Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Píseň ‚Agresivní děda‘ věnovali Zemanovi. Pražské centrum patřilo svíčkám a Havlovi

25 let svobody

  18:58aktualizováno  21:54
PRAHA - Svíčky ozářily centrum Prahy, kam se vypravily tisíce lidí, aby si připomněly „den boje za svobodu a demokracii“ a pád komunistického režimu v roce 1989. A zatímco prezident Miloš Zeman zůstal v Lánech, jeho jméno rezonovalo davem. Při koncertech, vystoupeních i na transparentech. Lidé se bavili, večer zazpívali hymnu a zazvonily budíky.

Někteří dali jasně najevo, co si myslí o současném prezidentovi. foto:  Petr Topič, MAFRA

Centrum metropole se v den výročí sametové revoluce oprostilo od dusné atmosféry, která provázela výročí 17. listopadu před dvěma roky, kdy na protest proti Zemanovi lide vytáhli červené karty. V centru panovala pohoda, atmosféra připomínala hudební festival, lidé se usmívali a vzpomínali na 27 let staré události, které Čechům přinesly svobodu. Přesto se tři hlavní akce v centru města nevyhnuly protizemanovské náladě.

Zlatý Zeman, Pandov... Satirický průvod prošel pražským centrem

Mnozí tak slavili svátek svobody a demokracie s plakáty nesoucí hesla kritizující Miloše Zemana. K jeho politice se vyjadřovala také řada hostů, kteří se před tisíci lidmi na oslavách vystřídali za mikrofonem. Jeden z výrazných proslovů přednesl například teolog Tomáš Halík.

„Svobodně zvolený prezident se stal neúnosným morálním a bezpečnostním rizikem pro tento stát. Lidé kolem něho zrazují ideály 17. listopadu a obrací kormidlo k východu,“ uvedl kněz a sociolog Tomáš Halík. Zřejmě v narážce na pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů řekl, že čeští představitelé „stahují kalhoty dříve, než čínský mocnář pohrozí svou rákoskou“. Čtěte: Pithart nepřímo kritizoval Babiše a Zemana. Tisíce lidí se sešly na Národní

Organizátoři zdůrazňovali, že akce na Václavském náměstí s názvem Koncert pro budoucnost není protestem ani politickou kampaní, ale občanským setkáním. Lidé zaplnili dvě hodiny po začátku oslavy zhruba polovinu náměstí.

Tisícovky lidí pak večer rozezněly na Václavském náměstí budíky. Zvuk budíků měl podle pořadatelů happeningu symbolicky probudit ze spánku občanskou společnost. Většina účastníků k tomu použila mobilní telefony, někteří si ale přinesli i budíky klasické.

„My jsme se rozhodli, že rozezníme budíky v symbolický čas v 19:30, což je zhruba čas, kdy policejní kordon na Národní třídě před 27 lety přehradil cestu studentům, kteří šli z Albertova,“ řekl shromážděným filosof Václav Němec z iniciativy Kroměřížská výzva, která hledá kandidáta do příští prezidentské volby v roce 2018.

Prostranství pod sochou svatého Václava se postupně zaplnilo svíčkami, které „pod koně“ lidé přinášeli a zapalovali. Na Václavském náměstí se přes sedmadvaceti lety konaly masivní shromáždění takzvané sametové revoluce. „Akce už běží téměř hodinu a na Václavské náměstí stále přicházejí další tisíce lidí. Z horní části je to úžasný pohled,“ napsali organizátoři na facebooku.

Režisér Břetislav Rychlík označil prezidenta Zemana za muže minulosti, protože nemá zemi co nabídnout. O „malé době normalizační“ hovořil v souvislosti s nynější atmosférou ve společnosti rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. „Musíme mnohé udělat pro to, aby byla co nejkratší,“ zdůraznil. Nestačí podle Beka najít člověka, který bude reprezentovat liberální část společnosti v prezidentské volbě, ale je taky třeba pokračovat v úsilí o obnovu občanské společnosti.

Filosof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa reagoval na slova některých řečníků o tom, že se někdo snaží odtrhnout inteligenci od národa. „Jenže inteligence bez národa je jalová a národ bez inteligence je blbý. A blbý národ potřebují vůdcové na to, aby ho ovládali,“ řekl.

Spíš než na dlouhé proslovy ale organizátoři akcí vsadili na jednoduchost a jasné symboly. Jedním z nich bylo vzpomínání na prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Na nově pojmenované Náměstí Václava Havla u Národního divadla mířily od rána stovky lidi. Vedle velkého plastového srdce zapalovali svíčky.

Mnozí z přítomných měli na klopách placky s Havlovým portrétem.

Občané protestují 17. listopadu na Václavském náměstí.
Václavské náměstí zaplnili lidé.

Tři stanoviště pražských oslav výročí pádu komunistického režimu - Albertov, Národní třída a Václavské náměstí - se však vedle kritiky hradní politiky a nálepkování odpůrců Miloše Zemana soustředily hlavně na pouliční oslavy. Celé odpoledne hrála hudba, představili se různí herci, doprovodný program zahrnoval taneční čísla a karneval.

Na Václavském náměstí v rámci Koncertu pro budoucnost vystoupila řada známých kapel. Každá si pak pro publikum připravila krátkou úvodní řeč. Hovořilo se o principech demokracie, vzpomínalo se i na Václava Havla či Tomáše Garrigue Masaryka.

Skupina Vypsaná fixa věnovala svou píseň „Agresivní děda“ Miloši Zemanovi. Posléze vystoupila na pódiu dokumentaristka Olga Sommerová. „Kdo nebojuje, nezvítězí,“ podotkla.

Antifašisté proti Zemanovcům

Prahou prošel průvod sympatizantů prezidenta Miloše Zemana a krajní pravice. Pochodu z Letné na Betlémské náměstí se pokusili zabránit jejich odpůrci, kteří se jim postavili na Palachově náměstí u filozofické fakulty. Oba tábory oddělili policejní těžkooděnci se psy.

Na obou stranách byly asi dvě stovky stovky lidí. Nakonec prozemanovsky orientovaní demonstranti prošli pod dohledem policie vedlejšími ulicemi až do cíle svého pochodu. Odpůrci pochodu se nejprve pokusili zablokovat Mánesův most, asi 30 lidí si sedlo na vozovku. Policisté průvod příznivců Zemana provedli až na Palachovo náměstí. Účastníci pochodu měli české vlajky, transparenty s nápisy "Ať žije Zeman" či přeškrtnuté vlajky Evropské unie.

Lidský řetěz se svíčkami na pražské Národní třídě oslavoval svobodu a připomínal oběti komunistického režimu. Byl ale kratší, než pořadatelé z platformy Bezkomunistů.cz doufali. Od pamětní desky připomínající události listopadu 1989 nedosáhl ani na úroveň Národního divadla. Organizátoři přitom chtěli spojit Národní třídu s památníkem obětí totalitních režimů na Újezdě, tedy na opačném břehu Vltavy.

Lidé se seřazovali podél nataženého provázku, který drželi skauti. Provázek měl být symbolem, že táhnou za jeden provaz. „Světla svobody“, tedy zapálené svíčky, které si lidé zapojení v řetězu nakonec položili před sebe, měla dvojí význam. Jednak byla oslavou dnešního svátku svobody a demokracie, jednak měla připomínat všechny lidi, kteří přišli o život kvůli komunistickému režimu.

V tuzemsku se odhadem jedná asi o 10 tisíc lidí, uvedli pořadatelé. Po 17. hodině, kdy se lidský řetěz se svíčkami začal spojovat, byly na Národní třídě stále tisíce lidí. Drtivá většina z nich se ale do řetězu nezapojila.

Policie zadržela devět lidí

Policisté při akcích k výročí 17. listopadu zadrželi v Praze devět lidí. Většinu z nich kvůli tomu, že neuposlechli jejich výzvy v Křižovnické ulici, kde průvod sympatizantů prezidenta Miloše Zemana zablokovali jeho odpůrci.

Osm lidí nyní čelí podezření z přestupkového jednání neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Jednoho muže policisté zadrželi na Jiráskově mostu kvůli údajné propagaci nacismu. Vyplývá to z informací policie na jejich webu.

Policisté řešili ale i provokaci a snahu narušit shromáždění na Můstku a dopravní komplikace. Na Letné, kde se konala demonstrace na podporu Zemana, zkontrolovali čtyři lidi kvůli porušení přestupkového a shromažďovacího zákona. Dva totiž měli na sobě armádní uniformy a dva byli ozbrojeni noži, které jim policisté zabavili. "Jednání všech těchto kontrolovaných policisté oznámí příslušnému správnímu orgánu," doplnila policie.

Autoři: ,