Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Píše na proruské servery a řeční s extremistou Bartošem. Hradu ale komunista Cvalín nevadí

Petr Cvalín ( vpravo od hlavy státu) na setkání s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Cvalín ( vpravo od hlavy státu) na setkání s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: Petr Cvalín

PRAHA Když Zeman minulý týden slavil na Hradě třetí výročí ve funkci, mezi hosty se pohyboval i mladý komunista Petr Cvalín - člověk, který píše na proruské servery oslavné ódy na hlavu státu a neváhal prezidenta podpořit ani po boku extremisty Adama B. Bartoše známého za otevřeně antisemitskými výroky.

Cvalín vystoupil na jednom pódiu s extremistou Adamem B. Bartošem, účastnil se proruských demonstrací a přispívá na kontroverzní server Aeronet, který je obviňován z šíření proruské propagandy a konspiračních teorií.

Server Lidovky.cz se proto Hradu zeptal, proč se právě komunista Petr Cvalín, objevil mezi 952 hosty na Zemanově galavečeru, jehož součástí byl i slavností koncert. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ale na otázku zareagoval překvapivě podrážděně a reportéra na svém facebookovém profilu nazval „kádrovákem“.

„Tito hosté jsou podporovatelé pana prezidenta a koncert byl poděkováním. Při jejich příchodu jsme jim nedávali vyplnit kádrový dotazník a ani na ně nevedeme kádrové spisy,“ odvětil s poznámkou, že se s Cvalínem i vyfotil. Prezident prý podle Ovčáčka navíc nemůže znát osobně každého z téměř tisícovky hostů.

Jenže Zeman mladého komunistu s kontroverzními názory osobně poznal a dokonce s ním i mluvil. Cvalín seděl po jeho pravici při setkání s vybranými přispěvateli na prezidentův nadační fond pro snižování státního dluhu Česka, o čemž komunista napsal i reportáž pro kontroverzní server Aeronet.cz.

Dostat se k hlavě státu Cvalína evidentně moc nestálo. Podle údajů na transparentním účtu prezidentského fondu Cvalín do setkání přispěl pětkrát a to v celkové výši 640 korun. Do fondu se však poměrně běžně přispívá i částkami v rádu desítek tisíc korun.

Petr Cvalín na Hradě na oslavě výročí tří let prezidenta Zemana ve funkci.

Petr Cvalín na Hradě na oslavě výročí tří let prezidenta Zemana ve funkci.

Komunista proti NATO

A kdo je vlastně tajemný „novinář“ a příznivce prezidenta Petr Cvalín? Narodil se v roce 1990 a do komunistické strany vstoupil v roce 2013. „Podle mého mínění je KSČM snad už jedinou opravdu levicovou stranou. A bez ní podle mne jiná levicová opozice neexistuje,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Minulost partaje mu prý nevadí. „Jsem toho názoru, že KSČM není následovnicí KSČ.“

Je známý především tím, že píše kontroverzní články na svůj blog a proruský server Aeronet, kde jako jeden z mála lidí vystupuje pod svým skutečným jménem. Za své názory se prý nestydí, celé jeho okolí je ale nepřijalo. „Někteří lidé mě zavrhli,“ přiznává.

Titulky Cvalínových příspěvků zní následovně. „Prezident Zeman porazil jak místopředsedu Ženíška, tak i celou TOP 09“, „I přes veškeré bonmoty stojíme za prezidentem Zemanem, který hájí české zájmy!“, „Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana v roce 2015. Prezident dokázal, že je prezidentem všech občanů České republiky“.

Že je server Aeronet otevřeně proruský a pracuje s neověřenými informacemi mu nevadí. „Máte pravdu, že tento web je znám i konspiračními teoriemi, ale mé články jsou vždy podložené ověřenými fakty,“ hájí se a své jméno by prý nikdy propagandě nesvolil použít.

Kritický k Zemanovi

K prezidentovi prý ani není úplně nekritický. „Nesouhlasím s ním v tom, že by Česká republika měla vstoupit do eurozóny a to i za předpokladu, že by byla vyřešena účast Řecka v eurozóně. Dále nesouhlasím i s tím, že by Česká republika nadále měla být součástí NATO,“ dává Cvalín. Důvod? NATO se přežilo a patří do arzenálu studené války a euro má podle něj smysl jen v případě, až budeme mít ekonomiku, která roste a o přijetí rozhodnou lidé v referendu.

Nejvíce na sebe Cvalín upozornil loni v prosinci, kdy vystoupil na společném pódiu se známým antisemitou Adamam B. Barošem. „Tato akce byla pořádaná hnutím Za naši kulturu a bezpečnou zem. Akce, o které je řeč, byla konána ryze na podporu pana prezidenta Zemana. Upřímně mne ani nenapadlo, že budu spojován s panem Bartošem,“ argumentuje.

Petr Cvalín na návštěvě Číny s delegací KSČM.

Petr Cvalín na návštěvě Číny s delegací KSČM.

Mladý politik se také podíval do Číny jako člen stranické delegace na pozvání Mezinárodního oddělení Komunistické strany Číny. Účastnil se i demonstrace Oděsa 2014 Memento STOP fašismu - kritizující údajnou fašizaci ukrajinské společnosti. Na této akci byl mimo jiné i Marek Obrtel brojící proti NATO a zakládající domobrany, které podporuje i Bartošova Národní demokracie.

Komunista Cvalín není jedinou kontroverzní postavou pohybující se s obdivem kolem Zemana. Fanynkou hlavy státu je i proruská aktivistka Jelena Vičanová, která dokonce moderovala demonstraci na podporu prezidenta 17. listopadu na Albertově. „Byla svolavatelkou shromáždění,“ potvrdil tehdy mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Vičanová nebyla na Albertově 17.­ listopadu na pódiu jediná, kdo se netají sympatiemi k Putinovu režimu. Před časem fotograf vydavatelství MAFRA vyfotil Zemanova poradce Martina Nejedlého s mobilním telefonem ozdobeným Putinovým portrétem.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...