Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pivo s chutí uzeného a táboráku

Česko

  18:04
PRAHA - Pokud se v Česku diskuse u piva stočí na zahraniční značky, většinou se dostaví slova opovržení a hany. Přesto se najde jedna výjimka, kterou čeští pivaři přijímají kladně - Bavorsko.

Pivovar v Bambergu má tradici.

Někomu imponují největší pivní orgie, Oktoberfest, jiný považuje tamní pšeničná piva za vrchol umu. Nejeden si vzpomene, že první várku piva, které proslavilo Čechy ve světě, uvařil bavorský sládek.

A jako by to nestačilo, polovinu všech německých pivovarů najdete v Bavorsku. A navíc Bavoři vypijí nejvíce piva na hlavu na světě - přes 200 litrů za rok.

Je proto škoda, že stranou zájmu je pivovarské centrum, které nemá ve světě obdoby - Bamberg.

Chuť jako před čtyřmi stoletími
Žádné jiné město přitom není spjaté s jedním pivním stylem tak jako Bamberg. Tím stylem je rauchbier -„nakuřované pivo“. Ne že by se toto pivo jinde nevařilo, ale jedině místní pivovary vaří rauchbier bez přestávky. Všude jinde jde o reinkarnaci zašlých časů.

A čím že se rauchbier vyznačuje? Pro vysvětlení se vrátíme o čtyři století zpět. Pivovarnictví tehdy nebylo žádnou exaktní vědou, namočený ječmen se prostě usušil buď na vzduchu, nebo na přímém ohni. Aproto nasál kouř, což se přeneslo i na chuť piva.

Metodou pokus - omyl se favorizovaným topivem stalo dřevo a sláma. Ať už ale bylo topivo jakékoliv, vždy to mělo za následek tmavší barvu sladu a kouřové složky v chuti.

Pokud do Bambergu zavítáte, byl by hřích nakuřovaná piva vynechat. Pokud byste chtěli ochutnat všechna místní piva, vyčleňte si alespoň tři čtyři dny. Pokud máte den jediný, zaměřte se na dva rodinné pivovary: Heller-Traum Schlenkerla a Spezial.

Vzor, ale i pivo na první košt
Schlenkerla s pivem rauchbier märzen je považován za etalon nakuřovaných piv. Jejich portfolio doplňují nakuřovaný weizen (pšeničné pivo) a nakuřovaný ur-bock. Navíc má pivovar vlastní sladovnu a k sušení sladů používá bukové dřevo. A aby toho nebylo málo, k vaření piv märzen a bock používají výhradně nakuřované slady. Přídomek „aecht“ je tedy na místě.

Spezial, založený roku 1536, je z místních pivovarů nejstarší. Jeho vlajkovou lodí je nakuřované pivo vídeňského stylu, které kromě „rauch“ sladů používá i světlý slad v poměru 40:60.

A jak taková piva chutnají? Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen - obsah alkoholu 5,4%. Nakuřované aroma vás pohltí hned, jak otevřete láhev. Pivo měděně kaštanové barvy, vůně mísícího se uzeného pokrmu, sladu a táboráku. Středně plné tělo piva má sušší tóny. Celkově märzen působí velice komplexně a na to, že se jedná o nakuřované pivo, vyzývá k dalšímu napití. Jednoduše klasika mezi rauch pivy.

Christian Mezr Special Rauchbier - obsah alkoholu 5,0%. Měděná barva, krémovitá pěna. Svěžejší nakuřované aroma než u ostatních zástupců piv „rauch“. Chuť je svěží a čistá, tak jako doznívání s nádechem sladu a karamelu. Připomíná vídeňský styl ležáku. Pivo je velice pitelné, nakuřovaná složka spíše „otálející“ (40%sladu je nakuřováno), ideální zástupce pro první kontakt s pivy rauchbier.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat