Sobota 30. března 2024, svátek má Arnošt
130 let

Lidovky.cz

Pitra soud poslal na tři roky do vězení. Dva roky už strávil ve vazbě

Česko

  11:20aktualizováno  17:10
PRAHA - Za vyvedení akcií z Agrocreditu a jeden daňový delikt uložil soud podnikateli Tomáši Pitrovi tři roky ve vězení s dozorem. Skoro dva roky už ale strávil ve vazbě.

Tomáš Pitr na jednání pražského městského soudu, který má rozhodnout o jeho trestu za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. foto: ČTK

Senát podnikateli také zakázal na pět let působit ve statutárních orgánech společností. Rozhodnutí je ale nepravomocné, protože státní zástupce se proti rozsudku odvolal. Pitr si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Soud také zamítl Pitrovu žádost o propuštění z vazby, podle něj totiž trvá riziko podnikatelova útěku.

Ohledně dalších údajných daňových podvodů čeká Pitra v dohledné době obnovené hlavní líčení.

Za přísných bezpečnostních opatření proběhlo u pražského městského soudu jednání s podnikatelem Tomášem Pitrem. V neprůstřelné vestě a s kuklou na hlavě ho do síně přivedla ozbrojená maskovaná eskorta vězeňské služby.

Soud rozhodoval o jeho trestu za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Do verdiktu senát započítal také jeden Pitrův daňový delikt z roku 1994.  

TOMÁŠ PITR U SOUDU:
Pitr dorazil v neprůstřelné vestě a s kuklou na hlavě. Po příchodu do síně kuklu Pitrovi sundali, vestu mu ponechali. Zůstala s ním i ozbrojená ostraha, jeden muž se samopalem seděl po celou dobu jednání vedle něj.

Státní zástupce navrhl Pitrovi trest při dolní hranici sazby, která je v rozmezí od pěti do deseti let vězení. Naopak Pitrovi advokáti Jan Křivánek a Daniel Tetzeli požadovali pro svého klienta mimořádné snížení trestu. Myslí si, že dostatečným potrestáním by byla podmínka. V této souvislosti poukázali na délku trestního řízení a například na to, že Pitr ve vazbě strávil už 22 měsíců. 

Utekl jsem, protože jsem se bál o svou rodinu, tvrdil Pitr

Pitr před soudem zdůvodnil svůj úprk za hranice. "Trest jsem nenastoupil, protože jsem měl obavu o bezpečí své i rodiny," uvedl na svou obhajobu. Nyní tyto obavy údajně už nemá. Zároveň dodal, že kdyby se chtěl trestu vyhnout, usadil by se v zemi, kde by mu nehrozilo vydání. Podnikatel poté požádal soud o propuštění z vazby, prý chce podnikat v energetice.

Pitr byl v Česku nejprve odsouzen za podvody s daněmi, kterých se prý dopustil spolu s Miroslavem Provodem. Podle obžaloby muži vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. V roce 2006 soudy podnikateli uložily pětileté vězení.

Za hranice v roce 2007

Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky, jelikož stáhl tamní žádost o azyl. Pražský vrchní soud ho poslal do vazby.

V dubnu však dosáhl zrušení tohoto rozsudku. Odvolací senát potvrdil jeho nárok na obnovu procesu ve většině případu. Ohledně těchto skutků tak čeká Pitra v dohledné době obnovené hlavní líčení.

Součástí dnešního rozhodnutí je pouze jedna faktura ve výši zhruba šesti milionů korun, které se obnova procesu netýká. Podle dřívějšího vyjádření podnikatelova advokáta Jana Křivánka jde o fiktivní zakázku na reklamu pro hotel Orlík.

V roce 2010 dostal Pitr souhrnný šestiletý trest za to, že s Michalem Zouharem nezákonně vyvedli akcie Setuzy a Milo Surovárny. Firmě Agrocredit podle soudů způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Muž sice původně v této kauze požádal o nový proces, protože byl souzen jako uprchlý, následně však žádost stáhl.

PSALI JSME:

Podnikatel dostal za oba případy souhrnný šestiletý trest. Ten však byl rozhodnutím o povolení obnovy v případě daňových deliktů zrušen.

Autoři: ,