Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Piva fotbalového jara: kölsch a altbier

Česko

  13:40
PRAHA - Celý svět nyní žije olympijskými zimními hrami, ale v Čechách nejoblíbenější sport, kopaná, má svůj vrchol teprve před sebou. Přijde na začátku června a pro našince má hned dvojí význam.

altbier. foto: Reprofoto

Jednak se národní tým objeví po dlouhých letech půstu mezi světovou fotbalovou elitou, za druhé kvůli tomu, že se mistrovství světa uskuteční v sousedním Německu. I přesto, že pivo k fotbalu patří odnepaměti, budou možná domácí pivaři zklamáni. Kvůli sponzorství celé akce si totiž na stadionech budou moci zakoupit jediné pivo, Bud amerického gigantu Anheuser-Busch.

Protože se ale v tomto seriálu o německém pivu již několikrát psalo, sečtělý čtenář určitě tuší, že situace v Německu nebude tak tragická, jak se na první pohled může zdát.

Více než 1200 pivovarů
Nejen úžasný počet pivovarů, který v Německu přesáhl cifru 1200, ale i počet pivních kategorií, které němečtí sládci světu dali, je úctyhodný. A nemusí se jednat jen o světově proslulá pšeničná piva „weizen“, nýbrž i o regionální pivní speciality. Zářným příkladem je dvojice pivních stylů z Kolína nad Rýnem a Düsseldorfu - kölsch a altbier.

Odpověď na otázku, proč zrovna tyto dvě kategorie svrchně kvašených piv přežily v době nadvlády spodně kvašených lagerů a piv pils, je složité. Proč však píšeme o pivech, která patří do skupiny piv ale, kterých po světě najdeme spousty? Je to pro jejich unikátnost.

Mísí se zde totiž kvasnice svrchního kvašení se studenějšími podmínkami zrání (typickými pro spodně kvašená piva, například české ležáky). Kombinací těchto dvou postupů docílíte ovocného aromatu, jež však není tak intenzivní jako například u piv ale z britských ostrovů. Navíc několikatýdenní studené ležení těchto piv zjemňuje jejich chuťové charakteristiky.

Sladké, světle žluté osvěžení
Piva kölsch, jež Evropská unie chrání označením „appellation controllee“, jsou osvěžující, světle žluté barvy, někdy s přídavkem pšeničného sladu, většinou jenom lehce chmelená, chuti spíš sladké.

Zajímavostí je zde fakt, že v roce 1986 se 24 pivovarů z Kolína nad Rýnem a nejbližšího okolí dohodlo na kriteriích a podmínkách, za kterých se piva mohou označovat za „kölsch“: 1. piva se budou vařit v Kolíně nad Rýnem a nejbližším okolí, 2. budou svrchně kvašená, 3. musí mít světlou barvu a být čirá, 4. musí být filtrovaná, 5. jejich stupňovitost má být mezi 11-14°, 6. musí se nalévat do sklenic „stange“ - 20 cl.

Piva altbier, která se vaří v nedalekém Düsseldorfu, mají nádhernou měděnou barvu, sladovou vůni i chuť a příjemně výraznou hořkost se suchým a svěžím dozníváním. Obsah alkoholu u nich bývá kolem 5 %. Celkově chutnají piva altbier více hořce než sousední piva kölsch, k čemuž jim dopomáhají tradiční německé chmelové odrůdy, jakou jsou Spalt či Hallertau.

V dnešním Düsseldorfu se z původních více než 90 pivovarů zachovalo osm. Pivo se tu obvykle čepuje z dřevěných sudů díky gravitaci, a ne pomocí tlačných plynů, jak jsme zvyklí z větších výčepů. Protože i toto pivo se pije z malých skleniček, číšníci se mají co ohánět. Protože i zde se pije z malých sklenic, nikdy není prázdná. A kdybyste snad už další pivo nechtěli, stačí položit na sklenici tácek.

Autoři: