Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na mapě pivovarů přibylo univerzitní pivo, děkan mu uvolnil sklepy

Lukáš Kučera z analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v...

Lukáš Kučera z analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (na snímku vlevo) čepuje první várku experimentálního pivovaru. foto: Volodymyr Pauk

Proniknout do tajů výroby piva a její historie pomůže studentům Univerzity Palackého v Olomouci experimentální pivovar. První mok v něm uvařili na konci srpna.
  8:01

V první fázi uvařili v jedné várce až 25 litrů piva, za rok kvůli platné legislativě však nesmí překročit dva tisíce litrů.

Děkan filozofické fakulty Jan Stejskal pro tento projekt přislíbil uvolnit nevyužívané sklepy v budově na třídě Svobody, které díky stabilní teplotě a vlhkosti nabízejí ideální podmínky pro vaření a zrání zlatavého moku.

Nejdříve bude zařízení na výrobu piva sloužit přírodovědecké fakultě, kde na katedře analytické chemie zavedli i nové předměty jako například chemie piva a cvičení z chemie piva.

„Zaměřené budou na studium veškerých chemických procesů, které se odehrávají při vaření piva i jeho zrání v ležáckých sudech,“ uvedl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Studenti budou zkoumat například roli bakterií při kvašení pěnivého moku či vyvíjet nové metody analýzy složek, které se při výrobě populárního nápoje používají.

Velký potenciál má podle učitelů i propojení experimentálního mikropivovaru s pedagogickou fakultou.

„Její současné osnovy lze obohatit například o předmět zaměřený na problematiku fermentace, což je velmi důležitý proces z hlediska uchovávání potravin. Lze ho využít například v rámci krizových plánů či při dlouhodobé ochraně potravin,“ upřesnil Kučera.

Zapojí všechny fakulty

Dodal, že postupně chce do projektu zapojit všechny fakulty. Pivní fenomén lze totiž podle něj zkoumat z mnoha úhlů pohledu.

„Ať už se jedná o historii vaření piva, vývoj receptur a pivní kultury v čase, geografické odlišnosti v postupu vaření, používání moderních technologií či o zdravotní hledisko,“ dodal.

Do projektu totiž přispějí také studenti lékařské fakulty, kteří budou například zkoumat zdravotně prospěšné látky, které pivo obsahuje.

„Lze například studovat vliv jeho střídmé konzumace na lidský střevní mikrobiom, o kterém se říká, že je to náš druhý mozek. Zajímavý je také pozitivní vliv střídmého pití piva na kardiovaskulární systém, za což vděčíme přítomnosti látek z chmele,“ vysvětlil Kučera.

Aktuálně je pivovar v prostorách katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty a ještě do konce srpna má uvařit první várku. Pak výroba poputuje do sklepů filozofické fakulty.