Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Tvrdil, že má Zeman rakovinu, nyní pomůže s kampaní Pirátům. Těm to nevadí, je to podle nich jeho problém

Svatopluk Bartík u soudu. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha - Pirátům na jihu Moravy vypomůže v kampani Svatopluk Bartík. Ten proslul v listopadu 2017 svým facebookovým příspěvkem, ve kterém tvrdil, že prezident Zeman má rakovinu a zbývá mu maximálně sedm měsíců života. Ze tří kandidátů byl nejlepší, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí strany Karolína Sadílková.
  13:22

Bartík má spolupracovat na vizuální a kreativní části předvolební kampaně Pirátů v Jihomoravském kraji. Zároveň má určovat strategické kroky, které zacílí na konkrétní voličské skupiny. Za tuto čtyřměsíční práci dostane odměnu ve výši 140 tisíc korun, uvedl server Novinky.cz. Ve hře je i speciální odměna, pakliže Piráti v zastupitelstvu obsadí minimálně devět míst.  

Soud v Brně řešil žalobu Hradu na Bartíka, který tvrdil, že má Zeman rakovinu. Návrh smíru neprošel

Dohodu s Bartíkem uzavřel místopředseda strany a poslanec za Jihomoravský kraj Radek Holomčík. Soudní spor s prezidentem považuje za Bartíkovu osobní záležitost. „V otázce rakoviny Miloše Zemana jsem mu řekl, že se mi to nelíbí, ale pokud bude muset platit, je to jeho problém,” dodal Holomčík.

Svatopluk Bartík u soudu.
Svatopluk Bartík (vpravo) u soudu.

Žalobu, kterou aktuálně projednává brněnský soud, podal Zeman v listopadu 2017. Za šíření dezinformací požadoval prezident pětimilionové odškodnění a veřejnou omluvu na Facebooku, kde Bartík příspěvek o údajné nemoci vyvěsil. Tento požadavek v pondělí pozměnil a omluvu požaduje pouze dopisem. Na odškodnění ve výši pěti milionů však nadále trvá. 

Zeman chce po Bartíkovi omluvu dopisem, zveřejnění přes Facebook už nepožaduje. Na pěti milionech odškodného trvá

Holomčík nepovažuje za problém ani Bartíkovo krátké angažmá pro šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotku, kdy před sedmi lety zastával pozici mediálního a protikorupčního poradce. „Přesvědčily nás jeho zkušenosti s politickým marketingem i vstupní předpoklady k tomu, jak by měla kampaň vypadat. Nabírali jsme člověka na práci v kampani, ne straníka,“ řekl Novinkám Holomčík. 

Sám Bartík tvrdí, že tvorba kampaně pro Piráty pro něj neznamená spojení sil se stranou. „Mám za úkol lidem a stranám radit, jak dělat kampaně. Na školení mi chodí i lidé z ANO. Je to to samé, jako bych byl klempíř a pracoval na opravě domu, třeba pro sociální demokraty,“ vysvětlil Novinkám Bartík. Zároveň podotkl, že od roku 2008 je nestraníkem.

Mohlo by vás zajímat