Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Plaga chce maturitu z matematiky řešit co nejdříve ve Sněmovně. Studentům by zůstala možnost volby

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce co nejrychleji poslat do Sněmovny návrh, který by studentům středních škol zachoval možnost volby mezi povinnou maturitou z matematiky nebo z cizího jazyka. Uvedl to dnes v pořadu Partie FTV Prima. Zdůraznil, že jeho záměrem není maturitu z matematiky zrušit, ale v první řadě zkvalitnit výuku tohoto předmětu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novák 16.9.2019 1:05

No, maturoval jsem před mnoha lety na gymnáziu mimo jiné i z matematiky. A mohu říci, že celý život mi bohatě stačilo to, co jsem se v matematice naučil asi tak do páté třídy.

F. Kusák 15.9.2019 17:00

Letošní zadání normální maturity z M (ne M+) je občas na úrovni sedmé, osmé třídy ZŠ. Takže, ono vlastně o nic nejde, tato zkouška stejně o ničem nevypovídá. A jak ministr Plaga řekl, stejně to nemá kdo učit, tak je to jediné možné řešení. Jen bychom měli zapomenout na tvrzení, že jsme národ vzdělanců. Vše se stejně pomalu přesouvá do východní Asie. A že by se to zlepšilo za 8 let, no to nevím jak. Jednou mi jeden Vietnamec, spolužák na technice řekl, že budeme zírat, co bude ve Vietnamu za padesát let a měl pravdu, zíráme. Možná, že budeme za dalších padesát let prodávat zase my ve stáncích na tržišti, ale ve Vietnamu. Nebylo by to v historii poprvé.

J. Vacek 15.9.2019 15:02

Jak jsem jjiž uvedl, souborná zkouška jako je maturita (nemyslím formalizovanou tzv. státní maturitu) je velmi důležitá pro zopakovaní, doplnění a upevnění znalostí. Matematika je v tom důležiitá pro schopnost modelování a řešení problémů, jejich výpočet i interpretaci výsledků. Matematika jako učební předmět není přitom totéž jako matematika co vědecká discilplína a tady je potřeba kvalifikovaný výběr z matematických oborů pro výuku z hlediska potřebných aplikací pro řešení problémů. Zkvalitnění výuky a zvládnutí matematiky je podle mě věcí výběru a procvičení učiva z hlediska využitelnosti v praxi vč. v navazujícím studiu. Taková je moje zkušenost.Výběr potřebných modelových řešení si může osvojit téměř každý, jde o to, osvobodit matematiku od odtažité abstrakce. Ale jít s tím do Sněmovny, to by mě tedy nenapadlo

J. Paleček 15.9.2019 14:18

Maturita bez matematiky není maturita, ale jen papír do CV.

J. Novák 16.9.2019 1:00

Děláte si srandu, že? K čemu je asi tak zaměstnavateli zaměstnanec, který sice umí derivace, logaritmy a cojávímcoještě, když neumí pořádně žblepnout v nějakém světovém jazyce a z jeho zpráv v jazyce rodném by zvracel? Takže nikoliv, matematika ani zdaleka není nejdůležitějším předmětem.

V. Gryc 15.9.2019 13:58

Souhlas. Zaměstnavatele zajímá jazyk a ne matematika.

P. Berg 15.9.2019 13:36

Úroveň matematiky na osmiletém gymnáziu je stěží srovnatelná s úrovní učebního oboru s maturitou.

J. Paleček 15.9.2019 14:16

Pane Bergu nerozumím?

P. Berg 15.9.2019 16:43

Pokud by měli studenti učňovského oboru skládat stejnou (státní) maturitu z matematiky, pak je zřejmé, že studenti osmiletého gymnázia by měli mnohem menší "výpad", než učňovský obor s maturitou. Varianta výběru je proto dobrým řešením. Dnes se také zvažuje varianta u učebních oborů místo maturity mistrovské zkoušky.

J. Novák 16.9.2019 1:03

Mistrovské zkoušky? Chcete říci, že už v 18-19 letech by z těch učníků mohli být "mistři"? A já jsem si myslel, že "mistrem" se může stát někdo až tehdy, když v daném oboru toho hodně umí a něco dokáže.

P. Berg 16.9.2019 8:06

Samozřejmě, že ne po vyučení, ale po 2-3 letech praxe. K čemu bude zedníkovi znalost integrálů a inverzních matic?

J. Novák 18.9.2019 5:05

Ale v tom případě srovnáváte nesrovnatelné. Tu maturitu moc lidí po 2-3 letech po ukončení školy a po získání praxe moc lidí nedělá... Jinak běžnému zednéíkovi naprosto stačí výuční list a k maturitě bych ho nehnal...


Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...