Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Pittsburgh vyhořel v přesilovkách

Finále Stanley Cupu - Detroit díky Jiřímu Hudlerovi dělí od zisku trofeje už jen jedna výhra

PITTSBURGH Český útočník Jiří Hudler vstřelil vítězný gól Detroitu ve čtvrtém utkání finálové série Stanleyova poháru a zařídil výhru 2:1 na ledě Pittsburghu. Hokejisté Red Wings se ujali vedení 3:1 na zápasy a od zisku trofeje je dělí jediná výhra. Pátý duel se hraje v Detroitu zítra ve 2:00 SELČ.

Trenér Detroitu Mike Babcock byl nucen učinit pro čtvrtý duel jednu změnu v sestavě. Křídelního útočníka první formace Tomase Holmströma nepustila do hry zraněná pravá noha. Švédského útočníka nahradil v elitní řadě Dan Cleary a do sestavy se vrátil Darren McCarthy.

Po minutě ticha věnované památce ve čtvrtek tragicky zesnulému obránci Vancouveru Lucu Bourdonovi se diváci v Mellon Aréně hlasitě rozezněli do jednolitého „Let’s go Pens“. Nálada domácích fanoušků se navíc umocnila hned ve třetí minutě, kdy Pittsburgh v přesilové hře otevřel skóre utkání.

Marián Hossa rychle provedeným manévrem našel po střele Gončara místo u Osgoodovy tyčky. Slovenský útočník mohl záhy dostat Penguins do dvougólového trháku, jenže jeho střelu vytěsnil gólman Detroitu na tyčku.

Red Wings však nakonec brankami Nicklase Lidströma a Hudlera utkání zvrátili a v sérii vedou 3:1 na zápasy. „Ještě jsme sérii nevyhráli. Ale samozřejmě jsme vzrušení současnou situací. V takové chce člověk být - mít šanci vyhrát Stanley Cup,“ uvedl kapitán Detroitu Lidström.

Pittsburgh přitom v předchozích 11 utkáních letošních vyřazovacích bojů, ve kterých skóroval jako první, vždy dotáhl nakonec zápas do vítězného konce.

Hráči Red Wings však ukázali, že mají z těžkých bojů o Stanley Cup velké zkušenosti. V prvních deseti minutách třetí třetiny totiž povolili soupeři jen jednu střelu.

Crosby: Budeme bojovat Pittsburgh vyhořel hlavně v přesilových hrách. Ve třetí minutě sice využil první početní výhodu v utkání, pak však spálil šest následujících, včetně 86 sekund dlouhé výhody dvou mužů v poli navíc za stavu 1:2. „Je to těžké vysvětlit. Potřebovali jsme z této herní situace dát gól. Byla to dobrá šance srovnat stav utkání. Ale my jsme si v ní nepočínali dobře,“ konstatoval kouč Pittsburghu Michel Therrien.

Nejblíže ke gólu měl Sidney Crosby, ale mladého kanadského útočníka skvělým obranným zákrokem zablokoval Henrik Zetterberg.

„Zetterberg byl dneska fantastický, zejména v oslabení tři proti pěti. Ale pro mě to není žádné překvapení,“ uvedl trenér Detroitu Mike Babcock na adresu švédského hokejisty, jenž je jedním ze tří kandidátů na Selke Trophy, ocenění pro nejlépe bránícího útočníka. . Hokejisté Pittsburghu porážkou přišli o 17zápasovou domácí neporazitelnost a na ledě Detroitu se budou snažit ještě vykřesat naději na úspěch v sérii.

Kapitán Penguins Crosby také ještě nehodlá složit zbraně. „Předvedli jsme dneska dobrý, vyvážený výkon a vytvářeli si šance. Tohle musíme přenést i do dalšího utkání v Detroitu. Už není jiná možnost, budeme bojovat a uvidíme, co se stane,“ řekl Crosby.

Výsledek - finále play off hokejové NHL: Pittsburgh Penguins - Detroit Red Wings 1:2 (3. Marián Hossa - 8. Lidström, 43. Hudler). Stav série: 1:3.