Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pít do rána? Lepší je obezřetnost

Česko

Alkohol ve sportu – Někdo si sklenku neodřekne, pro jiného je nepřítelem

I některým sportovcům se možná ještě teď po silvestrovských rejích lepí jazyk na patro. Neboť, jak říká i elitní skokan na lyžích Jakub Janda: „Taky sportovci, a tedy i já, jsme jen normální lidi.“ PRAHA Právě skokani na lyžích řeší každoročně složitou otázku – co s načatým silvestrovským večerem? Na Nový rok je totiž pravidelně čeká v německém Ga-Pa druhý závod Turné čtyř můstků.

Alkohol v krvi skokana se v době závodů považuje za doping, takže silvestrovské dilema se tím pádem stává dvojnásob ožehavým.

„Pivko a šampáňo si na Silvestra každý rok dáme, ale jen tak zlehka,“ tvrdí reprezentant Roman Koudelka. „Takový Slovinec Benkovič ale jednou doklopýtal na můstek snad rovnou z baru.“

Jeho parťák Janda ho doplňuje: „Slovinci mají občas trochu horké hlavy. Ale vzpomínám si, jak kdysi trochu veselý Kuba Sucháček hodil poslední večer v roce trenéru Jirkovi Hájkovi petardu do kadibudky, kde dotyčný zrovna odpočíval...“

Mezi vyhlášené výtečníky patřili odnepaměti zejména Finové. Kdysi neporazitelný Nykänen skákal opilý dost často, jeho kolega Ahonen dokonce v podobném stavu dolétl v Planici pro dosud nejdelší skok historie 240 metrů. A přestože si obstojně namlátil, převoz do nemocnice odmítl. Moc dobře věděl, že by ho odhalili...

Střelci někdy pálí po pivu Medailistka z olympiády v Aténách, střelkyně Lenka Hyková-Maryšková, tvrdí, že spousta kolegů i kolegyň si před závodem dává pivo. Přestože je zakázané. „Ne kvůli porušení dopingových pravidel, ale kvůli zákonu. Střílet v podnapilém stavu asi skutečně není zrovna dobré,“ vysvětluje. „Jednou jsem se opila tak, až jsem se bála, že se nedožiju rána, ale od té doby si nedám ani kapku alkoholu. Střelce sice alkohol uklidňuje, ale na stabilitu, kterou nutně potřebujeme, to zrovna ideální není...“

Běžci na lyžích Lukášovi Bauerovi začala na Nový rok Tour de Ski, takže si prý na Silvestra jen lehce ťukl šampaňským. „Když se ještě Tour nejezdila, býval jsem v tomhle směru aktivnější, ale po čtyřech jsem domů nikdy nepřilezl,“ vykládá pobaveně.

To snowboardista Michal Novotný měl zejména v poslední době věc vyřešenou jasně. Nedávno mu lékaři sdělili, že jaterní testy neměl zcela v pořádku, takže momentálně alkohol raději škrtá. „Jiné roky jsem většinou popíjel pivko, které považuji za chutný a hlavně zdravý český nápoj, ale nepřeháněl jsem to. Srandy si člověk užije i bez něj.“ Problémem jsou i kalorie Vodní slalomář Ondřej Štěpánek prý v reprezentaci nezná nikoho, kdo by si pivo nedal, ale dodává, že i do peřejí už vplul mnohem větší profesionalismus než dříve. Ty tam jsou prý doby, kdy třeba někdejší osminásobný mistr světa Petr Sodomka v předvečer startu příliš piva nepočítal, a v jehož tradici částečně pokračoval i olympijský vítěz Lukáš Pollert. „Zajímavé je, že hlavně Slováci, kteří jsou nejlepší na světě, nepijí alkohol vůbec,“ říká Štěpánek. „Na pivko si s námi sedne snad jedině olympijská vítězka Elena Kaliská.“

Šestinásobný vítěz Velké pardubické, sedmapadesátiletý Josef Váňa, jinak též znalec a milovník dobrých vín, už prý začal i na Silvestra chodit spát se slepicemi. „Letos jsem ráno musel vstávat ke koním, protože dost lidí u nás má dovolenou,“ vysvětluje. „Dříve se slavilo na horách, ale už tam nejezdím, i proto, že se tam nějak začalo vytrácet přátelství mezi lidmi.“

Asi dělá dobře. Ostatně lékař Miloš Barna připomíná: „S přibývajícím věkem i sportovci odbourávají alkohol mnohem hůře než v mládí. Takže – alkohol někdy ano, ale s mírou!“

Tento názor zastává i cyklista Roman Kreuziger: „Přesně tak, všeho s mírou. Alkohol je hodně kalorický a shazování kilogramů bývá pro mě celkem složité.“ Také asi celkem pádný důvod, proč preferovat obezřetnost.

***

Vodní slalomáři ze Slovenska alkohol škrtli. Až na jednu výjimku – olympijskou vítězku.

Sportovci bojující se závislostí na alkoholu

Matti Nykänen Na zimní olympiádě v Calgary se finský skokan na lyžích stal jedním z hrdinů her, když vyhrál tři zlaté medaile. V silné kocovině prý skákal během některých závodů. „Stejně jsem byl natolik dobrý, že jsem vyhrával,“ poznamenal později. Po konci kariéry už alkoholismu propadl úplně, živil se dokonce jako striptér. Kvůli napadení manželky strávil čtyři měsíce ve vězení. Tento týden mu dokonce po hádce se ženou hrozilo obvinění z pokusu o vraždu.

Paul Gascoigne Bestův následovník a jeden z nejslibnějších anglických fotbalistů 90. let postupně svůj talent promrhal. Kvůli neúspěšnému boji s alkoholismem přišla někdejší hvězda Newcastlu, Tottenhamu či Lazia Řím o nominaci na MS 1998. V minulých letech se pokoušel spáchat sebevraždu, několikrát se předávkoval alkoholem a prášky. Naposledy týden před Vánocemi ho policie zatkla za nevhodné chování v opilosti.

Ron Artest Kontroverzní basketbalista se přiznal, že bez alkoholu nevydržel ani během zápasů v NBA: Při svém působení v Chicagu pil během soutěžních utkání koňak, který měl schovaný ve skříňce v šatně. Třicetiletý bouřlivák, jenž v současnosti obléká dres Los Angeles Lakers, se při ohlédnutí za svým vstupem do NBA sám označil za magora.

Jan Berger „Honza není člověk, Honza je bůh!“ - to byl pokřik sparťanských fanoušků z první poloviny osmdesátých let na hráče, jehož problémem byl alkohol, kvůli kterému skončil i ve vazební věznici. Pobyt v léčebně u Apolináře z něho nakonec udělal zapřisáhlého abstinenta. Po svém návratu na hřiště patřil ve Spartě mezi opory. Nyní si bývalý reprezentant nedá ani malé pivo k obědu.

Václav Kozák Smutný osud měl zlatý olympionik z Říma 1960. Tehdy společně s Pavlem Schmidtem zvítězil na dvojskifu, ale stáří strávil jako bezdomovec. Střechu nad hlavou i rodinu ztratil kvůli pití. Nejlepší československý sportovec 1963 a veslař století často nacházel útočiště v ubytovně Armády spásy. Kvůli ukradené láhvi rumu si svého času dokonce poseděl několik dnů na Pankráci. Zemřel v roce 2004 v 73 letech.

George Best Fotbalový miláček Velké Británie, který již ve dvaadvaceti letech získal Zlatý míč (1968). Ale už pět let nato ho vyhodili z Manchesteru United kvůli nezvladatelným excesům. Po padesátce sice sliboval, že se alkoholu ani nedotkne, přesto s pitím neskončil. Ač mu byla v roce 2002 transplantována játra, stejně ho policisté chytili opilého za volantem. Zemřel v listopadu 2005 v pouhých 59 letech.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...