Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pithart nemá mandát jistý

Česko

  7:56
PRAHA - Občanská demokratická strana chce, aby soudci Nejvyššího správního soudu přepočítali hlasy odevzdané v druhém kole senátních voleb v Chrudimi. Má podezření, že Pithartův mandát, jenž získal rozdílem pouhých 24 hlasů, mohl být zmanipulovaný.

Petr Pithart foto: Lidové noviny

Kandidátka ODS Jana Fischerová prohrála druhé kolo boje o senátorský mandát nejtěsnějším rozdílem voleb - o pouhých 24 hlasů - s politickým matadorem Petrem Pithartem (KDU-ČSL).

„Podali jsme žalobu na neplatnost voleb v tomto okrese. Důvodem je podezření, že některé hlasy odevzdané v druhém kole pro paní Fischerovou byly označeny za neplatné, i když ve skutečnosti platné byly,“ řekl LN Jiří Sezemský z tiskového oddělení ODS. Navíc mají občanští demokraté podle Sezemského podezření, že naopak hlasy, které dostal Pithart, byly započítány, i když byly neplatné. „Vzhledem k tomu, že rozdíl byl pouhých 24 hlasů, považujeme za správné, aby soud posoudil platnost všech odevzdaných hlasů,“ dodal Sezemský.

Lhůta pro stížnosti končí
Michal Lovritš z Nejvyššího správního soudu, který stížnosti na volby prošetřuje, potvrdil, že ODS podala žalobu na neplatnost voleb. „Kromě této žaloby jsme ve čtvrtek obdrželi ještě podání Jaroslava Mitlenera, který napadl výsledky voleb na Mladoboleslavsku, “ řekl Lovritš.

Dnes v 16 hodin lhůta pro podávání stížností na druhé kolo senátních voleb končí. „V tuto chvíli evidujeme zhruba pět žádostí,“ upřesnil včera večer mluvčí Nejvyššího správního soudu.

Žaluje také Mitlener
Další žalobu na neplatnost voleb podal již zmíněný Jaroslav Mitlener (ODS), který prohrál s Jaromírem Jermářem z (ČSSD) o 323 hlasů. Jejich souboj se odehrál na Mladoboleslavsku a podle Mitlenera spolupracovníci Jermáře ovlivnili výsledky voleb tím, že s auty polepenými logem ČSSD stáli v některých městech v den voleb u volebních místností, což zakazuje zákon.

„Máme dokonce svědka, který si jedno z aut vyfotografoval mobilním telefonem. Datum pořízení fotografie je 27. 10. - tedy první den druhého kola senátních voleb,“ řekl LN Mitlener.

Kromě toho se v několika tisících poštovních schránkách objevily letáky, které upozorňovaly, že Mitlener kromě své činnosti v Senátu ještě zasedá v dozorčí radě nemocnice Mladá Boleslav a také provozuje soukromou lékařskou praxi.

„Byl jsem přímo označen za člověka, kterého nezajímají problémy obyčejných lidí, který kumuluje funkce tak, aby získal co největší finanční zisk bez ohledu na platné zákony,“ řekl Mitlener, který kvůli letáku podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu. Vyjádření Mitlenerova soupeře Jaromíra Jermáře ani nikoho z jeho volebního štábu se do uzávěrky tohoto vydání nepodařilo získat.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat