Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pivo mohlo zlevnit. Ale zdraží

Česko

Ministerstvo financí v příštím roce nesníží spotřební daň z piva, která letos narostla o 33 procent

PRAHA Pivo v Česku bude dál zdražovat. Pivovary nyní počítají o kolik, a také zvažují, kdy půjdou s cenou nahoru.

Ve hře přitom bylo i možné zlevnění piva, pivovarníci věřili, že by se mohla snížit spotřební daň. Ta se zvýšila od letošního ledna, podle původních očekávání pivovarníků pouze na jeden rok. „Nemám v úmyslu spotřební daň na pivo měnit,“ prohlásil pro Lidové noviny ministr financí Miroslav Kalousek.

Pivovarům navíc rostou náklady. „Budou muset upravovat ceny kvůli dražším vstupům, tedy zejména dražší elektřině, a také kvůli neúrodě ječmene, která zdraží slad,“ říká předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Jak velké zdražení piva bude, ale představitelé pivovarů zatím nechtějí upřesnit. „Ceny budou záviset na celkovém vývoji cen vstupů, který v této chvíli neumíme předvídat,“ uvedl mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec.

Cena se zvedne pomaleji Pivovary Staropramen již zdražily. Od počátku listopadu zvedly ceny sudového piva v průměru o 4,5 procenta. Mluvčí Pavel Barvík uvedl, že ke zdražení přispěly mimo jiné i vyšší platby za mýtné, které vyvstaly s otevřením pražského okruhu a prodloužením cesty kamionů s pivem. „Zvýšené ceny již také reflektují avizovaný růst cen vstupů v příštím roce,“ upozornil Barvík.

Přes vidinu dalšího zdražování ale čeká domácí pivaře příjemnější vstup do nového roku než letos. Lednové zvýšení spotřební daně z piva o 33 procent si vynutilo plošné zdražení piva. Cena půllitru tak stoupla o téměř jednu korunu. Tak razantní zdražení se letos nechystá. „Pivovary budou zdražovat individuálně, budou se snažit udržet současnou hladinu cen co nejdéle a pak to praskne,“ předpovídá Veselý. Mluvčí Budvaru Samec připustil, že pivovary se budou snažit zdražovat co nejpozději. „Na zdražení nyní není z tržního pohledu příznivá doba,“ řekl Samec.

I přes postupné oživování ekonomiky v letošním roce totiž pokračuje pokles prodeje piva. Zatímco v loňském roce trh poklesl o šest procent, v prvním pololetí letošního roku zaznamenaly pivovary propad prodeje v průměru o 12 procent. Na konci roku by měl český trh s pivem vykazovat zhruba desetiprocentní pokles, shodují se analytici. Hlavním důvodem klesající spotřeby je podle pivovarníků právě zdražování, zejména to na počátku letošního roku. „Nic jiného než dramatické zvýšení spotřební daně letos nenastalo,“ řekl Veselý. „Výrazné zvýšení cen kvůli navýšení spotřební daně poměrně zahýbalo s prodeji,“ potvrdil mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček.

Spotřební daň se nesníží Navýšení spotřební daně z piva bylo součástí takzvaného ozdravného balíčku pro českou ekonomiku, který představil tehdejší ministr financí Eduard Janota.

Jednotlivá opatření, zejména výdajové škrty a také navýšení některých daní, byla tehdy prezentována jako dočasná. Přestože doba trvání vyšší spotřební daně na pivo nebyla limitována, pivovarníci věřili, že ji stát opět sníží již v příštím roce. Tím by podle pivovarníků vláda pomohla zabránit dalšímu zdražování piva.

Ministr financí Miroslav Kalousek ale Lidovým novinám řekl, že o změně spotřební daně na pivo neuvažuje. „Nedomnívám se, že by pouhým snížením daně vzrostla spotřeba piva,“ řekl Kalousek. Pivovarníci upozorňují, že zvýšená spotřební daň z piva nepřinesla státu očekávaný výnos. „Vláda očekávala, že dojde ke zvýšení daně z obratu o 1,3 miliardy. Za 10 měsíců ale vybrali jen o 700 milionů více. Navíc poklesy zaměstnanosti v restauracích způsobí, že celkový efekt vyššího zdanění bude pro státní pokladnu nulový,“ řekl Veselý.

***

SLOŽENÍ CENY PIVA

Půllitr 10 stupňového piva v supermarketu v ceně 10 korun. Z toho:

8 % DPH 0,80

spotřební daň 16 % 1,60

marže obchodníka 36 % 3,60

výrobní náklady a marže pivovaru 40 % 4,00

Graf

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!