Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav

jen za 89 Kč/měsíc

Pittsburgh vyhrál, bitva vrcholí

O držiteli Stanley Cupu rozhodne až sedmé utkání, hokejisté Detroitu totiž na ledě Penguins prohráli 1:2

PITTSBURGH/PRAHA Před rokem už měli hokejisté Pittsburghu po sezoně a hráči Detroitu Red Wings se mazlili se Stanley Cupem. Letos si ale cílevědomý celek Penguins díky domácí výhře 2:1 nad Red Wings vynutil sedmý zápas finále NHL. A rozhodující bitva tak může začít.

„Je to neskutečná šance,“ řekl Sidney Crosby po posledním zápase v Mellon Areně v této sezoně. „Na minulý rok jsme nemysleli, jen jsme se snažili najít cestu, jak přežít, a to se nám povedlo,“ dodal.

Vloni finálová série do sedmého zápasu nedošla, Detroit totiž zvítězil v šestém duelu na ledě Pittsburghu a získal tak čtvrtý Stanley Cup za posledních dvanáct let. Tentokrát ale chce tým vedený kapitánem Crosbym Detroitu cestu za obhajobu překazit.

Jenže proti Penguins stojí nejen silný soupeř, který hraje na domácím ledě skvěle, ale také historické statistiky. Jen dva celky ze čtrnácti dokázaly v sedmém zápase jako hostující týmy uspět. Naposledy se to povedlo před osmatřiceti lety Montrealu na ledě Chicaga.

„Sedmý zápas je otevřený, bude to kdo s koho. Bereme to jako obrovskou výzvu,“ poznamenal Crosby, který stejně jako Jevgenij Malkin v posledních dvou zápasech nebodoval. V šestém finálovém utkání mladé hvězdy zastoupili jiní mladíci. Střelecky se totiž prosadili hráči z třetí formace; nejmladší hráč finálové série Jordan Staal a dvaadvacetiletý Tyler Kennedy, který vstřelil vítěznou branku. Za hosty se ve 49. minutě trefil Chris Draper.

Fleury se otřepal z debaklu „Góly nemůžou pořád dávat ti stejní hráči, právě díky tomu, že se dokážou prosadit i ostatní, jsme došli takhle daleko,“ vysvětlil Crosby. Pro jednadvacetiletého Kanaďana je sedmé finále splněným přáním. „Už jako dítě jsem snil o tom, že si zahraju v sedmém zápase finále Stanley Cupu. Když jsem taková utkání dřív sledoval v televizi, vždycky jsem si představoval, že jsem na ledě já,“ smál se.

V šestém finále znovu zářil gólman Marc-Andre Fleury, který byl vyhlášen první hvězdou utkání. Kanadský gólman se tak bravurně oklepal ze sobotního pětigólového přídělu. „Hned v první třetině, když vyrážečkou zasáhl proti střele Zetterberga, jsem věděl, že je zpět,“ komentoval Fleuryho výkon Maxime Talbot.

Fleurymu v kritických okamžicích pomohl zadák Rob Scuderi, který ve třetí třetině zabránil nejméně dvěma gólům. „Budu ho muset někam pozvat,“ usmíval se Fleury.

Výkon brankářů bude jedním z hlavních faktorů rozhodujícího finále, které se hraje v Detroitu v noci z pátku na sobotu. Red Wings usilují o druhé vítězství v řadě, Pittsburgh by mohl získat Stanley Cup po sedmnácti letech.

***

Sýkora se vrátil do sestavy Penguins Víc než po měsíci si český útočník Petr Sýkora opět zahrál v dresu Pittsburghu. Dvaatřicetiletý hráč tentokrát dostal přednost před Miroslavem Šatanem a na ledě pobyl šest a půl minuty. Pro Sýkoru to byl první zápas v letošní finálové sérii. Minulý rok to byl právě on, kdo Penguins zařídil šestý zápas ve finále proti Detroitu, když rozhodl nejdelší zápas série ve třetím prodloužení.

Pittsburgh - Detroit 2:1 Branky a nahrávky: 21. J. Staal (Kennedy, Scuderi), 46. Kennedy (Talbot, Fedotěnko) -49. Draper (Ericsson, Lidström). Rozhodčí: McCreary, Joannette - Morin, Miller. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Střely na branku: 31:26. Diváci: 17.132. Třetiny: 0:0, 1:0, 1:1. Stav série: 3:3. Tři hvězdy utkání: 1. Marc-Andre Fleury (Pit.) 2. Tyler Kenney (Pit.) 3. Jordan Staal (Pit.)

Po třech letech rozhodne sedmý duel Naposledy v roce 2006 rozhodoval o vítězi Stanley Cupu až sedmý zápas. Díky rozhodujícímu gólu Františka Kaberleho se tenkrát radovala domácí Carolina. Statistiky i tentokrát hovoří pro domácí tým, tedy Detroit. Ve finálové sérii si oba týmy zatím drží domácí neporazitelnosti. Navíc v sedmém zápase zvítězil hostující celek jen dvakrát v historii NHL, naposledy se to v roce 1971 povedlo Montrealu.