Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pivovary se hádají o čisté pivo

Česko

ŽATEC/PRAHA Napětí na českém pivovarnickém trhu bylo cítit již delší dobu. Jednotliví pivovarníci si však dlouho nechávali ostrá slova pouze pro zdi svých varen. Vše se změnilo po zveřejnění testu kvality piva v tisku.

Žatecký pivovar v úterý oznámil, že vystupuje z Českého svazu pivovarů a sladoven. Podle svého obchodního ředitele Radka Vincíka tak protestuje proti chování Plzeňského Prazdroje, jímž údajně poškozuje ostatní členy svazu.

Prazdroj minulý týden nařkl pivovary, že k výrobě využívají nestandardní suroviny. Aktivity Prazdroje jsou podle žateckého pivovaru v rozporu se stanovami svazu, a lídr pivního trhu by z něj proto měl být vyloučen, napsal pivovar svazu v dopisu.

Kampaň Prazdroje se nelíbí ani dalším pivovarům a samotnému vedení svazu. „Plzeňský pivovar v posledních měsících podle nás poškozuje svými výroky ostatní členy svazu, což je výslovně v rozporu se stanovami. Není přitom důležité, zda se prohlášení Prazdroje zakládají na pravdě, či ne,“ uvedl Vincík. Jednatel Žateckého pivovaru oznámil vystoupení ze svazu dopisem zaslaným v úterý večer.

„Naše kampaň Za čisté české pivo podporuje všechny poctivé české pivovarníky a pivaře, kteří si rádi dají pivo uvařené jen ze tří tradičních základních surovin, kterými jsou ječmenný slad, voda a chmel za použití pivovarských kvasinek. Tak vaříme naše piva i my,“ řekl mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček.

Pokračování na straně 14

Pivovary se hádají o čisté pivo

Dokončení ze strany 13

Prazdroj v předchozích dnech požádal o zpřísnění podmínek pro používání chráněného zeměpisného označení České pivo. Oficiální žádost o změnu a výzva sládků jsou reakcí na nedávný test MF DNES. Ten odhalil v některých pivech českých pivovarů chmelový preparát tetrahop, což je podle Prazdroje, odvolávajícího se na výroky odborníků z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze, chemická látka. Tetrahop podle novin slouží zejména k zahuštění pěny.

Podle zástupců českých pivovarů, z nichž většina si nepřála být jmenována, byla však celá kampaň Prazdroje dlouhodobě připravovaná, svědčí o tom prý například to, že zvláštní web Prazdroje byl spuštěn jen několik dní po zveřejnění testu v novinách. Příprava podobných stránek prý přitom zabere výrazně více času a úsilí.

„Kampaň poškozuje jak svaz, tak pivovarství v České republice jako celek,“ řekl včera výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Podle Veselého tetrahop není škodlivou látkou, ale není v Česku povolený. V tom má podle něj Prazdroj ve své kritice pravdu. „Je to ale pouze zástupný problém, cílem není čistota piva,“ poznamenal s tím, že se jedná o agresivní marketingovou kampaň proti všem, která má zastavit pokles produkce domácí pivovarnické jedničky.

„Rozum mi zůstává stát nad krátkozrakými praktikami největšího výrobce piva ve snaze zamezit obrovskému propadu prodeje své nejprodávanější značky,“ píše v dopisu svazu jednatel žateckého pivovaru Martin Kec.

„Kampaň je vedena neetickým způsobem, kdy jsou poskytovány neúplné nebo dokonce nepravdivé informace tak, aby vyvolaly dojem skandálnosti. Snaží se vzbudit dojem, že pivovary dělají něco špatně,“ poznamenal mluvčí největšího konkurenta Prazdroje, dvojky na trhu Pivovarů Staropramen, Pavel Barvík.

S kampaní Prazdroje proti pivovarům používajícím tetrahop nesouhlasí ani českobudějovický Budvar. „Je neetická, zhoršuje vynikající image českého piva doma i v zahraničí a poškozuje český pivovarnický průmysl jako celek,“ řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. Prazdroj se podle něj postavil do role jediného výrobce poctivého piva v Česku.

Ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík nechtěl kampaň Prazdroje komentovat. „Značku České pivo nepoužíváme, přestože vaříme tradičním způsobem,“ řekl včera. Připustil ale, že i ve Svijanech uvažují, zda kvůli útokům Prazdroje ze svazu nevystoupit. Žádné rozhodnutí zatím nepadlo.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...