Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
20. listopadu 2019 18:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pivovar Bernard plánuje rozšíření, lidé z okolí ale nesouhlasí. Humpolec neschválil změnu územního plánu

Pivovarník Stanislav Bernard. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivovarník Stanislav Bernard. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Humpolec Humpolecké zastupitelstvo ve středu neschválilo žádost pivovaru Bernard o změnu územního plánu ve zkráceném procesu. Pivovar chtěl z pozemků pro bydlení udělat pozemky, na které by se mohl rozšířit. Proti změně byly i čtyři desítky lidí z okolí.

Zastupitelé doporučili pivovaru v případě nové žádosti zohlednit mimo jiné studie Horního a Dolního náměstí či lokality Zichpil. Pivovar chce se záměrem svého rozšíření seznámit veřejnost na setkání 26. listopadu.

Pivovar je v centru města na asi hektarovém pozemku, který rozšíření neumožňuje, řekl předseda představenstva firmy Stanislav Bernard. Koupil nebo hodlá koupit pozemky a rodinné domy v jeho sousedství kvůli rozšíření systému ležáckých a kvasných tanků. Kvůli tomu potřebuje změnu územního plánu. „Jsme připraveni zagarantovat, že toto je jediné a poslední plošné rozšíření výrobních prostor pivovaru,“ řekl Bernard.

Pivovar Bernard bodoval mezi svrchně kvašenými pivy belgického typu.
Pivovarník Stanislav Bernard.

Lidé z okolí pivovaru ale s rozšířením výrobních prostor nesouhlasí. „Nechceme, aby se rozšiřovala průmyslová zóna na úkor zóny bydlení v centru města,“ uvedl Martin Kaman, který obeslal radnici protestním dopisem, kde nesouhlas vyjádřilo 43 lidí. Rozšíření výroby by podle něj znamenalo i růst kamionové dopravy, což je v centru města nežádoucí. „Nám by vyhovovalo, kdyby se pivovar přestěhoval jinam. Pozemky za městem už (pivovar) koupil,“ řekl Kaman.

Podle Bernarda investoval pivovar do pozemků za městem asi 50 milionů korun a záměr stavět na nich by znamenal investovat stamiliony korun. „Chceme do toho jít v momentě, kdy budeme silní, když budeme vědět, že když to uděláme, neohrozíme tím firmu,“ řekl Bernard.

Kvůli žádosti pivovaru ve středu před zastupitelstvem ještě mimořádně zasedla městská rada. Ztotožnila se se závěry komise pro architekturu a urbanismus, která změnu územního plánu podle předložené žádosti nedoporučila.

Rodinný pivovar Bernard je největším pivovarem na Vysočině. Za rok 2018 byl výstav 382 000 hektolitrů piva, letos od ledna do konce září 308 340 hektolitrů. Zaměstnává přes 200 lidí.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...