Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. února 2010 19:37, aktualizováno  20:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pitrův komplic Provod je na svobodě. Odpykal si jen polovinu trestu

Michal Provod (vlevo) a Tomáš Pitr před soudem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Provod (vlevo) a Tomáš Pitr před soudem | foto: Lidové noviny

PRAHA Soud propustil minulý týden na svobodu podnikatele Miroslava Provoda, který byl spolu s uprchlým podnikatelem Tomášem Pitrem pravomocně odsouzen v roce 2006 na pět let za daňové úniky.

Informuje o tom server Aktuálně.cz. Podle něj byl Provod propuštěn za dobré chování. Pitr je stále na útěku, podle informací tisku se skrývá pravděpodobně v zahraničí.

"Mohu potvrdit, že už ve vězení není," řekla serveru k propuštění Provoda mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Důvody propuštění ale nesdělila.

Provodova firma mimo jiné po roce 1989 provozovala hotelový areál Vystrkov, který do listopadu 1989 sloužil jako luxusní rekreační zařízení pro nejvyšší komunistické funkcionáře.

Případ daňových deliktů se týkal Pitra, Provoda, Jiřího Syrovátky, Milana Jungra a Vratislava Romanovského. Obžaloba je vinila z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun.

Nepřiměřeně přísné tresty

V listopadu 2005 prvoinstanční soud odsoudil Provoda k devíti letům vězení, Pitrovi vyměřil 8,5 roku. Stejně potrestal i podnikatele Syrovátku, advokátovi Jungrovi vyměřil čtyřletý trest. K osmiletému vězení byl odsouzen Romanovský.

Pražský vrchní soud pak tresty zmírnil s tím, že byly nepřiměřeně přísné. Pravomocně Pitra, Provoda a Syrovátku odsoudil k pěti letům ve vězení. Romanovský dostal šestiletý trest a Jungr dvouletý podmíněný trest. Romanovský dostal nejvyšší trest kvůli tomu, že se podle obžaloby podílel na všech šesti skutcích.

Dovolání Pitra, Provoda, Romanovského a Jungra koncem roku 2007 odmítl Nejvyšší soud. Syrovátkovi, který trpí nevyléčitelnou nemocí, soud trest odpustil. Pitra média označují za spolupracovníka zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, o němž píší jako o jednom z údajných šéfů českého podsvětí. Do vězení Pitr údajně nenastoupil z obavy o svůj život.

Případ Romanovského bude muset Městský soud v Praze znovu projednat - na základě jeho stížnosti totiž pravomocný rozsudek z roku 2006 zrušil. Romanovského loni zadržela německá policie.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.