slovo transparentnost. „Tím jejím odstoupením jste se přiznali, že něco není v pořádku,“ řekla.

Zastupitelky se zastal primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Vašemu příběhu chybí pointa, že by mělo docházet k nadržování firmě JCDecaux,“ řekl Hřib. Uvedl, že Tenzer je před soudem spolu s politikem ODS Michalem Valentou. „Takže není pravda, že by s tím ODS neměla nic společného,“ řekl.

Pirátští zastupitelé si zvolili rovněž místopředsedy, kterými jsou zastupitelé Eva Horáková a Miroslav Beránek.

Praha má se společností JCDecaux uzavřenou smlouvu na provoz přístřešků MHD. JCDecaux skončí smlouva v roce 2021, minulé vedení města ji označilo za nevýhodnou a rozhodlo o jejím neprodloužení. Nyní se připravuje nový tendr na provozovatele přístřešků.

Tajně pořízené fotografie Krausové a Tenzera

Před několika dny se v médiích objevily fotografie Pirátky Krausové, kterak vystupuje z Tenzerova auta. „Moje schůzky s panem Tenzerem byly osobní a politiky se týkaly pouze tím, že jsem postoupila kolegům jeho podněty z oblasti reklamy. Jakmile jsem se dozvěděla o jeho trestním stíhání, sešla jsem se s ním a vyslechla si jeho vyjádření a na druhé schůzce v květnu jsem mu z vlastní iniciativy oznámila, že všechny kontakty s ním ukončuju,“ napsala na svůj profil Krausová.

Hlavním problémem přitom je, že politici Pirátů musí všechny své schůzky týkající se práce zanášet do veřejně přístupné databáze. Krausové schůzky s manažerem marketingového giganta se ale v rejstříku neobjevily a vzbudily tak po svém odhalení podezření.

Krátce po zveřejnění fotografií se objevily spekulace o tom, kdo za nimi stojí. Někteří poukazovali na firmu BigBoard, která dlouhodobě s JCDecaux soupeří o pražský trh s veřejnými reklamními plochami.

Společnost BigBoard to však vyvrací. „Spekulace je lživá a šíří ji tiskový mluvčí společnosti JCDecaux, pan Chvojka, ve snaze odvrátit pozornost od trestního stíhání svého zaměstnavatele, společnosti JCDecaux. Společnost BigBoard Praha nemá s kauzou Michaely Krausové a jejího setkávání s představiteli trestně stíhané firmy JCDecaux vůbec nic společného.“

Deník N přišel s informací, že Mahrik, který Krausovou v čele pirátského klubu nahradil, se s Tenzerem loni také scházel. Mahrik to potvrdil. „S panem Tenzerem jsem se sešel v minulém roce, kdy jsme ještě nevěděli, že byl obviněn. Schůzky jsem měl v otevřeném kalendáři, teď jsem je radši na základě té kauzy radši napsal i do evidence lobbistických kontaktů,“ řekl.

První ze dvou schůzek se podle něj týkala pozvání na konferenci o pražském mobiliáři, kterou pořádala firma JCDecaux a které se účastnil. „Druhá schůzka byla později, na podzim, kdy jsme se bavili o problematice Rencar,“ dodal. Rencar je dceřiná firma JCDecaux, která se soudí s dopravním podnikem o platnost exkluzivní smlouvy na reklamu v MHD. Soud před časem dal za pravdu podniku a zatím nepravomocně rozhodl, že smlouva je neplatná. Mahrik dále uvedl, že se s manažerem JCDecaux setkal ještě nedávno na zahájení Signal Festivalu, ale šlo prý o náhodné setkání, které nikam nezapsal.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.